REKLAMA

65 procent ukraińskich uchodźców nie planuje w najbliższym czasie powrotu do kraju

2022-07-13 16:12
publikacja
2022-07-13 16:12
65 procent ukraińskich uchodźców nie planuje w najbliższym czasie powrotu do kraju
65 procent ukraińskich uchodźców nie planuje w najbliższym czasie powrotu do kraju
fot. Michał Dubiel / / FORUM

65 procent Ukraińców, którzy wyjechali za granicę z powodu wojny, nie planuje w najbliższym czasie powrotu - świadczą o tym wyniki sondażu przeprowadzonego przez UNHCR, które przytoczyła w środę Ukrainska Prawda.

Sondaż przeprowadzono między połową maja a połową czerwca na próbie liczącej 4900 osób, które obecnie przebywają w Polsce, Czechach, Węgrzech, Mołdawii, Rumunii i Słowacji.

Większość ankietowanych twierdzi, że chce wrócić do kraju, kiedy pojawi się taka możliwość, ale 65 procent planuje na razie pozostać tam, gdzie jest, a 9 procent wyjechać do jeszcze innego państwa. Głównym czynnikiem, który mógłby zachęcić obywateli Ukrainy do powrotu jest zmniejszenie intensywności działań wojennych.

Około 16 procent ankietowanych zadeklarowało chęć odwiedzenia Ukrainy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, lecz niemal wszyscy zadeklarowali, że tylko na krótki okres – by zobaczyć się z krewnymi i znajomymi lub uporządkować sprawy.

Plany ankietowanych znacznie się różnią od regionu, w którym dotychczas mieszkali – wśród chętnych do powrotu o wiele więcej jest mieszkańców Kijowa i obwodów zachodnich niż mieszkańców wschodu i północy. Wśród tych, którzy planują pozostanie w kraju, w którym obecnie przebywają, większość stanowią ci, którzy opiekują się dziećmi lub starymi rodzicami, wraz z którymi przyjechali; są to głównie osoby, które wyjechały na początku wojny i mieszkają w mieszkaniu udostępnionym im przez kogoś, lub które sami wynajmują.

Wśród tych, którzy chcą pojechać dalej, zauważalnie dominują ci, którzy wyjechali niedawno oraz ci, którzy mieszkają w centrach dla uchodźców. Najczęściej osoby takie chcą wyjechać do Niemiec (33 proc.), Czech (7 proc.) albo Kanady (5 proc.)

70 procent ankietowanych wyjechało z kraju razem z kimś, najczęściej z najbliższymi krewnymi; 90 procent spośród takich osób to matki z dziećmi. 82 procent zostawiło w kraju co najmniej jednego bliskiego członka rodziny.

77 procent ma wykształcenie wyższe albo średnie zawodowe i doświadczenie w pracy.

Spośród 8,8 miliona osób, które wyjechały po 24 lutego za granicą pozostaje wciąż 5,6 mln - podsumował UNHCR. (PAP)

sm/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
andrettoni
Nie mam nic przeciwko Ukraińcom, tylko niech pracują. Niestety wielu studiuje za darmo lub siedzi na zasiłkach i z nich pożytku nie ma. Pracujących tez znam - żeby nie było. Ludzie są różni. Pracowitych należy wspierać. Co jednak powiedzieć, gdy moja siostra sprząta w hotelu i grupa Ukraińców, którzy tam dostali darmowe zakwaterowanie Nie mam nic przeciwko Ukraińcom, tylko niech pracują. Niestety wielu studiuje za darmo lub siedzi na zasiłkach i z nich pożytku nie ma. Pracujących tez znam - żeby nie było. Ludzie są różni. Pracowitych należy wspierać. Co jednak powiedzieć, gdy moja siostra sprząta w hotelu i grupa Ukraińców, którzy tam dostali darmowe zakwaterowanie przed wyjazdem wysmarowali meble swoimi ekskrementami? Za ładnie było? Niestety o takich incydentach nikt nie pisze. Tych ludzi bym od razu wyekspediował za granicę bez prawa wjazdu do krajów cywilizowanych. Podkreślam - ludzie są różni i powinni być poddawani selekcji. Zdolni do pracy powinni mieć pobyt wyłącznie czasowy lub iść do pracy, a przestępcy powinni dostawać zakaz wjazdu. Powinien być też nakaz ekstradycji osób uciekających przed powołaniem do wojska. Powinny też być badania osób ciężko chorych na choroby zakaźne, bo wielu ma lewe papiery, by uciec przed służba wojskową. Mamy setki tysięcy "chorych" z lewymi papierami. To chyba Ukrainy nie wspiera? Jedni walczą za swój kraj, a my wspieramy dekowników...
faramir_z_gondoru
Tylko głupi by wracali. W Polszy wszystko mają za darmochę i jeszcze hajs dostają. Gdzie będą mieli lepiej?

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki