REKLAMA
Tour de spółki

5 tematów tego tygodnia ważnych dla twojego portfela

2020-02-21 14:20
publikacja
2020-02-21 14:20

Start sezonu na PIT, coraz popularniejszy sposób na ucieczkę przed inflacją, rekordowe ceny złota czy wcześniejsze spłaty kredytów... W mijającym tygodniu opisywaliśmy szereg tematów istotnych dla portfeli Polaków. Wybraliśmy pięć, które naszym zdaniem szczególnie warto podkreślić. Sprawdź, czy coś cię nie ominęło!

/ Shutterstock

Jak co tydzień w skondensowanej formie przedstawiamy pięć najważniejszych tematów, które mogą mieć wpływ na finanse osobiste Polaków. Oczywiście zachęcamy do klikania w zamieszczone linki - lektura Bankier.pl to najlepszy sposób, aby być na bieżąco w kwestiach finansowych!

1. Sezon na PIT otwarty

Od 15 lutego można już składać PIT za 2019 r. Chociaż czas na wypełnienie zeznań mija dopiero 30 kwietnia, to liczba zeznań podatkowych złożonych przez Internet przekroczyła już pół miliona. Popularnością w tym roku cieszy się ulga termomodernizacyjna, w ramach której małżeństwo może odliczyć wspólnie do 106 000 zł. Więcej o ulgach przeczytasz w artykule „PIT – co odliczyć w 2020 roku”.

Za pomocą sieci rozliczyć z fiskusem nadal nie mogą się natomiast przedsiębiorcy, którzy oczekują na udostępnienie odpowiednich formularzy.

Jak co roku, rozliczającym PIT-y polecamy sprawdzony i darmowy program e-Pity. Proste w obsłudze narzędzie można pobrać na komputer lub uruchomić w wersji online.

2. Polacy uciekają przed inflacją

Najwyższa od lat inflacja motywuje coraz większą liczbę Polaków do zakupów obligacji. W poniedziałkowym artykule „Inflacja przyspiesza. Polacy chronią oszczędności” opisaliśmy rekordową sprzedaż obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa: tylko w styczniu 27 724 kupujących wydało na te obligacje ponad blisko 2,5 miliarda złotych.

O inflacji dyskutują dziś niemal wszyscy, więc warto odwołać się do twardych danych. Eurostat podał, że inflacja w Polsce jest jedną z najwyższych w całej Unii Europejskiej – ceny rosną mocniej tylko na Węgrzech i w Rumunii. Co więcej, „szok inflacyjny” jest w naszym kraju największy, ponieważ obecnie inflacja wynosi ok. 4 proc., zaś rok temu nie przekraczała 1 proc.

3. Wcześniejsza spłata hipoteki a zwrot prowizji

W mijającym tygodniu głośno było także o zwrocie opłat i prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytów. Takiego działania od banków wymaga orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Działania na korzyść klientów w tej sprawie od banków domaga się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak przypomniał w czwartek analityk Bankier.pl Michał Kisiel, także w przypadku kredytu hipotecznego wcześniejsza spłata pozwala odzyskać część prowizji. Dotyczy to jednak tylko umów zawartych po 21 lipca 2017 r.

Osobom, które dopiero zastanawiają się nad wzięciem kredytu hipotecznego, niezmiennie polecamy porównywarkę aktualnych ofert oraz nasze rankingi. W dwóch najnowszych sprawdzamy, ile kosztuje kredyt na pierwsze mieszkanie oraz na ile kredytu może liczyć para o dochodach 6200 zł.

4. Złoto drogie jak nigdy

Zastanawiające zawirowania na światowych rynkach finansowych sprawiają, że ceny złota mocno idą w górę. Metal ten kosztuje już wyraźnie powyżej 6000 zł za uncję (czyli 31,1 grama). W najnowszej historii jeszcze nigdy nie obserwowaliśmy tak wysokiej ceny złota wyrażonej w polskiej walucie. Z kolei cena złota w dolarach jest obecnie najwyższa od 7 lat.

Osobom zastanawiającym się nad zainwestowaniem w złoto polecamy poradnik autorstwa Krzysztofa Kolanego, głównego analityka Bankier.pl: „Jak inwestować w złoto fizyczne?”.

5. ZUS kontra matki

W opublikowanym we wtorek artykule „ZUS dociska kobiece biznesy” Weronika Szkwarek pochyliła się nad sprawami kobiet, od których ZUS żąda licznych dowodów uzasadniających pobierane świadczenia.

Tymczasem coraz więcej osób decyduje się korzystać z tzw „małego ZUS-u”, który od 1 lutego obejmuje przedsiębiorców o przychodzie do 120 tys. Według szacunków, program może objąć nawet 320 000 osób prowadzących działalność gospodarczą.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: 5 tematów ważnych dla twojego portfela

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki