REKLAMA

5 tematów tego tygodnia ważnych dla twojego portfela

2020-02-14 13:58
publikacja
2020-02-14 13:58

Najwyższa od lat inflacja, dziwna sytuacja na rynku paliw, nowości w bankach... W mijającym tygodniu opisywaliśmy szereg tematów istotnych dla portfeli Polaków. Wybraliśmy pięć, które naszym zdaniem szczególnie warto podkreślić. Sprawdź, czy coś cię nie ominęło!

Jak co tydzień w skondensowanej formie przedstawiamy pięć najważniejszych tematów, które mogą mieć wpływ na finanse osobiste Polaków. Oczywiście zachęcamy do klikania w zamieszczone linki - lektura Bankier.pl to najlepszy sposób, aby być na bieżąco w kwestiach finansowych!

1. Inflacja najwyższa od 2011 r.

Tematem numer jeden w tym tygodniu pozostawała inflacja. Trudno się dziwić – jak w piątek ogłosił Główny Urząd Statystyczny, w styczniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w Polsce aż o 4,4 proc. w skali roku. To największy wzrost od końca 2011 r. Co więcej, ekonomiści oczekują, że inflacja jeszcze wzrośnie.

Na miano ekonomicznej ciekawostki tygodnia zasługuje fakt, że po raz pierwszy od ponad 6 lat inflacja w Polsce jest wyższa niż na Ukrainie. Za to jeszcze większe powody do narzekania mają Węgrzy, u których odnotowano 4,7 proc.

2. Paliwa nie tanieją, choć powinny

Dużym zainteresowaniem czytelników cieszyła się analiza „Coś nie gra na rynku paliw” autorstwa Krzysztofa Kolanego, głównego analityka Bankier.pl. W piątek opublikowaliśmy kolejny raport z polskich stacji benzynowych – okazuje się, ze ceny detaliczne nie spadają, chociaż w dół idą stawki w hurcie.

Przeciętna cena benzyny Pb95 to 4,92 zł, olej napędowy kosztuje 5,12 zł, a gaz 2,28. Oczywiście ceny paliw są mocno zróżnicowane między poszczególnymi województwami, co wyjaśnialiśmy już przed trzema laty w artykule „Gdzie w Polsce paliwo jest najdroższe i dlaczego? Petrozagadka rozwiązana”.

3. Ponad 3000 zł brutto w mikrofirmach

W piątek GUS przedstawił również raport dotyczący zarobków w mikroprzedsiębiorstwach czyli firmach zatrudniających nie więcej niż 9 osób. Miesięczne wynagrodzenie na 1 zatrudnionego w takich firmach wyniosło w 2018 r. 3081 zł brutto, czyli ok. 2213 zł netto. Na uwagę zasługuje duże zróżnicowanie regionalne – średnią zdecydowanie w górę ciągnie województwo mazowieckie.

Zainteresowanym wynagrodzeniami w innych segmentach gospodarki polecamy styczniowy artykuł „9 wykresów o zarobkach Polaków, które warto zobaczyć”.

4. Dwie nowości w bankach

Mijający tydzień przyniósł dwie kolejne innowacje oferowane przez działające w Polsce banki. W mBanku i ING Banku Śląskim pojawiła się usługa „prośba o przelew”. Prośbę można wysłać za pomocą aplikacji mobilnej na numer telefonu odbiorcy. Osoba, którą poprosimy o pieniądze, dostanie wygenerowane przez aplikację powiadomienie. Wystarczy je zaakceptować, by środki zostały przesłane.

Nowinką numer dwa jest udostępniona przez ING Bank Śląski i Bank Millennium funkcja umożliwiająca podgląd stanu rachunków z innych banków. To jeden z pierwszych na polskim rynku przejawów forsowanej przez Unię Europejską „otwartej bankowości”. Więcej na ten temat w piątkowym artykule „Jedno konto, by rządzić wszystkimi. Nowa usługa w bankach”.

5. Najlepiej zarabiający nie dostaną rekompensaty za wzrost cen prądu

W  piątek światło dzienne ujrzał projekt ustawy o rekompensatach z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej. Rekompensaty będą przysługiwały gospodarstwom domowym, które nie przekroczyły drugiego progu podatkowego w 2019 r. (tzn. zarobiły powyżej 85 528 zł). Dodatkowo w projekcie zapisano kryterium, w myśl którego zużycie energii będzie musiało przekroczyć 63 kilowatogodziny.

Na rekompensaty budżet przeznaczy ok. 3 mld zł. Projekt ustawy ma zostać przyjęty przez rząd jeszcze w tym kwartale.

Michał Żuławiński

Źródło:
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki