REKLAMA

5 lat darmowego kredytu (dla wybranych)

2013-12-16 14:42
publikacja
2013-12-16 14:42

Dziś mija dokładnie pięć lat, odkąd Fed obniżył stawkę funduszy federalnych do zera. Kto wtedy kupił akcje bądź surowce, ten dziś może się cieszyć z ponadprzeciętnych zysków.

16 grudnia 2008 roku Rezerwa Federalna podjęła decyzję o ścięciu stopy funduszy federalnych z 1% do przedziału 0,0-0,25%. Czyli w praktyce do zera. Był to ewenement w historii Stanów Zjednoczonych i współczesnego systemu finansowego. Kredyt w banku centralnym dla banków komercyjnych był właściwie za darmo.

Paniczna obniżka kosztów kredytu w bankach centralnych była głównym wyróżnikiem kryzysu finansowego rozpoczętego latem 2007 roku. Już po kilku miesiącach okazało się, że niemal zerowe stopy procentowe stały się głównym paliwem dla hossy na rynkach finansowych.

Przez ostatnie pięć lat indeks S&P500 wzrósł o 104%, DAX zyskał 93,6%, a WIG 82,5%. Mimo silnych spadków z pierwszej połowie tego roku, w perspektywie 5-letniej złoto i tak zyskało na wartości 46,7%, a srebro 83,9%. Niskie stopy skutkowały też wzrostem cen surowców. Ropa naftowa w Nowym Jorku jest obecnie o 123% droższa niż 5 lat temu, miedź o 141%, a pszenica o 14%.

K.K.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~endi
Kupuje sobie taki cwaniaczek 200 ha ziemi na kredyt preferencyjny pod zakup ziemi 1-2 % - resztę zwraca bankowi skarb państwa czyli my - potem same dopłaty unijne przewyższają podatek gruntowy i cwaniaczek ma życie jak w Madrycie , nic nie musi uprawiać tylko kasę liczy ... Kiedy w końcu w Polsce skończy się to złodziejstwo Kupuje sobie taki cwaniaczek 200 ha ziemi na kredyt preferencyjny pod zakup ziemi 1-2 % - resztę zwraca bankowi skarb państwa czyli my - potem same dopłaty unijne przewyższają podatek gruntowy i cwaniaczek ma życie jak w Madrycie , nic nie musi uprawiać tylko kasę liczy ... Kiedy w końcu w Polsce skończy się to złodziejstwo skutkujące dla zwykłych ludzi drożyzną żywności w sklepach ?
~re endi
to nie meńdź tylko weź kup sobie nie 200 ha tyko nawet 2000 i też będziesz miał życie jak w Madrycie...
... kiedyś usłyszałem mądre zdanie nie siedź rób coś - tylko nie siedź
posłuchaj i rób coś ...
... tylko nie meńdź
~mall odpowiada ~re endi
buraku nie weź i sobie kup 2000 ha, bo jak nie jesteś kolesiem to nawet na 1 ha nie dostaniesz kredytu. nie masz pojęcia jak ARR czyli PSL trzyma ziemię i nie pozwala nic kupić. Ale chyba do pustego i tak nic nie wejdzie
~JOHN
No i co ,,DALEJ,,.................................
W którą stronę ,,ruszą,, rynki dla WYBRANYCH....................

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki