5G w Polsce. Testy w kolejnych miastach

Sieci piątej generacji wciąż nie ma, są za to testy w kolejnych miastach. W przyszłym roku jedno z nich może wdrożyć 5G komercyjnie - informuje we wtorek "Gazeta Wyborcza". Zaznacza jednak, że "nadal nie wiadomo, do czego sieć miałaby zostać użyta".

(fot. FrankHH / Shutterstock)
"Warszawa, Łódź i Kraków to miasta, które według ministra cyfryzacji Marak Zagórskiego mają największe szanse na komercyjne wdrożenie 5G. Łącznie do tej pory tę sieć nowej generacji wypróbowano w 14 mniejszych i większych miastach" - podała "GW".

Jak napisano, "w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przeprowadzono łącznie ponad 20 testów pilotaży sieci nowej generacji". "Najbardziej intensywnie 5G testuje się w Warszawie. Exatel uruchomił tam pierwszy eksperyment już w połowie 2017 r. Orange właśnie prowadzi w stolicy pilotaż na 10 stacjach bazowych, T-Mobile - na 15, a Play - na jednej" - poinformowano.

Wskazano, że drugim pod względem intensywności badań technicznych możliwości 5G jest Śląsk. "Orange zaczął od testów w Gliwicach, potem dołączył do nich Bytom, Chorzów, Katowice i Piekary Śląskie. Łącznie operator uruchomił tam 5G na 12 stacjach bazowych. T-Mobile testuje na jednej w Katowicach. Z kolei Play próbował nową sieć w Toruniu i Grójcu" - poinformowano.

Oceniono, że "Cyfrowy Polsat, właściciel Polkomtela, ma najwięcej powodów do włączenia się w pracy spółki celowej #Polskie5G, którą tworzy Exatel wraz ze wsparciem Polskiego Funduszu Rozwoju". Jak napisano, "eksperci są zdania, że to właśnie #Polskie5G może być najbliżej komercyjnego wdrożenia sieci nowej generacji obejmującego całe miasto". "A tego wymaga od nas Komisja Europejska, która chce, by w przyszłym roku 5G działało przynajmniej w jednym mieście każdego z krajów członkowskich" - podkreślono.

ksi/ wj/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 jkg

Nie ma żadnych dowodów na to żeby obecna, wcześniejsze czy nadchodząca sieć miała cokolwiek wspólnego z nowotworami. Kiedyś nie było tego wszystkiego, a ludzie też chorowali. Wiadomo są inne czynniki rakotwórcze i jest ich naprawdę wiele, są one udowodnione badaniami naukowymi, ale oczywiście to technologia ma być największym problemem, komedia. 5G tak jak wcześniejsze technologie to promieniowanie niejonizujące o dość niskiej mocy, jak ma to powodować jakiekolwiek zmiany nowotworowe?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 hybryda1

5 G to będzie wysyp nowotworów czy tego chce UE ,precz z 5 G ,5 G totalne zniewolenie i broń psychotroniczna

! Odpowiedz
0 1 jkg

Naoglądałeś się filmików o spiskowych teoriach. Poczytaj dla odmiany rzetelne raporty z badań naukowych, najlepiej na zagranicznych portalach naukowych.

! Odpowiedz
4 2 jegosss112

Czym szybciej sieć pojawi się w całej Polsce tym lepiej dla nas wszystkich. Możliwości sieci są ogromne i wykorzystanie ich może być kluczowe w wielu sektorach przemysłowych

! Odpowiedz
6 3 mr_simo

O kwestie używalności nie powinniśmy się martwić, 5G z takim potencjałem może być wykorzystana praktycznie do wszystkiego. Mowa oczywiście o nowoczesnych rozwiązaniach.

! Odpowiedz
23 10 talmud

w polin wystarczy siec 3g ......& dywersyfikacja dostaw gazu......LOL

! Odpowiedz
6 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.