500+ na pierwsze dziecko. Rząd na tak

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy, na mocy której świadczenie 500+ wypłacane będzie na każde dziecko w rodzinie, bez kryterium dochodowego - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Zgodnie z zapowiedziami rządu projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przewiduje, że prawo do świadczenia 500+ będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia, również jedynacy bez względu na dochody rodziny.

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

"Przeszliśmy rewolucję, pozytywną rewolucję prorodzinną, pozytywną rewolucję prorozwojową, rewolucje gospodarczą. Ona powoduje, że dzisiaj mamy jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych przy zrównoważeniu czynników makroekonomicznych" wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że program "Rodzina 500 plus" ma koncentrować się na skutkach długo-, średnio- i krótkookresowych. Wskazał, że jednym z podstawowych czynników osłabiających wzrost gospodarczych jest "osłabienie demografii".

"A więc w tym długim horyzoncie czasowym: 10, 20, 30 lat, program 500+, program, który ma służyć dzietności, ma służyć temu, żeby poprawić demografię Polski, żeby była młodzież, która będzie potem pracowała i na nasze emerytury i na rozwój gospodarczy całego kraju. To, po to tworzymy ten program - dla długofalowego rozwoju Polski" powiedział.

Dodał, że skutki programu będą widoczne także w perspektywie kilku, kilkunastu lat. Wskazał, że rodziny korzystające już ze świadczenia 500+ więcej inwestują m.in. w zajęcia pozalekcyjne, wyjazdy wakacyjne i w sport.

"Krótka perspektywa - jak mówił premier "bezpośrednio wpływająca na najbliższe kwartały, jeden, dwa lata to przełożenie na fazę cyklu koniunkturalnego". "Jesteśmy w fazie pewnego spowolnienia. Wtedy klasyczną odpowiedzią [...] jest odpowiedź fiskalna. [...] Odpowiedzialny rząd robi to, na co ma wpływ, w tym przypadku wykonujemy impuls fiskalny, dokonujemy zmiany w wydatkach, która przełoży się również na wygładzenie cyklu koniunkturalnego" dodał. 

Przedstawiciele rządu zapowiadali wcześniej, że nowe przepisy mają obowiązywać od lipca br.

500+ dla 6,8 mln dzieci

Do tej pory do rodzin trafiło prawie 69 mld zł z programu "Rodzina 500+" powiedziała we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci.

Minister rodziny podkreśliła podczas konferencji prasowej, że program "Rodzina 500+" był "przełomem polskiej polityki społecznej, który położył znakomite fundamenty pod kompleksową politykę rodzinną, jakiej w Polsce nie znano".

Rafalska wskazała, że program realizuje trzy podstawowe cele. "Po pierwsze - poprawa dzietności, po drugie - redukcja ubóstwa, w tym likwidacja ubóstwa dzieci, i po trzecie - inwestycja w kapitał ludzki" powiedziała minister.

"Do tej pory ze świadczenia korzystało 53 proc. polskich dzieci do 18 lat [ponad 3,6 mln dzieci - przypis redakcji]. Po zmianach liczba ta wzrośnie do 6 mln 800 tys. dzieci. Największy wzrost nastąpi wśród jedynaków, których do tej pory było niemalże pół miliona, w tej chwili liczba ta wzrośnie o 2 mln" podkreśliła szefowa MRPiPS. Jak dodała, do tej pory do rodzin trafiło już prawie 69 mld zł z programu 500+.

Rafalska przypomniała, że zmiany wejdą w życie w lipcu tego roku. "Od lipca będzie można składać wnioski online o 500 plus. Od sierpnia także tradycyjnie, papierowo" powiedziała minister.

Projekt, który został we wtorek przyjęty przez rząd, przewiduje, że prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia, również jedynacy, bez względu na dochody rodziny.

500+ bez nowelizacji budżetu

"Chcę podkreślić aspekt gospodarczy. Dzisiaj to, że w ramach tego budżetu - najprawdopodobniej to się okaże przed końcem roku - ale najprawdopodobniej bez konieczności nowelizacji, byliśmy w stanie, będziemy w stanie sfinansować również ten program i jednocześnie dokonać pewnego prorozwojowego przesunięcia akcentów jest rzeczą bardzo pozytywną dla rozwoju w tym krótkim okresie, w średniej perspektywie i w długich trendach czasowych" - mówił premier Morawiecki o przyjęciu przez Radę Ministrów programu przyznającego 500 zł na pierwsze dziecko.

"Wiem, że rozwój gospodarczy Polski dzięki temu programowi będzie lepszy, niż byłby bez niego" - podkreślił.

Rząd zdecydował o rozszerzeniu od 1 lipca 2019 r. programu "Rodzina 500+" także na pierwsze lub jedyne dziecko do 18. roku życia - bez kryterium dochodowego. To jeden z projektów wchodzących w skład tzw. Nowej piątki PiS. 

Na potrzeby ustawy budżetowej oszacowano, że deficyt sektora finansów publicznych w 2019 r. wyniesie 41,4 mld zł, zaś państwowy dług publiczny w ujęciu nominalnym wzrośnie o 52,2 mld zł. Przy takim założeniu relacja państwowego długu publicznego do PKB wyniesie 46,6 proc. W budżecie państwa limit wydatków ustalono na kwotę 416 mld 234 mln 520 tys. zł, zaś wysokość dochodów ustalono na 387 mld 734 mln 520 tys. zł. Deficyt budżetu państwa na dzień 31 grudnia 2019 r. ustalono na kwotę nie większą niż 28 mld 500 mln zł. 

Autorzy: Olga Zakolska, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Mateusz Roszak, Małgorzata Werner-Woś

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 4 prezes_jan

Komunistyczno-socjalistyczny PiS wykończy Polskę

! Odpowiedz
1 2 kamilp141

To jak ktos ma 2 dzieci to bedzie dostawal 500 czy 1000? Teraz 500.

! Odpowiedz
4 7 jkendy

Czyli co zapłacicie w podatkach to my oddamy wam po potrąceniu marży 100%.

! Odpowiedz
11 11 oklahoma_kid

a 500+ na plemniki będzie? jak coś takiego dostanę to zaglosuję na PiS

! Odpowiedz
0 7 kaczka-po-smolensku

plemniki nic nie kosztują nie trzeba ich wychowywać karmić wozić do szkoły i tresować na niewolników w szkole.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne