REKLAMA

500+ na pierwsze dziecko może zwiększyć aktywność zawodową

2019-12-27 07:01
publikacja
2019-12-27 07:01

500+ na pierwsze dziecko może zwiększyć aktywność zawodową kobiet, a nie spowodować, że kobiety odejdą z rynku pracy - ocenia piątkowa "Gazeta Wyborcza", relacjonując badania Centrum Analiz Ekonomicznych (CenEA).

/ fot. Adam Guz / KPRM / Flickr

Dziennik przypomniał, że po wprowadzeniu programu w życie w 2016 r. mówiono o tym, że z rynku pracy odejdzie w ciągu kilku lat od 160 do 200 tys. kobiet. W pierwotnej wersji programu obejmował on 500 zł na drugie i kolejne dziecko bez limitu dochodów na osobę w rodzinie, a przy pierwszym dziecku świadczenie przysługiwało tylko dla tych rodzin, których dochód był mniejszy od 800 zł.

Według nowych badań, gdyby od początku obejmował on wszystkie dzieci i nie zawierał progu dochodowego, program neutralnie wpłynąłby na rynek pracy. W zależności od wariantu z pracy zrezygnowałoby 21 tys. kobiet, a w optymistycznym, że 15 tys. niepracujących matek wróciłoby na rynek pracy.

Analitycy tłumaczą, że po wprowadzeniu programu w wersji na każde dziecko bez względu na dochody nie ma sytuacji, w której matki decydowały się rezygnować z pracy, by dostać pieniądze na każde dziecko w rodzinie - nie tylko na drugie i kolejne.

Gazeta przypomina, że koszt 500 plus po rozszerzeniu, to prawie 2 proc, PKB - ok. 40,1 mld zł. W piątkowym materiale wylicza też jaki odsetek przypada na rodziny z różnych grup dochodowych. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
antek10
Marksista. Polska walczyła z komuną a ta komuna wróciła.
specjalnie_zarejestrowany2
Zwiększy aktywność zawodową frajerów którzy muszą harować na te benefity.
carlito1
Jak zwykle bredzi..... Przecież to przeciwne zasadom ekonomi.... Gość chyba sam nie wierzy w to co mówi...

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki