REKLAMA

58 proc. przedsiębiorców ma zrównoważone inwestycje. Raport

2021-11-23 12:39
publikacja
2021-11-23 12:39
58 proc. przedsiębiorców ma zrównoważone inwestycje. Raport
58 proc. przedsiębiorców ma zrównoważone inwestycje. Raport
fot. Shutter Rich / / Shutterstock

58 proc. przedsiębiorców deklaruje, że posiada zrównoważone inwestycje w portfelu. To wzrost o niemal 25 proc. w porównaniu do 2019 roku - wynika z opublikowanego we wtorek raportu "Globalny raport o przedsiębiorcach i firmach rodzinnych 2021".

Inwestycje zrównoważone, czyli zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju, są dokonywane z uwzględnieniem kryteriów środowiskowych, społecznych i dotyczących ładu korporacyjnego. Ich celem, oprócz zysku finansowego, jest także generowanie oddziaływania pozytywnego dla społeczeństwa.

W raporcie BNP Paribas Wealth Management "Globalny raport o przedsiębiorcach i firmach rodzinnych 2021" wskazano, że wśród tych przedsiębiorców, którzy nie mają zrównoważonych inwestycji w portfelu, prawie 60 proc. jest bardziej otwartych na taki pomysł.

Raport jest oparty na wywiadach z ponad 1000 przedsiębiorców i przedstawicieli wielopokoleniowych firm rodzinnych, dysponujących aktywami inwestycyjnymi o przeciętnej wartości ponad 17 mln dolarów i pochodzących z 19 krajów Europy, Azji, Bliskiego Wschodu oraz ze Stanów Zjednoczonych; stanowi całościowy przegląd zmieniającego się nastawienia do zrównoważonego inwestowania i nowych priorytetów w zakresie wpływu biznesu.

Z raportu wynika, że wśród przedsiębiorców z pokolenia wyżu demograficznego (w wieku ponad 55 lat) ekspozycję na zrównoważone inwestycje ma obecnie 67 proc., czyli dwukrotnie więcej niż w 2019 roku (34 proc.); podobnie sytuacja wygląda w przypadku zamożnych przedsiębiorców (o aktywach inwestycyjnych powyżej 25 mln dolarów). Ich odsetek wzrósł do 69 proc. z 39 proc. w 2019 roku.

"Ten trend szczególnie wyraźnie widać w Azji, gdzie odsetek posiadaczy zrównoważonych inwestycji wzrósł do 69 proc. z 39 proc. w 2019 roku" - czytamy.

Jak podano w raporcie, odporność i wyniki finansowe zrównoważonych inwestycji zmieniły poglądy przedsiębiorców co do oczekiwanych stóp zwrotu. 57 proc. przedsiębiorców uważa, że jest w stanie połączyć zrównoważone inwestycje z dobrymi wynikami, podczas gdy przed pandemią odsetek ten wynosił 29 proc.

Dodano, że od czasu kryzysu COVID-19 walka ze zmianą klimatu, która pozostaje jednym z najważniejszych Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (UN SDG), ustąpiła miejsca takim celom jak zdrowie i dobrostan czy eliminowanie ubóstwa i nierówności. W Europie jako najważniejsze cele wymieniane są dostęp do czystej energii i ograniczanie globalnych nierówności (29 proc.).

W raporcie czytamy, że aktualnie połowa przedsiębiorców oczekuje od zarządzających majątkiem: doradztwa w zakresie portfeli zrównoważonych inwestycji i systemu ratingowego, który pomoże w wyborze zrównoważonych inwestycji.

"Widzimy wyraźne przyspieszenie w obszarze zrównoważonych inwestycji w portfelach przedsiębiorców i firm rodzinnych. Posiadanie zrównoważonych inwestycji deklaruje 58 proc. z nich w porównaniu do 47 proc. w 2019 roku" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes BNP Paribas Wealth Management Vincent Lecomte.

Wśród Celów Zrównoważonego Rozwoju, na które kładą nacisk polscy respondenci, znalazły się takie jak: "Mniej nierówności" (52 proc.), "Czysta i dostępna energia" (36 proc.), "Zero głodu" (32 proc.) i "Przemysł, innowacyjność i infrastruktura" (32 proc.).

Z kolei warunki rynkowe, które mogą stanowić wyzwania, to m.in. ryzyko inflacji, wskazane przez 72 proc. badanych, wysoki poziom długu korporacyjnego (56 proc.) i zbyt wysokie wyceny udziałów kapitałowych (28 proc.).(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki