49 proc. migrantów z Polski planuje na stałe pozostać za granicą

49 proc. migrantów zarobkowych z Polski planuje na stałe pozostać za granicą - wynika z badania Narodowego Banku Polskiego "Polacy pracujący za granicą w 2016 r.", opublikowanego w piątek.

(YAY Foto)

"Jak wynika z analiz (...) 49 proc. migrantów planuje pozostać za granicą na stałe. Z drugiej strony oznacza to, że pozostałe 51 proc. w krótszej lub dłuższej perspektywie czasowej myśli o wyjeździe z danego kraju" - napisano.

"Większość z osób, które nie planuje zostać na stałe w danym kraju, albo chce wrócić do Polski (48 proc. odpowiedzi) albo nie podjęło jeszcze decyzji odnośnie kierunku wyjazdu (39 proc.). Jedynie mały procent (13 proc.) deklaruje, że po wyjeździe z danego kraju, poszuka pracy poza Polską w innym zagranicznym kraju" - dodano.

Autorzy raportu wskazali jednocześnie, iż do deklaracji migrantów, co do ich dalszych planów należy podchodzić "z dużą ostrożnością".

"Dotychczasowe obserwacje pokazują, że migranci raczej zmieniają zdanie i decydują się na kontynuowanie pobytu za granicą i nie realizują swoich planów dotyczących powrotów. Najlepiej świadczy o tym systematyczny wzrost udziału osób, chcących pozostać za granicą na stałe, który z roku na rok jest co raz większy. W 2014 r. deklarację taką złożyło 45 proc. badanych, w 2010 r. 36 proc., a dla porównania w 2007 r. (...) o pozostaniu za granicą na stałe myślało tylko 18 proc. migrantów" - napisano.

Z badania wynika, że najważniejszych czynnikiem, który mógłby skłonić imigrantów do powrotu do Polski jest wynagrodzenie.

"Niezależnie od kraju emigracji, satysfakcjonującym wynagrodzeniem w Polsce dla tych, którzy wyjechali jest kwota około 5.000 PLN netto" - napisano w raporcie.

Około jedna trzecia Polaków-migrantów transferuje pieniądze do Polski - najczęściej raz w miesiącu lub co dwa, trzy miesiące.

Przeciętna kwota jednorazowego przekazu, według średnich kursów z 2016 r., wynosiła: z Wielkiej Brytanii 2.501 zł, z Niemiec 2.461 zł z Irlandii 1.980 zł, a z Niderlandów 1.795 zł.

Badanie przeprowadzone zostało w okresie październik-grudzień 2016 r. na terenie czterech państw na próbie wielkości – 1500 wywiadów w Wielkiej Brytanii, 1500 w Niemczech, 1000 w Irlandii i 700 w Niderlandach.

Badanie prowadzone było na grupie polskich emigrantów w wieku 18-65 lat, którzy wyjechali z kraju w celach zarobkowych. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 8 londonern

Tu nie chodzi tylko o kase. Chodzi o podejscie, o buractwo, o zawisc, o ciagle proby oszukania, o pania na poczcie gdzie trzeba stac cicho, bo opieprzy, o rzad ktory wspiera nacjonalistow (czyli faszystow tak naprawde), o ciagle bycie ocenianym przez obcych ludzi, ktorzy musza miec uwagi co do tego jak wygladasz, co robisz i gdzie pracujesz, o znalezienie ppracy, gdzie za chwile z szefa nie wyjdzie poganiacz niewolnikow, o ogloszenia o prace gdzie nie podaja wyskosci zarobkow i po 3 rozmowie sie okazuje ze 3 brutto, i o dziesiatki innych waznych i mniej waznych spraw.
Tak ze ja na przyklad, podziekowalem za wspolprace pare lat temu i nie zalowalem ani przez chwile. A to powyzej to tylko moje skromne zdanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 karbinadel

Nie zapominaj o biskupach, wtrącających się w każdą dziedzinę życia publicznego i prywatnego. Biskupach, dla których "prawo boskie" jest nadrzędne nad konstytucją i innymi przepisami prawa

! Odpowiedz
5 5 jasiek2017

Niezależnie od kraju emigracji, satysfakcjonującym wynagrodzeniem w Polsce dla tych, którzy wyjechali jest kwota około 5.000 PLN netto


Tyle to ma kazdy kto lekko ruszy glowa. W Polsce !

! Odpowiedz
0 1 londonern

Czyli Polska to kraj debili wg Ciebie, skoro srednia jest 4.5k brutto. A mediana okolo 3,2k pln. Powiedz no jasiek jak Ty ruszasz glowa, chetnie posluchaja Cie ci, ktorzy nie wiedza jak nia ruszac.

! Odpowiedz
1 3 secundus

49 proc. migrantów z Polski planuje na stałe pozostać za granicą
100 proc. migrantów z Afryki planuje na stałe pozostać za granicą

! Odpowiedz
15 11 ricozez

Polska jest dalej w komunie choćby dlatego,że okradają ja nadal zwyrodniałe odmiany postkomuny i unijnej wersji tusksizmu,Jeśli poddamy się obu totalitaryzmom to jesteśmy przegrani!Rozwoju nie będzie,chyba,że budowę aquaparków,stadionów i autostrad uważacie za rzeczywisty jedyny rozwój.PiS choć to durna partia ze względu na sposób rządzenia jest jedyną.która daje dzisiaj szanse na zmianę tego stanu.Musimy z zagryzionymi wargami przejsć ten etap !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 15 karbinadel

Jeśli szukasz postkomuny, to faktycznie PiS jest znakomitym adresem

! Odpowiedz
28 14 2kbb

Dzisiaj decydują się losy naszej ojczyzny na kolejne dziesięciolecia. Jeżeli Rząd PIS upadnie to powrócimy z powrotem do postkomunistycznej bandy rozkradającej nasze Państwo...Jeżeli PIS przetrwa będzie to oznaczało że Polska pozbywa się brzemiona II WŚ i okresu okupacji SO - owieckiej w Polsce pomiędzy 1944-1989 roku....

! Odpowiedz
8 8 ajwaj

"" okupacji SO - owieckiej ""

sorry, bardzo mi przykro, ze byles w okupacji :)

A u nas w miescie, ludzie uprzatneli gruzy faszystów, budowali domy, fabryki, koleje. mosty, sklepy itd.
Tanczyli w soboty, pili i spiewali, babcia Salcia mówi, ze bylo wesolo, na prawde wiele cie w (okupacji) minelo :)

Moze siedziales ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 12 karbinadel

Coś ci się pomieszało, to właśnie PiS jest "postkomunistyczną bandą rozkradającą nasze Państwo". Z drugiej strony masz rację, że dziś decydują się losy Polski w dłuższym okresie. Czy pozostaniemy w Europie, czy też będziemy wschodnim zadupiem cywilizacji

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.