500+ obniży ubóstwo o kilkadziesiąt procent

Wprowadzenie programu "Rodzina 500 plus" znacząco wpływa na obniżenie ubóstwa wśród dzieci i ich rodziców - wynika z raportu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu. Autor raportu, profesor Ryszard Szarfenberg podkreśla w rozmowie z IAR, że dokładne dane będą znane w II połowie przyszłego roku, ale z szacunków już wynika, że dzięki 500+ ubóstwo w Polsce obniży się o kilkadziesiąt procent.

500+ obniży ubóstwo o kilkadziesiąt procent
500+ obniży ubóstwo o kilkadziesiąt procent (fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

Ogółem spadek ten wyniesie od 20 do 40 procent, ale w przypadku dzieci będzie to od 70 do 90 procent. Profesor zwrócił uwagę, że w przypadku marnotrawienia świadczenia lub wydawania pieniędzy niezgodnie z przeznaczeniem, świadczenie zamieniane jest na rzeczowe. Tego typu przypadków do tej pory była znikoma liczba - niecałe 1 procent - zaznaczył Szarfenberg.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że program "Rodzina 500 plus" obejmuje 3,79 mln dzieci czyli 55 procent wszystkich dzieci do osiemnastego roku życia. Do końca listopada do rodzin trafiło 15,1 mld złotych.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego, wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Elżbieta Łukowska/magos

Źródło: IAR
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 1 ~dziadu

500+ zrobi dziadow z tych co nie maja dzieci i musza lozyc na cudze bachory.

! Odpowiedz
0 6 ~Dżejms

"Zwroty" VAT na dziesiątki miliardów rocznie z nikogo dziadów nie robiły. Jasne. Brak opodatkowania zagranicznych firm też nic złego. Najgorsze że trochę kasy dostaną na pieluchy - tego nie idzie wybaczyć.

! Odpowiedz
1 0 ~Stilo

Nie rozumiesz znaczenia słowa "bachor".

! Odpowiedz
5 8 ~abc

Obserwując moją miejscowość to jedyne co zauważyłem to WZROST spożycia alkoholu przez te jakże potrzebujące zatroskane rodziny ;D

! Odpowiedz
3 16 ~qaz123

Hello, 500+ ma być dla wzrostu DZIETNOŚCI, a nie zmniejszenia ubóstwa.

Chyba, że rządzący kłamią.
A tak przy okazji, to za nasze pieniądze jest dodatek. RZĄD nie ma własnych!

A jak nie ma naszych, to p...lce zapożyczają nasze wnuki!

! Odpowiedz
0 1 ~nick

bo ma być ich więcej, i wtedy dług publiczny w przeliczeniu na jedna osobę będzie mniejszy. a jeśli eksperyment się nie powiedzie to cóż " Chciałem dobrze" powiedział pewien Pan :)

! Odpowiedz
0 4 ~Dżejms

Nikt nie będzie spłacał. Niech spłacają ci co zaciągali. Podstawa to uzbroić naród i wtedy wierzyciel ma problem. Proste. Banki tbtf też nie spłacały, prezesi dostali milionowe odprawy, nikt nie poszed do pierdla. Można tylko trzeba mieć argument siły.

! Odpowiedz
3 16 ~term

A jakby tak te 500 zł dawali w formie ulgi podatkowej. Zarabiasz 2000 brutto to dostaniesz zamiast 1500 do ręki do 2000. Ludzie chcieliby pracować.

! Odpowiedz
7 2 ~poco

To budżet nie tracił by rocznie 22 mld tylko 90 mld. Satysfakcjonująca odpowiedź ?

! Odpowiedz
0 8 ~blsa odpowiada ~poco

możesz to uzasadnić jakoś? czy z palca wyssałeś te wyliczenia?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne