REKLAMA

60 mld zł marnowało się na nieoprocentowanych kontach

2013-01-25 15:30
publikacja
2013-01-25 15:30

Na koniec grudnia ub.r. na rachunkach osobistych leżało 99,4 mld zł. Po uwzględnieniu otrzymanych wynagrodzeń na nieoprocentowanych ROR-ach marnowało się prawie 60 mld zł. To około 2 tys. zł na każde konto.

60 mld zł marnowało się na nieoprocentowanych kontach
Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Saldo środków zgromadzonych w bankach przez gospodarstwa domowe wynosiło na koniec 2012 r. 504,2 mld zł - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Dodatkowe 15,3 mld zł leżało w SKOK-ach. Na przestrzeni roku łączna wartość oszczędności ulokowanych w instytucjach finansowych wzrosła o 37,4 mld zł (7,8 proc.). Ponad 54,4 proc. z tych 519,5 mld zł znajdowało się na lokatach terminowych, zaś pozostałe środki (236,8 mld zł) leżały na rachunkach bieżących, czyli kontach osobistych oraz oszczędnościowych.

lokata»Załóż lokatę zanim banki znów obetną oprocentowanie

Według szacunków Open Finance saldo środków zgromadzonych na ROR-ach wynosiło około 99,4 mld zł na koniec grudnia ub.r. To 42 proc. raportowanych przez NBP depozytów bieżących i 19 proc. wszystkich środków, które gospodarstwa domowe trzymają w bankach i SKOK-ach. Bez wątpienia można by lepiej zagospodarować te pieniądze, zamiast trzymać je na z reguły nieoprocentowanych rachunkach osobistych.

Przelewając środki z ROR-ów na rachunki oszczędnościowe, gdzie leży aktualnie ponad 137 mld zł, można by liczyć na co najmniej 1,7 mld zł rocznie odsetek po opodatkowaniu. Równie dobrze można więc powiedzieć, że tyle pieniędzy marnuje się na nieoprocentowanych ROR-ach. A to i tak ostrożne szacunki, ponieważ uwzględniają dodatkowo, że pod koniec miesiąca wpływają wynagrodzenia (w grudniu dochodzi dodatkowy czynnik w postaci premii) od pracodawców, więc rzeczywisty osad na kontach osobistych jest niższy.

Przyjmując, że na rachunki wpływa około 39,5 mld zł miesięcznie w ramach wypłaty wynagrodzeń i środki te z czasem są wydawane na konsumpcję lub po prostu odkładane, to faktyczny osad na ROR-ach wynosi prawie 60 mld zł. Gdyby środki te trafiły na przeciętny rachunek oszczędnościowy z oprocentowaniem 3,5 proc. w skali roku, to wartość odsetek po opodatkowaniu sięgnęłaby 1,7 mld zł. O tyle więcej po roku mogłoby wynieść saldo oszczędności ulokowanych w instytucjach finansowych, gdyby tylko rozsądnie zagospodarować środki, które leżą na kontach osobistych.

kredyt we frankach » Problemy „frankowców” nadal aktualne

Na koniec trzeciego kwartału ub.r. na rynku było już ponad 30 mln rachunków osobistych według szacunków serwisu bankier.pl. Zatem średni osad w przeliczeniu na każdy istniejący rachunek, to blisko 2 tys. zł. Przy czym warto pamiętać, że wielu konsumentów ma po kilka rachunków, z czego zwykle aktywie wykorzystuje nie więcej niż dwa. Faktyczny osad przypadający na każdego klienta jest więc istotnie wyższy.

Środki leżące bezczynnie na rachunkach osobistych, to czysty zysk dla banków. Nieoprocentowane ROR-y - choć umożliwiają klientom znacznie łatwiejsze wycofanie oszczędności niż z kont oszczędnościowych i lokat - są dla instytucji niemal darmowym pieniądzem. Jeśli więc banki prześcigają się w liczbie zakładanych rachunków (np. oferując klientom nagrody za podpisanie umowy), to walka jest między innymi o osad, który pozwala obniżyć całkowity koszt finansowania - więcej zarabiać na różnicy między kredytami a depozytami.

Michał Sadrak

Open Finance

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~beksa
Kolejny sponsorowany prze OF artykulik. Najpierw lokaty poobniżali a potem wrzeszczą że polacy nie oszczędzają. Przecież muszę mieć na rorze min. 1k aby mieć na zakupy, opłaty, tankowanie etc. Tacy mądrzy to niech rory oprocentują na 4%.
~satyryk
a skarbówka miała darmowe informacje o kazdym kliencie !!!!!
~brit
To są zyski banków. Gdzie jest zatem te "marnowanie"?
~szwajcar
pieski TW ERNESTA jak zwykel w akcji i opwiadanie glupot i farmazonwo nowa ekonomia hehe az czytac sie nieda, co za osly!!W Szwajcarii by ich wyrzucili za takei bzdety!!OPEN FAJANSE NA DNO IDZICIE TO OSATNI ROK ANSTPEN BEDA JZU TYLKO ORSZE!!!NA POSREDNICWTEI PRZY ZAKUPIE CZEGO I ZA CO? KONEIC Z DOMAMI I MIESKZNIAMI NA DNO!LESIU BEDZIE pieski TW ERNESTA jak zwykel w akcji i opwiadanie glupot i farmazonwo nowa ekonomia hehe az czytac sie nieda, co za osly!!W Szwajcarii by ich wyrzucili za takei bzdety!!OPEN FAJANSE NA DNO IDZICIE TO OSATNI ROK ANSTPEN BEDA JZU TYLKO ORSZE!!!NA POSREDNICWTEI PRZY ZAKUPIE CZEGO I ZA CO? KONEIC Z DOMAMI I MIESKZNIAMI NA DNO!LESIU BEDZIE SIE BIL W PIERSI ZE TAKA FORSE UTOPIL COC NIE SWOJA BO DARCZYNCZYKUPUJACY BALONA ZA 13ZL OPEN FAJANSA AKCJE MU OFIAROWALI TA ZABAWE!!!!
~v1
A ile marnuje się energii słonecznej ze słońca oraz pozostałych gwiazd, wody z deszczówki, a także kasy m.in. z naszych podatków.
I jaki to ma wpływ na kulistość ziemi???
~SAID
Jak zniosa podatek belki to bedziemy oszczędzać :D
~tapir
Tak jest w skali makro.Ale w skali mikro jest zupełnie inaczej.Jeśli mi po opłaceniu wszelkich opłat pozostanie na koncie ror 2000 albo 2100 zł. to co ja mam z tym zrobić ? Wpłacić na jakąś lokatę, czy konto oszczędnościowe ?
~janusz
tapir, otworz sobie np konto w bgzoptima, nie ma absolutnie zadnych oplat, robisz wplaty/wyplaty kiedy chcesz. jak ci sie zostanie 2k to np 1k, albo nawet 1.5k mozesz tam przelac, i niech sobie lezy. jak bedziesz mial jakis wydatek to stamtąd wyplacasz. a lepsze te 5.6% niż 1% na zwyklym ROR. na początku odsetki beda niskie, ale tapir, otworz sobie np konto w bgzoptima, nie ma absolutnie zadnych oplat, robisz wplaty/wyplaty kiedy chcesz. jak ci sie zostanie 2k to np 1k, albo nawet 1.5k mozesz tam przelac, i niech sobie lezy. jak bedziesz mial jakis wydatek to stamtąd wyplacasz. a lepsze te 5.6% niż 1% na zwyklym ROR. na początku odsetki beda niskie, ale po kilku latach mozesz ich miec kilkaset zl (chyba ze debil rostowski, dalej bedzie kazal obnizac stopy).
~ProPaGranda odpowiada ~janusz
Promocja bgzoptima będzie jeszcze kilka dni. Potem odsetki spadną i pojawią się opłaty.
Od 2000 zl osadu 3% odsetek rocznie, to 5 zł miesięcznie. Nie wystarczy na opłaty.
~al
Dziwi mnie, co ich obchodzą moje pieniądze. Dla mnie ten artyuł jest bez sensu. Gdybym wpłacił na konto oszczędzające to jak bym zapłacił za prąd gaz , wodę czy po prostu w sklepie kartą? Wypłata częstsza niż 1 raz lub 2 razy w miesiącu wiążę się z opłatą

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki