REKLAMA

500 tys. zł kredytu bez zabezpieczeń, ale tylko dla firm ze stażem

2012-09-19 13:31
publikacja
2012-09-19 13:31
Banki oferują mikroprzedsiębiorcom nawet pół miliona kredytu bez zabezpieczeń. Ale w większości w nich jest to produkt dostępny dla firm z minimum rocznym stażem działalności. Oferta pożyczek bez zabezpieczeń dla start-upów jest bardzo ograniczona.

Hipoteka, weksel własny in blanco, zastaw zwykły lub rejestrowy, kaucja środków pieniężnych, poręczenie, pełnomocnictwo do rachunku - stosowanych przez banki sposobów na zabezpieczenie kredytów dla mikroprzedsiębiorców nie brakuje. Prowadzący działalność gospodarczą nie zawsze jednak mogą lub po prostu nie chcą zaciągać zobowiązań finansowych pod takimi warunkami. W takiej sytuacji rozwiązaniem pozostaje kredyt bez zabezpieczeń, który - jak wynika z ankiety Tax Care - ma obecnie w ofercie 17 banków. Ile są w stanie w takiej sytuacji pożyczyć?

Od 20 tys. zł do pół miliona


problem z długami»Interwencja Bankier.pl: mam kredyty i nie mogę ich spłacić
Najwyższą kwotę kredytu bez zabezpieczeń deklarują mBank, Multibank i PKO BP, które zapewniają, że pożyczą mikroprzedsiębiorcy nawet pół miliona złotych. Kwotę o 100 tys. zł niższą deklaruje Toyota Bank, natomiast Meritum Bank jest skłonny pożyczyć bez zabezpieczeń do 300 tys. zł, przy czym wymaga minimalnego średniomiesięcznego przychodu w wysokości 10 tys. złotych.

Nieco wyższych minimalnych przychodów oczekuje Raiffeisen Bank (150 tys. zł rocznie, czyli 12,5 tys. zł średniomiesięcznie), który deklaruje jednocześnie, że udzieli mikroprzedsiębiorcy kredytu bez zabezpieczeń do ćwierć miliona złotych. Z kolei pożyczki do 200 tys. zł udzielą: BZ WBK, FM Bank, Idea Bank i ING Bank Śląski, nie stawiając jednocześnie dodatkowych warunków np. w postaci przychodów. Kredyt z pięcioma zerami deklarują jeszcze: Bank BGŻ, Bank BPH, Bank BPS, Bank Millennium (do 150 tys. zł) oraz Bank Pocztowy (do 100 tys. zł). Natomiast najniższe maksymalne kwoty kredytu bez zabezpieczeń oferują Kredyt Bank i Nordea Bank (50 tys. zł) oraz BOŚ Bank (20 tys. zł).

Początkujące firmy obsłużą tylko nieliczni


Niestety, niemal we wszystkich bankach, które zapewniają, że udzielą kredytu bez zabezpieczeń, odejdą z kwitkiem początkujący przedsiębiorcy. Zdecydowana większość przepytywanych przez Tax Care instytucji finansowych wymaga bowiem minimum 12 miesięcy prowadzenia firmy, a niektóre z nich (Bank BPH i Nordea Bank) - nawet dwuletniego okresu działalności. Wyjątkiem jest oferta Idea Banku, który udzieli kredytu bez zabezpieczeń nawet przedsiębiorcom bez żadnego stażu, choć w takiej sytuacji mogą oni liczyć jedynie na tego typu pożyczkę do 15 tys. złotych. Natomiast o pełną kwotę kredytu, czyli o wspomniane wcześniej 200 tys. zł, można starać się w Idea Banku po pół roku od założenia firmy.

kredyt dla firmy»Interwencja Bankier.pl: czy bank może obarczyć mnie kredytem męża?
Miesiąc prowadzonej działalności wystarczy także w Kredyt Banku, ale tylko w przypadku osób, którzy w ramach własnej firmy świadczą usługi dla dotychczasowego pracodawcy na zasadzie umowy o współpracę, a wcześniej przepracowali u niego minimum rok (standardowy okres prowadzenia firmy w Kredyt Banku dla kredytów bez zabezpieczeń wynosi rok). Półroczny okres działalności wystarczy w Raiffeisen Banku, ale dotyczy to jedynie wolnych zawodów (standardowo 18 miesięcy).

Dwucyfrowe oprocentowanie


W przypadku kredytów bez zabezpieczeń, ze względu na większe ryzyko, trzeba się liczyć z wyższymi stawkami oprocentowania niż w przypadku pożyczek zabezpieczonych. W bankach, które oferują najwyższe kwoty kredytów (mBank i Multibank) oprocentowanie wynosi odpowiednio 14,25% i 12,25%. W PKO BP stawki rozpoczynają się co prawda od 7,85%, czyli od poziomu zbliżonego do oprocentowania kredytów hipotecznych, ale w praktyce należy spodziewać stawek sporo wyższych i raczej dwu- niż jednocyfrowych.

Przedsiębiorcy ubiegający się o kredyt bez zabezpieczeń muszą liczyć się także z tym, że bardziej liberalne podejście banków w tym zakresie nie oznacza taryfy ulgowej przy ocenie zdolności kredytowej - to przede wszystkim to kryterium będzie decydowało o tym, czy kredyt zostanie przyznany i w jakiej wysokości.

Kredyt bez zabezpieczeń dla mikroprzedsiębiorców 
BankMaksymalna kwota kredytu bez zabezpieczeńMinimalny okres działalności firmy OprocentowanieCzy kredyt jest dostępny dla firm bez stażu?
Bank BGŻ150 tys. zł dla kredytu w rachunku bieżącym na zasadach uproszczonych;
10 tys. zł dla kredytu-debetu w rachunku bieżącym;
brak określonej kwoty dla pożyczki pieniężnej (indywidualna)
12 miesięcyWIBOR + marża banku ustalana indywidualnienie
Bank BPH150 tys. zł24 miesiącebdnie
Bank BPS150 tys. zł12 miesięcybdnie
Bank Millennium150 tys. zł12 miesięcy (w indywidualnych przypadkach okres może zostać skrócony)kredyt gotówkowy w PLN, oprocentowanie stałe, od 6 miesięcy do 1 roku - od 11,2%, od 13 miesięcy do 3 lat - od 13%, od 37 miesięcy do 5 lat - od 15%, od 61 miesięcy do 6 lat - od 15,3%;
kredyt w rachunku bieżącym w PLN - WIBOR + marża banku
nie
Bank Pocztowy100 tys. zł12 miesięcy13,81%nie
BOŚ Bank20 tys. zł12 miesięcybdnie
BZ WBK200 tys. zł (z tytułu wszystkich produktów kredytowych udzielonych przez bank)12 miesięcyWIBOR 1/3M + marża negocjowananie
FM Bank200 tys. zł12 lub 18 miesięcybdnie
Idea Bank200 tys. złbez stażu (kredyt do 15 tys. zł)

3 miesiące - zawody zaufania publicznego

6 miesięcy - pozostałe firmy
od 2,5% (przy zakupie dodatkowych produktów banku) do 14%tak
ING Bank Śląski200 tys. zł12 miesięcybdnie
Kredyt BankOdnawialny limit kredytowy w rachunku Ekstrabiznesdo 3-krotności średniomiesięcznych wpływów na rachunek12 miesięcyod 8,40% do 11,40% nie
 Odnawialny limit kredytowy "Szybki kredyt" w rachunku1-krotnych średniomiesięcznych wpływów na rachunek, do 10% rocznej sprzedaży;
do 50 tys. zł
12 miesięcyod 8,90% do 12,90% nie
 Odnawialny limit kredytowy "Szybki kredyt dla branż"do 3-krotności średniomiesięcznych wpływów na rachunek;
do 50 tys. zł
12 miesięcy
• pierwszy miesiąc, jeśli współpraca w ramach działalności odbywa się z dotychczasowym pracodawcą na zasadzie umowy o współpracę, a wcześniejsza forma zatrudnienia trwała od minimum 12 miesięcy
• min. 3 miesiące, jeśli działalność nie jest oparta o umowę o współpracę z tym samym pracodawcą, ale okres prowadzenia działalności i wcześniejszej formy zatrudnienia wynosi co najmniej 12 miesięcy
od 8,90% do 12,90% tak
mBank 500 tys. zł12 miesięcy14,25%nie
Meritum Bank300 tys. zł12 miesięcyod 7,9%nie
MultiBank500 tys. zł12 miesięcy12,65%nie
Nordea Bank50 tys. zł24 miesiące12,10%nie
PKO BP500 tys. zł18 miesięcyod 7,85%nie
Raiffeisen Bank250 tys. zł 18 miesięcy
6 miesięcy dla wolnych zawodów
WIBOR 3M + marża od 3%nie
Toyota Bank400 tys. zł12 miesięcyWIBOR 1m + marża ustalana indywidualnienie
Źródło: Tax Care, na podstawie informacji z banków, 09.2012  

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Współpraca: Magdalena Piórkowska
Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Bank dla firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki