REKLAMA
WEBINAR

48 godzin bez tankowania. Traw strajk na stacjach benzynowych we Włoszech

2023-01-25 05:03
publikacja
2023-01-25 05:03

We Włoszech od wtorku wieczorem trwa strajk właścicieli i pracowników stacji benzynowych, który może spowodować utrudnienia dla kierowców. Jednak zatankowanie nie jest niemożliwe- zapewniają media informując, że część stacji będzie otwarta. Branża ta zorganizowała strajk na znak protestu przeciwko temu, że jest oskarżana o podwyżki cen paliwa, o których - jak dodaje - decyduje rząd.

48 godzin bez tankowania. Traw strajk na stacjach benzynowych we Włoszech
48 godzin bez tankowania. Traw strajk na stacjach benzynowych we Włoszech
fot. pio3 / / Shutterstock

Podczas gdy Ministerstwo Przedsiębiorczości próbowało do ostatniej chwili przekonać organizatorów strajku, by wycofali się z tych planów, oni sami podzieli się w kwestii długości akcji protestacyjnej. Jedno ze stowarzyszeń branżowych postanowiło skrócić protest zapowiedziany na dwa dni do jednej doby.

Ponad 1,80 euro za litr- to obecnie średnie ceny benzyny i oleju napędowego we Włoszech. Na początku stycznia sięgały one 2 euro.

Media cytują wypowiedzi organizatorów strajku, którzy mówią, że cała branża „została obrzucona błotem” przez klientów z powodu podwyżek, o których zdecydował rząd. Wyjaśniają, że chcą przypomnieć wszystkim, że odpowiedzialnością za politykę cenową nie można obarczać właścicieli stacji, bo ich zysk- około 3 eurocentów na litrze pozostaje niezmieniony niezależnie od ceny paliwa.

Postulatem strajkujących jest też to, by rząd nie dopuścił do dalszych podwyżek. Odrzucają zarzuty, że są spekulantami i domagają się, by Gwardia Finansowa przeprowadziła kontrole w 7 tysiącach stacji, należących- jak mówią cytowani przez Ansę- do grup przestępczych.

Powodem protestu jest również wprowadzenie wymogu wywieszania na stacjach średniej ceny paliwa w danym regionie.

Organizacja obrony praw konsumentów Assoutenti odnotowała natomiast, że w dniach poprzedzających strajk doszło do podwyżek na wielu stacjach niemal w całym kraju, gdzie ustawiły się długie kolejki tych kierowców, którzy chcieli zatankować do pełna na zapas. Jak podkreśliło stowarzyszenie konsumenckie w komunikacie, „dowodzi to po raz kolejny, jak bardzo potrzebna jest interwencja w kwestii przejrzystości i analiza tego, jak kształtuje się cena od wydobycia do dystrybutora”.

W wyniku podziału wokół kwestii długości strajku dwie organizacje branżowe utrzymały decyzję o 48-godzinnym proteście, a jedna skróciła go tuż przed jego rozpoczęciem do doby.

Minister przedsiębiorczości Adolfo Urso zaapelował o to, by ograniczyć utrudnienia dla obywateli.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mma/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
polonu
8 zł to będzie dobra cena , zobaczycie jeszcze
wizytator
Jakieś 8zl za litr. Licząc po sile nabywczej, znowu wychodzimy na gołodupców.
arzab
Ty to widzisz, ja to widzę, ale 5 mln suwerenów tego nie widzi ! Ta otumaniona rządową propagandą grupa nawet nie wie, że jest ciemna i biedna !

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki