687 pracodawców nielegalnie zatrudniało cudzoziemców

Państwowa Inspekcja Pracy podała, jak przedstawiają się wyniki kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. 687, czyli 16 proc. skontrolowanych przedsiębiorstw, powierzała pracę nielegalnie. 

(fot. Bartłomiej Kudrowicz / FORUM)

Jarosław Leśniewski, dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia GIP, podczas posiedzenia Sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej przedstawił informacje na temat zatrudnienia cudzoziemców, w tym szczególnie Ukraińców, w 2016 roku. Był on rekordowy ze względu na liczbę wydanych zezwoleń na pracę - 83 proc. z nich dotyczyło pracowników zza wschodniej granicy. 

W 2016 roku przeprowadzono 4257 kontroli legalności zatrudnienia. Działania niezgodne z prawem stwierdzono w czasie 687 kontroli. Cudzoziemcy podejmowali nielegalnie pracę głównie w takich sekcjach, jak usługi administrowania i działalność wspierająca (39 proc.), budownictwo (29 proc.) oraz handel i naprawy (11 proc.).

Jak podaje Państwowa Inspekcja Pracy, w minionym roku ujawniono również nieprzestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wobec ponad 3,3 tys. cudzoziemców (w 35 proc. kontrolowanych podmiotów).

WSZ


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~autor

Ujęto tylko tych co zapomnieli o drobnej zapomodze dla sprawdzających.

! Odpowiedz
4 7 ~aa

To się dzieje za przyzwoleniem a nawet na zlecenie p. Szydło i p. Morawieckiego. Tak sobie robią statystyki a Polaków w balona.

! Odpowiedz
5 16 ~Ernest

Za zatrudnianie na czarno powinna byc kara 30 krotnosc sredniego wynagrodzenia za dany rok za kazdego tak zatrudnionego pracownika

! Odpowiedz
3 7 ~len

Tylko tyle ? Widać niedobory kadrowe w PIP. Taka podana ilość to chyba tylko w jednym mieście. Pracownicy (kandydaci na pracowników ) ze wschodu.pukają od firmy do firmy i proszą się o robotę .Nie interesuje ich ZUS i inne biurokratyczne przepisy. Chcą 25 zł. na rękę lub jadą dalej. Jak ktoś płaci mniej to długo u niego nie popracują. Taka rzeczywistość.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~pik

dobre z rozmow z Ukraincami wyglada to troche skromniej tak o 40-60%, lubelskie.

! Odpowiedz
7 8 ~lewak

Ten miljon bezrobotnych do pracy nie pojdzie napewno zapytajcie Ferdka dlaczego przecież dobrze zyje sie z renty babci lub rodzicow ,a ktoś musi pracować i potrzebni ukraincy i inni cudzoziemcy oczywiście nie ciapaci bo na nich trzeba pracować

! Odpowiedz
3 9 ~dfgh

Ja też jestem za tym żeby cudzoziemcy u nas pracowali ale nasz Rząd powinien regulować ich ilość tak żeby zarobki zaczęły rosnąć w tempie 10-15% rocznie. Musimy dogonić kraje takie jak Włoch, Hiszpania czy inne kraje gdzie wydajność pracy jest podobna, a zarobki a wiele większe.
Oczywiście w interesie zagranicznych (i krajowych też) montowni jest to żeby ukraińców było jak najwięcej a zarobki rosły w tempie 1% rocznie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 ~lewak odpowiada ~dfgh

Mozemy gonić kogo chcemy ale nikogo nie dogonimy .zbyt duzy socjal i zbrojenia bez sensu

! Odpowiedz
2 3 ~Frank odpowiada ~lewak

zbrojenia moj drogi akurat napedzaja przemysl .... socjal sie zgadzam - powinno sie go zlikwidowac

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne