REKLAMA

Jednak nie będzie strajku w Hollywood. Związe zawarł porozumienie z producentami

2021-10-16 06:00, akt.2021-10-17 08:11
publikacja
2021-10-16 06:00
aktualizacja
2021-10-17 08:11
Jednak nie będzie strajku w Hollywood. Związe zawarł porozumienie z producentami
Jednak nie będzie strajku w Hollywood. Związe zawarł porozumienie z producentami
fot. Jari Hindstroem / / Shutterstock

Związek zawodowy, który reprezentuje około 60 000 pracowników produkcji filmowej i telewizyjnej, zawarł w sobotę wstępne porozumienie z producentami, zapobiegając strajkowi, który groził wstrzymaniem produkcji filmowej i telewizyjnej w Hollywood i w całych Stanach Zjednoczonych.

International Alliance of theatrical Stage Employees (IATSE), w skład którego wchodzą operatorzy kamer, wizażyści, technicy dźwięku i inni pracownicy produkcyjni, oświadczył, że negocjatorzy zgodzili się na nowy trzyletni kontrakt.

„To jest hollywoodzkie zakończenie” – powiedział Matthew Loeb, prezes związku w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną. „Nasi członkowie stali mocno. Są twardzi i zjednoczeni”.

Wstrzymanie produkcji filmowej i telewizyjnej w czasie pandemii COVID-19 spowodowało zaległości, które doprowadziły do tego, że załogi pracowały do 14 godzin dziennie, aby przesyłać programy do emisji.

Związek zagroził strajkiem od poniedziałku, jeśli nie będzie w stanie osiągnąć porozumienia z Zrzeszeniem Producentów Filmowych i Telewizyjnych (AMPTP).

Strajk przerwałby produkcję filmową i telewizyjną w całych Stanach Zjednoczonych i byłby największym od czasu strajku hollywoodzkich scenarzystów w latach 2007-2008. Uderzyłoby to w wiele firm medialnych, w tym Netflix Inc, Walt Disney Co i Comcast Corp.

IATSE dążyło do skrócenia czasu pracy i podniesienia wynagrodzeń członków, którzy pracują nad programami dla platform streamingowych, gdzie stawki zostały ustalone 10 lat temu, gdy wideo online było w powijakach.

IATSE w swoim oświadczeniu stwierdziło, że proponowana umowa dotyczy tych kwestii, w tym okresów odpoczynku, przerw na posiłki, płacy wystarczającej na utrzymanie dla osób znajdujących się na dole tabeli płac oraz znacznego wzrostu wynagrodzeń, które mają płacić firmy z nowych mediów.

Wynegocjowane porozumienie podlega zatwierdzeniu przez członków IATSE w głosowaniu.

Liczba strajków w ostatnich dziesięcioleciach malała i w roku 2020 było tylko 11 większych protestów tego typu, podczas gdy średnia w latach 1950-1980 wynosiła około 300 akcji rocznie.

"The Hill" zwraca uwagę, że związkowcy czują się ośmieleni faktem, że w kraju brakuje rąk do pracy i ryzyko zastąpienia ich innymi pracownikami zmalało.

Sondaż Gallupa z września wskazuje, że poparcie Amerykanów dla organizacji związkowych jest najwyższe od 60 lat. Popiera je dwie trzecie ankietowanych, a w grupie wiekowej od 18 do 34 lat poparcie to wynosi 77 proc.

fit/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki