500 byłych pracowników ISD Huta Częstochowa zgłosiło się do urzędu pracy

Blisko 500 byłych pracowników ISD Huta Częstochowa zarejestrowało się dotąd w Powiatowym Urzędzie Pracy. Ponad 70 chce skorzystać ze wsparcia w ramach programu "Pomoc dla hutników", przewidującego m.in. udział w szkoleniach i dotacje na założenie własnej firmy.

Jak poinformowała PAP Barbara Biernacka z Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Częstochowie, w sierpniu zarejestrowało się dotąd ok. 500 byłych pracowników ISD Huta Częstochowa, w tym m.in. hutnicy, pracownicy administracji. "Ponad 70 osób zapisało się do realizowanego przez nas projektu, w ramach którego będą mogli skorzystać z różnych form wsparcia - szkoleń, staży, dotacji na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej oraz zatrudnienia na refundowanych stanowiskach pracy" - wyjaśniła.

Dodała, że przystąpienie do programu "Pomoc dla hutników" jest dobrowolne, a każdy z byłych pracowników, który zgłosi się do urzędu pracy, będzie mógł porozmawiać z pośrednikiem pracy, doradcą zawodowym oraz skorzystać z usług specjalistów ds. aktywizacji, rozwoju zawodowego. "Z naszych obserwacji wynika, że największym zainteresowaniem cieszy się możliwość wzięcia udziału w szkoleniach (np. kierowca kat. C, D, spawacz, księgowa) i przekwalifikowaniach" - powiedziała Biernacka.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Grażyna Klamek uważa, że osoby, które zarejestrowały się w PUP, będą potrzebowały różnorodnego wsparcia. "To są osoby, które pracowały wiele lat w jednym miejscu pracy, w jednym dużym zakładzie z pełnym zabezpieczeniem socjalnym i gwarancją zatrudnienia. Dostosowanie ich do aktualnej sytuacji rynkowej wymaga zaangażowania ze strony doradców zawodowych, którzy pomogą im w kierunku dalszego kształcenia, wyborze dalszej drogi zawodowej" - powiedziała PAP Klamek. W tym celu powstało w urzędzie specjalne biuro, które kieruje programem.

Na realizację programu wsparcia dla odchodzących z ISD Huty Częstochowa i kooperujących z nią firm samorząd Częstochowy otrzymał ok. 4,1 mln zł z Funduszu Pracy. Środki mają wystarczyć na różne formy pomocy dla 270 osób. Pieniądze będą przeznaczone na program aktywizacji zawodowej osób zwolnionych z pracy z przyczyn niedotyczących pracowników oraz pracowników objętych zwolnieniami monitorowanymi w ISD Huta Częstochowa i podmiotach z nią kooperujących.

"W programie jest przewidziane między innymi utworzenie 60 refundowanych stanowisk pracy, ale do tego potrzebujemy pracodawców, którzy współpracowaliby z urzędem pracy" - dodała Klamek.

Na początku sierpnia w ISD Hucie Częstochowa, zatrudniającej do niedawna ponad 3 tys. osób, zakończył się program dobrowolnych odejść, do którego zgłosiło się ok. 1,2 tys. osób. Podpisano także aneks do zawartego w 2005 r. pakietu socjalnego, który pozwoli zwolnić jeszcze ok. 300 osób. Po tych zwolnieniach łączna redukcja zatrudnienia wyniesie ok. 1,5 tys. osób.

Ukraińska grupa ISD przejęła częstochowską hutę osiem lat temu. Podpisano wówczas pakiet dający załodze 10-letnią gwarancję zatrudnienia. Dotychczas huta, mimo pogarszającej się sytuacji rynkowej, nie redukowała liczby pracowników. Teraz właściciele uznali, że bez zmniejszenia zatrudnienia nie uda się uzyskać rentowności zakładu, odczuwającego skutki kryzysu na rynku stali.(PAP)

ktp/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil