500+ - jak wypełnić papierowy wniosek?

Od 1 sierpnia 2019 roku wnioski o świadczenia wychowawcze "Rodzina 500+" składać można także w papierowej formie. Bezbłędnie wypełniony wniosek gwarantuje szybsze otrzymanie pieniędzy – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podpowiadamy, jak to zrobić poprawnie.

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Od początku lipca do urzędów, za pośrednictwem internetu, spływają wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego z programu "Rodzina 500+". Od 1 sierpnia br. wnioski można składać już także w formie papierowej. Można tego dokonać osobiście w urzędzie lub listownie.

Jak wypełnić wniosek o 500+?

Pierwsze dane, które należy wpisać, dotyczą "Nazwy organu właściwego prowadzącego postępowanie w sprawie świadczenie wychowawczego" - należy tutaj podać nazwę urzędu, do którego składany będzie dokument. Ministerstwo Rodziny zwraca uwagę, że jeżeli wniosek będzie składany osobiście, to pole "Adres organu właściwego prowadzącego postępowanie w sprawie świadczenie wychowawczego (1)" może zostać wypełnione przez urzędnika. 

Poniżej zamieszczamy wzór wniosku o 500+ wraz z podpowiedziami przygotowanymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

Część I wniosku

W Części I wniosku o świadczenie z tytułu programu "Rodzina 500+" ważne jest bezbłędne wypełnienie danych wnioskodawcy. Ministerstwo zwraca szczególną uwagę na sekcje „Adres zamieszkania” - w tym polu wpisać należy faktyczny adres zamieszkania, a nie adres zameldowania.

Dane dzieci, na które wnioskodawca chce pobierać świadczenie, należy wpisać w sekcji  "2. Ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko/dzieci w wieku poniżej 18. roku życia". Ministerstwo Rodziny nakłania do sprawdzenia poprawności wpisywanych danych w celu uniknięcia błędów i wydłużenia się procedury wypłaty świadczenia.

Część II wniosku

Ważnym elementem drugiej części wniosku jest punkt 2. „Oświadczenia dotyczące ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko”. W tej sekcji, jeżeli jakiś członek rodziny przebywa za granicą, należy zaznaczyć odpowiednią odpowiedź – zaznacza Ministerstwo w zamieszczonym na swojej stronie internetowej poradniku.

Jeśli w rodzinie jest osoba przebywająca za granicą w jednym z państw wymienionych w podpunkcie 2), to należy podać jej dane osobowe. Na wpisanie tych informacji przeznaczona jest sekcja „Dane członków twojej rodziny przebywających za granicą”.

Na ostatniej stronie wniosku należy wpisać numer rachunku bankowego, na który przelewane ma być świadczenie. Ministerstwo zwraca również uwagę na pole, w którym należy wpisać załączniki do wniosku.

Na zakończenie wypełniania dokumentu należy zapoznać się z wszystkimi zgodami i pouczeniami oraz podpisać wniosek w prawnym dolnym rogu.

Ważny termin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, iż w celu otrzymania wyrównania kwoty świadczenia od lipca, wniosek o świadczenie wychowawcze należy złożyć do 30 września 2019 roku. Jeżeli wniosek zostanie złożony po tym terminie – świadczenia będą wypłacane od momentu jego złożenia.

Oprac. Dominika Florek

Źródło:

Do pobrania

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne