REKLAMA

500+ obniży ubóstwo o kilkadziesiąt procent

2016-12-18 08:57
publikacja
2016-12-18 08:57

Wprowadzenie programu "Rodzina 500 plus" znacząco wpływa na obniżenie ubóstwa wśród dzieci i ich rodziców - wynika z raportu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu. Autor raportu, profesor Ryszard Szarfenberg podkreśla w rozmowie z IAR, że dokładne dane będą znane w II połowie przyszłego roku, ale z szacunków już wynika, że dzięki 500+ ubóstwo w Polsce obniży się o kilkadziesiąt procent.

fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

Ogółem spadek ten wyniesie od 20 do 40 procent, ale w przypadku dzieci będzie to od 70 do 90 procent. Profesor zwrócił uwagę, że w przypadku marnotrawienia świadczenia lub wydawania pieniędzy niezgodnie z przeznaczeniem, świadczenie zamieniane jest na rzeczowe. Tego typu przypadków do tej pory była znikoma liczba - niecałe 1 procent - zaznaczył Szarfenberg.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że program "Rodzina 500 plus" obejmuje 3,79 mln dzieci czyli 55 procent wszystkich dzieci do osiemnastego roku życia. Do końca listopada do rodzin trafiło 15,1 mld złotych.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego, wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Elżbieta Łukowska/magos

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (130)

dodaj komentarz
~dziadu
500+ zrobi dziadow z tych co nie maja dzieci i musza lozyc na cudze bachory.
~Dżejms
"Zwroty" VAT na dziesiątki miliardów rocznie z nikogo dziadów nie robiły. Jasne. Brak opodatkowania zagranicznych firm też nic złego. Najgorsze że trochę kasy dostaną na pieluchy - tego nie idzie wybaczyć.
~Stilo
Nie rozumiesz znaczenia słowa "bachor".
~abc
Obserwując moją miejscowość to jedyne co zauważyłem to WZROST spożycia alkoholu przez te jakże potrzebujące zatroskane rodziny ;D
~qaz123
Hello, 500+ ma być dla wzrostu DZIETNOŚCI, a nie zmniejszenia ubóstwa.

Chyba, że rządzący kłamią.
A tak przy okazji, to za nasze pieniądze jest dodatek. RZĄD nie ma własnych!

A jak nie ma naszych, to p...lce zapożyczają nasze wnuki!
~nick
bo ma być ich więcej, i wtedy dług publiczny w przeliczeniu na jedna osobę będzie mniejszy. a jeśli eksperyment się nie powiedzie to cóż " Chciałem dobrze" powiedział pewien Pan :)
~Dżejms
Nikt nie będzie spłacał. Niech spłacają ci co zaciągali. Podstawa to uzbroić naród i wtedy wierzyciel ma problem. Proste. Banki tbtf też nie spłacały, prezesi dostali milionowe odprawy, nikt nie poszed do pierdla. Można tylko trzeba mieć argument siły.
~term
A jakby tak te 500 zł dawali w formie ulgi podatkowej. Zarabiasz 2000 brutto to dostaniesz zamiast 1500 do ręki do 2000. Ludzie chcieliby pracować.
~poco
To budżet nie tracił by rocznie 22 mld tylko 90 mld. Satysfakcjonująca odpowiedź ?
~blsa odpowiada ~poco
możesz to uzasadnić jakoś? czy z palca wyssałeś te wyliczenia?

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki