66 proc. Polaków uważa kwotę wolną od podatku za nieodpowiednią

Dwie trzecie Polaków (66 proc.) uważa, że obecnie obowiązująca kwota wolna od podatku jest nieodpowiednia - za niska lub za wysoka, 14 proc. uważa, że jest taka jak powinna, a co piąty z nas (20 proc.) nie ma zdania na ten temat - wynika z badania CBOS.

(fot. MACIEJ GOCLON / EastNews)

Temat podniesienia kwoty wolnej od podatku pojawiał się w ostatniej kampanii wyborczej. Projekt podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł chce zgłosić prezydent elekt Andrzej Duda, w tym tygodniu rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że rząd również rozważa podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Obecna kwota wolna od podatku to 3091 zł.

CBOS zapytał respondentów uważających wysokość obowiązującej kwoty wolnej od podatku za nieodpowiednią, ile powinna ona wynosić. Odpowiedzi wahały się od 600 zł do 70 tys. zł, przy czym jedynie 4 proc. podawało kwotę niższą od obowiązującej.

"Mniej więcej jedna czwarta wymieniła kwotę nieprzekraczającą 5 tys. zł i podobna liczba kwotę z zakresu od 5001 zł do 8 tys. zł, jedna czwarta wartość z przedziału od 8001 zł do 12 tys. zł, a blisko jedna czwarta była zdania, że kwota wolna od podatku powinna przekraczać 12 tys. zł. Średnia wartość kwoty wolnej od podatku podawanej przez respondentów wynosi ok. 10 498 zł, natomiast mediana (tzw. wartość środkowa) - 8 tys. zł" - czytamy w opracowaniu.

Jak wynika z analizy, większe oczekiwania co do kwoty wolnej od podatku średnio rzecz biorąc - mają młodsi, mieszkający w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, gorzej oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych.

CBOS zapytał również respondentów o sposób rozliczania się z fiskusem. Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że miała obowiązek rozliczyć się z podatku od dochodów osobistych za rok 2014, w tym 62 proc. zrobiło to samodzielnie, 20 proc. za pośrednictwem zakładu pracy lub ZUS. Pozostali respondenci twierdzą, że nie musieli płacić podatku, bądź nie złożyli PIT-u z innych powodów.

"W tym roku niespełna połowa podatników złożyła swoje zeznania podatkowe osobiście w urzędzie (46 proc.), choć jeszcze kilka lat temu - w roku 2011 - w ten sposób rozliczyła się zdecydowana większość spośród nich (76 proc.). Przed pięcioma laty niespełna co dziesiąty badany samodzielnie rozliczający się z fiskusem składał swoje zeznanie drogą elektroniczną (8 proc.), obecnie zaś odsetek ten wzrósł prawie pięciokrotnie i w ten sposób rozlicza się 38 proc. podatników. Na względnie stabilnym poziomie utrzymuje się natomiast odsetek podatników wysyłających swoje zeznanie podatkowe pocztą (obecnie 11 proc.)" - napisano w opracowaniu.

Osobiście w urzędzie najczęściej zeznania składają starsi ankietowani, w wieku powyżej 55 roku życia, mieszkający w miastach liczących 2099 tys. mieszkańców, o niższych dochodach per capita, gorzej oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych. Z kolei na wysyłanie PIT-ów

przez internet najczęściej decydują się badani w wieku 3554 lata, mieszkający w miastach liczących 100500 tys. mieszkańców, o wyższych dochodach per capita, bardziej zadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych.

Dla ponad połowy samodzielnie rozliczających się z urzędem skarbowym wypełnianie PIT-ów jest łatwe, dla mniej niż co trzeciego trudne, a co siódmy nie ma sprecyzowanego zdania w tej sprawie. Wypełniając formularz najchętniej korzystamy z pomocy rodziny lub znajomych lub programów komputerowych, rzadziej zasięgamy rady u fachowców.

Badanie przeprowadzono w dniach 1420 maja br. na reprezentatywnej próbie liczącej 1048 osób. (PAP)

her/ jzi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 ~POseł

Materiał do przemyśleń przed urną wyborczą:

1.Kwota wolna od podatku powinna być gwarantowanym minimum socjalnym umożliwiająca godne przeżycie (czyli musi wystarczyć na jedzenie ubranie i opłatę mieszkania). Wszelkie daniny dla Państwa dopiero powyżej tej kwoty.

2.W normalnym kraju kwota wolna od podatku jest po to żeby obywatel miał minimum socjalne.

3.W wielu krajach wysokie stawki podatkowe połączone są z dużymi kwotami wolnymi od podatku. W tym zestawieniu na pierwszym miejscu znajduje się Cypr z kwotą 19,5 tys. euro, w drugiej na tej liście Finlandii kwota wolna od podatku wynosi 16,1 tys. euro, a w Wielkiej Brytanii ok. 13,5 tys. euro.

4.W Polsce kwota wolna od podatku wynosi zaledwie ok. 750 euro. Polacy mają w UE najniższą kwotę wolną od podatków 3.091 zł !!!!!

5. Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii 10600 funtów (około 60 tys. zł).
W Hiszpanii kwota ta jest 25 razy wyższa niż w Polsce (około 75 000 zł – 17707 Euro), na Cyprze prawie 30 razy (19 500 Euro), Finlandia – 16 100 Euro – około 67 400zł. Nawet w bankrutującej Grecji – 21 000 zł!

6. Kto jest najmądrzejszym narodem na świecie? Żydzi? W Izraelu kwota wolna od podatku wynosi 62 400 szekli (53 760 zł) rocznie, czyli ta izraelska jest ponad 17 razy wyższa! Skala podatku od dochodów osobistych w Izraelu jest skrajnie progresywna. Od 10 procent do 48 procent. Nowy 50-procentowy próg wprowadzono w 2013 roku od dochodów powyżej 811 572 szekli (prawie 700 tysięczy zł) rocznie.

7.Nawet kraje tzw. III Świata nie okradają tak swoich obywateli jak Polska. Oto przykłady kwoty wolnej od podatku przeliczonej na złotówki: Kolumbia 47 512 zł , Ekwador 31 752 zł, Botswana 12 938 zł, Namibia 12.166zł, Maroko 11.171zł, Indie 10.015 zł, POLSKA - jedynie 3.091zł !!!!!

8.Dlaczego Kambodża - najbiedniejszy kraj świata ma tę kwotę 3 razy wyższą niż Polska?

9.Polski sejm pod wodzą PO i PSL odrzucił projekt ustawy, która podwyższałaby próg dochodu wolnego od podatku. W tej chwili nie trzeba płacić podatku dochodowego, jeśli w ciągu CAŁEGO roku nie zarobiliśmy więcej niż 3.091 zł. Zarabiając choćby złotówkę więcej, taki podatek trzeba już zapłacić.

10.Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że diety polskich posłów są wolne od podatku dochodowego do wysokości 27 360 zł w skali roku!!! DLACZEGO???? Reszta polskiego społeczeństwa musi się zadowolić kwotą wolną od podatku, która jest blisko 9-razy niższa i wynosi zaledwie 3.091 zł. BRAWO POSŁOWIE. Tworzycie prawo dla narodu ale odrębne dla SIEBIE.


Czy zatem rządy polityków, ekonomistów, sędziów, prokuratorów i postkomunistów, tych po OKRĄGŁYM STOLE, są w interesie POLAKÓW czyli własnego narodu ???
Czy tylko we własnym i swoich rodzin interesie ???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 ~wg

Wszystko poniżej pensji minimalnej x 12 miesięcy wolne od podatku.

! Odpowiedz
0 4 ~Ogarnia_to_ktoś

A te 34% to elektorat PeŁo czy co?

! Odpowiedz
0 4 ~asd

66% procent Polaków jest świadomych, że rząd okrada ich z ciężko zarobionych podatków, opodatkowując nawet minimum egzystencji. Tylko czy przełoży się to na konkretny wynik wyborczy? Czy może znowu będzie zdecydowane zwycięstwo oszustów, którzy od 7 lat nawet nie dokonali waloryzacji kwoty wolnej o wskaźnik inflacji, nie mówiąc już o tym, aby ją podnieść jeszcze bardziej?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 8 ~Ewa_Koliba

Kwota wolna jest absurdem, zajęciem dla tabunów urzędasów. Dobry podatek to prosty podatek.
Liniowy! Dyskutować można tylko o stawce. Komu się liniowy nie podoba? Oszustom i rozdawaczom cudzego.

! Odpowiedz
1 4 ~Marcin

Podatek liniowy, to tylko bogacze chcą, bo to oni najwięcej zarobią

! Odpowiedz
1 3 ~FK_ odpowiada ~Marcin

Kolejny 'inteligent' ktoremu wydaje sie ze 20% z 10k = 20% z 100k :)

! Odpowiedz
1 3 ~ererer odpowiada ~FK_

20% z 10k jest bardziej dotkliwą stratą niż 20% z 100k, jak się ma dużo kasy to się nie zwraca uwagi że jej troche ubywa a jak się ma mało to liczy się każdy grosz bo brakuje a bogacz zaplaci 20 tysięcy i i tak będzie miał 80 tysiecy do wydania na luksusy, a jak zapłaci 50 000 to itak mu 50 000 zostanie i to nadal jest kupa kasy do wydania na niewiadomo co

o to pewnie chodziło marcinowi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 ~boss

jaki sens ma taka ankieta ? o tak samo jakby zapytać czy twoja pensja jest za wysoka ? :-D

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.