REKLAMA
WEBINAR

WNIOSEK O 500+Zbliża się ważny termin dla rodziców. ZUS przestrzega przed błędami

2023-05-31 12:14
publikacja
2023-05-31 12:14

Aby świadczenie 500 plus wpłynęło na konto konieczne jest złożenie wniosku w ZUS. Ważne są terminy, a także prawidłowe wypełnienie wniosku. Aby otrzymać prawo do świadczenia od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja roku następnego rodzic musi złożyć wniosek do 31 maja. Wciąż zdarzają się też sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko – wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Zbliża się ważny termin dla rodziców. ZUS przestrzega przed błędami
Zbliża się ważny termin dla rodziców. ZUS przestrzega przed błędami
fot. Kinek00 / / Shutterstock

Od 1 lutego przyjmowane są wnioski o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus" na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Przysługuje ono na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

"Z wniosków, które napłynęły, widzimy, że tych błędów jest dużo mniej niż w ubiegłym roku. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko. Ważne jest, aby opiekunowie przed wysłaniem elektronicznego wniosku sprawdzili numer rachunku bankowego, a także PESEL dziecka. Takie prozaiczne błędy mogą wydłużyć czas otrzymania świadczenia w wysokości 500 zł na dziecko" – podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

"Dla osób, które złożyły w ostatnich tygodniach wniosek o świadczenie, terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku osób, które wniosek wyślą w czerwcu lub lipcu. ZUS będzie dla nich wyznaczał najbliższe terminy wypłat. Nie zawsze mogą się one pokrywać z obecnymi datami przelewów" – dodał rzecznik ZUS.

Wnioski o 500+ tylko elektronicznie

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.

ZUS zachęca rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS, która jest dostępna do pobrania ze sklepu Google Play lub Apple App Store.

500+ 2023/2024 - kiedy złożyć wniosek? 5 ważnych informacji dla rodziców, którzy nie chcą przegapić świadczenia

Od 1 lutego br. można składać wnioski o wypłaty 500+ w nowym okresie 2023/2024. Harmonogram rozpatrywania aplikacji już tradycyjnie prowadzi do informacyjnego chaosu. W "Rodziconomii" krótko o tym, co każdy rodzic i opiekun zainteresowany programem musi wiedzieć, żeby nie przespać żadnej transzy przysługującego świadczenia na dziecko.

Przy 500+ bardzo ważny jest termin złożenia wniosku. Jeśli wniosek został złożony do 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, otrzymuje się prawo do świadczenia od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. Jeżeli jednak wniosek zostanie złożony po 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, to ZUS przyzna prawo do świadczenia od miesiąca, w którym rodzic lub opiekun złoży wniosek do końca okresu świadczeniowego, ale nie wcześniej niż od dnia urodzenia dziecka lub objęcia dziecka opieką.

JM/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (2)

dodaj komentarz
simonsoft8
obsługa ZUS pochłania, a Jarząbek chłonie

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki