REKLAMA

SONDAŻ500+ do zmian? Niekoniecznie. Polacy oczekują od rządu czegoś innego

2022-10-01 15:00
publikacja
2022-10-01 15:00

84 proc. badanych Polaków uważa, że rząd powinien przedłużyć zerowy VAT na żywność na przyszły rok, a 37 proc. - że podnieść świadczenia 500 plus na co najmniej 700 zł - tak wynika z Badań Pollster dla "Super Expressu", opublikowanych w weekendowym wydaniu gazety.

500+ do zmian? Niekoniecznie. Polacy oczekują od rządu czegoś innego
500+ do zmian? Niekoniecznie. Polacy oczekują od rządu czegoś innego
fot. Lumi Studio / / Shutterstock

Kiedy Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu” zapytał Polaków, czy zapowiadane dopłaty do ogrzewania i prądu zrekompensują ich podwyżki, 78 proc. respondentów odpowiedziało negatywnie. Pozytywnych odpowiedzi udzieliło 14 proc. respondentów; 8 proc. nie ma w tej kwestii zdania.

"Według mnie Polacy sądzą, że będzie jeszcze gorzej, niż jest. W codziennym myśleniu nie uruchamia się przewidywalnych kosztów, tylko zakłada jeszcze gorszy scenariusz. Zresztą negatywnych zapowiedzi dostarczają nam media i politycy opozycji" – komentuje, cytowany w weekendowym "SE", socjolog Henryk Domański.

Zadano też pytanie, czy rząd powinien podnieść świadczenia 500 plus do co najmniej 700 zł? "Tak" odpowiedziało 37 proc. ankietowanych, "nie" wskazało 51 proc. respondentów, a 12 proc. stwierdziło, że "trudno powiedzieć".

Z kolei na pytanie, jakie świadczenia powinni dostać seniorzy w przyszłym roku, oprócz waloryzacji emerytur, 37 proc. badanych odpowiedziało, że 13. i 14. emeryturę; 22 proc. wskazało na dwie waloryzacje emerytury; 18 proc. - na tylko podstawową waloryzację, a 13 proc. nie ma na ten temat zdania.

Na pytanie, czy rząd powinien przedłużyć zerowy VAT na żywność na przyszły rok, pozytywnej odpowiedzi udzieliło 84 proc. badanych Polaków; "nie" wskazało 6 proc., a "trudno powiedzieć" - 10 proc.

Sondaże wykonał Instytut Badań Pollster w dniach 21–22 września 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1014 dorosłych Polaków. (PAP)

maja/agz/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (14)

dodaj komentarz
r4k
Tak, Polacy oczekują aby rząd jak najszybciej się oddalił.
maniek_as
Nie!!! Polacy oczekują waloryzacji 500+ do 1000+ i jednodniowego tygodnia pracy, oraz tarcz osłonowych na wszystko.
henk54
84% Polaków popiera niższe podatku, a rząd się upiera żeby rozdawać socjal. Większość ludzi jest temu przeciwna. Rząd marnuje miliardy i traci poparcie przez swój bezsensowny upór. A wystarczyłoby poobniżać podarki i inne ZUSy i pokazywać w TVP, jak dużo Polacy oszczędzają dzięki temu, i jak bardzo podniósł się ich poziom życia. 84% Polaków popiera niższe podatku, a rząd się upiera żeby rozdawać socjal. Większość ludzi jest temu przeciwna. Rząd marnuje miliardy i traci poparcie przez swój bezsensowny upór. A wystarczyłoby poobniżać podarki i inne ZUSy i pokazywać w TVP, jak dużo Polacy oszczędzają dzięki temu, i jak bardzo podniósł się ich poziom życia. 80% ludzi by popierało. Ciężko przeciw czemuś takiemu protestować.
henk54
I mieliby spokojnie 40-50% poparcia.
po_co
* W obecnej sytuacji państwo powinno wycofać się z wszelkiej pomocy socjalnej rozdawanej wszystkim
* Nie powinno podnosić się pensji minimalnej, a wręcz powinno się obniżyć jej poziom o co najmniej 600 zł brutto.
* Zerowy VAT powinien zdecydowanie pozostać jednak powinien być przeniesiony również na przedsiębiorców, tj. gdy
* W obecnej sytuacji państwo powinno wycofać się z wszelkiej pomocy socjalnej rozdawanej wszystkim
* Nie powinno podnosić się pensji minimalnej, a wręcz powinno się obniżyć jej poziom o co najmniej 600 zł brutto.
* Zerowy VAT powinien zdecydowanie pozostać jednak powinien być przeniesiony również na przedsiębiorców, tj. gdy ktoś kupuje bułkę i parówkę, sprzedając je jako hot-dogi to nie powinien musieć nakładać podatku VAT ponieważ zostaje pozbawiony możliwości jego odliczenia

Podatek dochodowy powinien zostać bezwzględnie zniesiony dla wszystkich osób zarabiających mniej niż wynosiła średnia krajowa w roku poprzedzającym.
Stawka 12% podatku dochodowego powinna obowiązywać dla wszystkich zarabiających ponad zeszłoroczną średnią krajową.

Rząd powinien maksymalnie obciąć wydatki, a konstytucja powinna nakładać na rząd obowiązek utrzymywania nadwyżki budżetowej równoważnej panującej w Polsce inflacji.

Pomoc socjalna o której wspomniałem powinna zostać skierowana w postaci pomocy celowanej do wszystkich tych którzy ją potrzebują ale nie za darmo - jeżeli ktoś chce aby państwo pokryło rachunek za prąd, wodę, jedzenie, kredyt hipoteczny, kredyt konsumencki itd. czy nawet za Porsche 911 to obowiązkowo powinien odpracować to w formie prac społecznych.

Nie stać Cię na mieszkanie albo spłatę kredytu to państwo Ci pomoże, a ty pomóż posprzątać ulicę, wyremontować chodnik, czy skosić trawę. Jak jesteś wykształcony to odpracuj pomoc w innej formie ale uważam, że żadna pomoc socjalna nie powinna należeć się wyłącznie za umiejętność oddychania.

Wyjątek stanowią tutaj osoby które nie mogą pracować przecież nikt kaleki nie będzie gonił aby śmieci sprzątał, ale może poczytać dzieciom w bibliotece.
peluquero
W momencie wprowadzenia 500+ wystarczyło na kupno 555 bułeczek szpinakowych, w tej chwili na 294 bułeczki szpinakowe tego samego producenta uwzględniając gramaturę

a to oznacza że świadczenie powinno być zrewaloryzowane o 89% czyli żadne 700 zł ;) na szczęście dla rządzacych również 80% społeczeństwa nie rozumie tego lub nie
W momencie wprowadzenia 500+ wystarczyło na kupno 555 bułeczek szpinakowych, w tej chwili na 294 bułeczki szpinakowe tego samego producenta uwzględniając gramaturę

a to oznacza że świadczenie powinno być zrewaloryzowane o 89% czyli żadne 700 zł ;) na szczęście dla rządzacych również 80% społeczeństwa nie rozumie tego lub nie za bardzo wie co z tym zrobić, ale lekcja kolejnych dwóch lat będzie pod tym względem brutalna
ptokbentoniczny2
A to nie przypadkiem to 500+ spowodowało wzrost cen tych bułeczek?
po_co odpowiada ptokbentoniczny2
Niekoniecznie, większy wpływ miało na ceny artykułów dziecięcych.
fiat126p odpowiada po_co
Na niemal wszystko, bo to system naczyń połączonych - jeżeli kogoś stać było na artykuły "dziecięce" to wyda na co innego. Zwłaszcza, że to nie bony a gotówka.
ptokbentoniczny2 odpowiada fiat126p
Dokładnie. Jeśli wydaje np. 800zł/msc na dziecko (bo i tak muszę) i nagle dostaję 500 zł na to dziecko, to wydając tyle samo dokładam tylko 300, a 500 jest dla mnie. Nawet jak wydam 1000 to i tak mam nadwyżkę dla siebie. Dzięki temu mogę kupić np. droższe kosmetyki albo lepszy ciuch. I to powoduje inflację w tych branżach czyli praktycznie wszędzie.

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki