REKLAMA

RAPORT66 proc. firm transportowych mocniej odczuło w III kw. skutki wojny niż pandemii

2022-10-02 06:00
publikacja
2022-10-02 06:00

66 proc. firm transportowych mocniej odczuło w III kwartale br. skutki wojny niż pandemii - wynika z Barometru Europejskiego Funduszu Leasingowego. Subindeks Barometru EFL na III kw. br. dla branży transportowej spadł o 1,3 pkt kwartał do kwartału.

66 proc. firm transportowych mocniej odczuło w III kw. skutki wojny niż pandemii
66 proc. firm transportowych mocniej odczuło w III kw. skutki wojny niż pandemii
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Zgodnie z opublikowanym w środę najnowszym raportem, Subindeks Barometru EFL na III kwartał br. dla branży transportowej wyniósł 48 pkt, o 1,3 pkt mniej niż w II kw. br. Trzeci raz z rzędu wartość wskaźnika nie przekroczyła progu ograniczonego rozwoju, czyli 50 pkt, co oznacza powrót do trudnej sytuacji z pandemicznych lat 2020 i 2021 - wskazano.

Tylko 9 proc. przedsiębiorców spodziewa się wzrostu zamówień, za to ich spadku obawia się już niemal co trzeci zapytany. Dla porównania, w II kw. br. podobny odsetek zapytanych prognozował wzrost i spadek zamówień (29 proc. i 26 proc.)

Według EFL transport z kwartału na kwartał coraz bardziej niż wpływ pandemii odczuwa negatywny wpływ wojny toczącej się na terenie Ukrainy. 66 proc. firm w III kw. uznało, że to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, ma niekorzystny wpływ na ich działalność (z tego 28,8 proc. oceniło go jako "bardzo niekorzystny", a 37,5 proc. - "raczej niekorzystny").

"Warto podkreślić, że odsetek respondentów oceniających, że wojna ma zdecydowanie negatywny wpływ na ich działalność, jest jednym z najwyższych wśród wszystkich sześciu badanych branż. Tylko w handlu pesymistów jest więcej (66,6 proc.) niż w transporcie" - wskazano w raporcie.

Dodano, że na negatywny wpływ pandemii COVID-19 w III kw. wskazało 32,5 proc. ankietowanych.

Jak zauważył prezes EFL Radosław Woźniak, hamowanie branży transportowej ma swoje odbicie w wynikach branży leasingowej. "W 2021 r. leasing pojazdów ciężkich odnotował dynamikę o niemal jedną trzecią wyższą niż w pierwszym pandemicznym roku. W I kwartale 2022 wzrost jeszcze się utrzymał, ale tylko na 4-proc. poziomie, podczas gdy już pierwsze półrocze zakończyliśmy na minusie - 3 proc. rdr" - przekazał, dodając, że nie spodziewa się, by dalsza część roku przyniosła odbicie.

Z raportu wynika ponadto, że inwestycje kolejny kwartał stoją w miejscu. W III kwartale br. niemal wszystkie firmy transportowe (97,5 proc.) planują podobny ich poziom jak w poprzednich miesiącach. Natomiast więcej przedstawicieli branży obawia się o sprzedaż swoich usług.

"Tylko 9 proc. liczy na wzrost zamówień, a 31 spodziewa się ich spadku. Ponad połowa oczekuje podobnego poziomu co trzy miesiące wcześniej. Dla porównania, w II kwartale br. ponad trzy razy więcej firm transportowych (29 proc.) liczyło na większe zamówienia, 41 proc." - podano.

Dodano, że z kwartału na kwartał pogarsza się płynność finansowa firm transportowych. Już niemal co trzecia obawia się jej pogorszenia w III kwartale br. (30 proc.), podczas gdy kwartał wcześniej ten odsetek wynosił 24 proc. Tylko 9 proc. liczy na jej poprawę; kwartał wcześniej było to 15 proc.

Przypomniano, że wartość głównego indeksu Barometru EFL na III kwartał 2022 roku wyniosła 47,6 pkt. Osiągnięty poziom jest o 1,1 pkt niższy niż w II kwartale 2022 roku.

Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe).

Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie EFL, a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy z całej Polski. W najnowszym badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna jego edycja odbyła się od 28 czerwca do 11 lipca 2022 roku. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mk/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
To nie skutki wojny ale skutki polityki imbecyli rządzących państwem.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki