500 plus dla osób niepełnosprawnych. Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w kwocie 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Sejm przyjął poprawkę złożoną przez Kukiz'15, która zakłada podwyższenie kwoty uprawniającej do otrzymania dodatku do wysokości płacy minimalnej.

Za uchwaleniem ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji z poprawką głosowało 428 posłów, dwóch było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Poprawkę przyjęta przez Sejm została zgłoszona przez Kukiz'15 i dotyczy podniesienia kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia z najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do najniższej płacy krajowej.

Od marca renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 1100 zł. Natomiast obecnie płaca minimalna wynosi 2250 zł brutto.

Za poprawką głosowało 197 posłów, przeciw było 133, wstrzymało się pięciu. Po przegłosowaniu poprawki marszałek Sejmu zwołał Konwent Seniorów. Po trzyminutowej przerwie Sejm kontynuował obrady.

O świadczenie w kwocie 500 zł miesięcznie będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (chodzi o orzeczenia o: całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji; o niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji).

Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS lub do innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe. Dodatek w wysokości 500 zł będzie przysługiwać od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek.

Świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa.

Ustawa wejdzie w życie 1 października br.(PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Dorota Stelmaszczyk

kkr/ dst/ joz/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 3 carlito1

A kiedy 500 dla każdego przedsiębiorcy ???? I ludzi co są zaradni??? Kurczę chyba nie będzie:( bo ktoś za to musi płacić....

! Odpowiedz
5 3 szlachta-nie-pracuje

cóż carlito socjalizm mi się to nie podobało dlatego wyjechałem z Polski ,dla tego kraju nie ma ratunku za 10 lat będziemy zadłużeni jak Włosi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne