45 lat temu Nixon zamknął „złote okno”

główny analityk Bankier.pl

15 sierpnia 1971 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon zawiesił wymienialność dolara na złoto, co zdaniem niektórych było tożsame z bankructwem USA. Była to też data końca poprzedniego ładu monetarnego.

„Poleciłem sekretarzowi skarbu podjąć wszystkie niezbędne działania, aby obronić dolara przed spekulantami. Nakazałem sekretarzowi Connally’emu tymczasowo zawiesić wymienialność dolara na złoto” – ogłosił w telewizji prezydent Richard Nixon 15 sierpnia 1971 roku.

Ta „techniczna” i „tymczasowa” decyzja oznaczała całkowitą zmianę systemu finansowego świata. Po roku 1944 zaczął obowiązywać układ z Bretton Woods, w ramach którego obowiązywał system sztywnych kursów walut krajowych w relacji do dolara. Amerykańska waluta była wymienialna na złoto po stałej i gwarantowanej przez rząd USA cenie 35 dolarów za uncję. Wymienialność USD na złoto była jednak zarezerwowana tylko dla banków centralnych. Posiadanie złota inwestycyjnego zarówno w USA, jak i w krajach komunistycznych było nielegalne.

Decyzja Nixona była jednostronnym zerwaniem układu z Bretton Woods i stanowiła koniec ery obecności złota w systemie monetarnym. Od 45 lat żadna waluta narodowa nie ma oparcia w kruszcu, a banki centralne zostały pozbawione jakichkolwiek ograniczeń w kreacji pieniądza. Świat w ciągu kilku lat przeszedł do systemu płynnych kursów walutowych, w którym relacja ceny jednej waluty względem drugiej jest efektem działań rynkowych i decyzji banków centralnych.

Usunięcie złota z systemu finansowego miało ogromne konsekwencje dla światowej gospodarki. Od decyzji Nixona baza monetarna Stanów Zjednoczonych zwiększyła się niemal 45-krotnie (!), rosnąc z 84,1 mld USD do 3,77 bln USD. Ekspansja monetarna skutkowała silnym przyspieszeniem inflacji: przez ostatnie 45 lat koszty życia w USA mierzone rządowym indeksem CPI wzrosły sześciokrotnie.

(Fed z St. Louis.)

Rozpoczęła się era finansjalizacji gospodarki. Potężna ekspansja kredytowa prowadziła do zwiększenia nierówności dochodowych. Bogaci stawali się coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi. Rozpoczął się trwający do dziś proces marginalizacji klasy średniej i wzrostu znaczenia jednego promila najbogatszych Amerykanów.

Okres Średnia dynamika PKB
1950-59 4,25%
1960-69 4,52%
1970-79 3,24%
1980-89 3,14%
1990-99 3,23%
2000-09 1,82%
2010-15 2,17%
Źródło: Fed z St. Louis

Bez zdrowego pieniądza załamała się dynamika produktywności amerykańskiej gospodarki. W latach 50. i 60. XX wieku PKB Stanów Zjednoczonych rósł w tempie ok. 4,5%. W następnych trzech dekadach gospodarka USA rosła w tempie 3% rocznie, a w poprzedniej dekadzie tempo wzrostu spadło poniżej 2%.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 0 ~Mundry

Brodaty cigle mówi że dular no good. To co dobre pewnie

Rubel albo złotowabyło v te to mają pokrycie.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 7 ~Jacenty

Kiedyś się mawiało, że złotówka miało oparcie w cynie...


w cynie społecznym

! Odpowiedz
1 8 ~szach

Nadchodzi Armagedon - kupujcie prawdziwe złoto !!!

! Odpowiedz
0 2 ~swagger

dla zainteresoewasnych tematyką luzowania monetarnego i jego wpłuwu na obecną sytuację ekonomiczno gospodarczo społeczną polecam pozycję :

Steve Forbes - Pieniądz, dlaczego niszczenie dolara zagraża światowej gospodarce i jak można temu zapobiec"

! Odpowiedz
4 11 ~Gargus

Nie każdy kraj pozbył złotego pieniądza np Libia czy Irak który zamierzał powrócić do tego niestety USA na to nie pozwoliło wiadomo co się z tymi krajami stało

! Odpowiedz
1 10 ~Parsifal

Jakiś komentarz do tego wzrostu bazy moentarnej w latach 2008-2014 z ok. 800 mln $ do 4 mld $ ?

! Odpowiedz
1 1 ~prostaekonomia

kryzys, wejdz na yt, na kanale Prosta Ekonomia, filmik kryzys w 2008r, wszystko ładnie wytłumaczone.

Pozdro!

! Odpowiedz
0 2 ~swagger

tak aby nie umniejszac wzrostu nominalnego :
to jest 800 mld$ a teraz 4 biliony $

! Odpowiedz
1 0 ~Parsifal odpowiada ~prostaekonomia

Kryzys kryzysem - z tego nie wynika jeszcze, że ilość pieniądza w obrocie zwiększa się 5x .. Ten kryzysy był wynikiem działań przed 2008 r., więc spodziewałbym się raczej zmian przed tym rokiem, a nie po. Rozumiem, że dodruk pieniądza jest sposobem "radzenia" sobie z nim - długi odpowiednio maleją. Ale aż 5x !?? Czemu wartość pieniądza odpowiednio nie zmalała ? (USD w relacji do złotówki)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Parsifal odpowiada ~swagger

Słuszna uwaga - hamerykański bilion zmiliardowałem

! Odpowiedz
1 6 ~qwa

Ty sie zadluzasz ja sie zadluze ,taka moda, na razie klaci za to klasa srednia i obywatele pracujacy , ktorzy chodza do pracy i dbajaco jej utrzymani. Ale jak skonczy sie moda i pracujacy sie obudza bo tak bedzie to gawiedz kibicujaca pracujacym (elektorat) wyjdzie na ulice i potocza sie glowy, publika placi.

! Odpowiedz
6 9 ~PitońTV

Bardzo dobry tekst. Jestem zaskoczony jego poziomem. Brawo !!!!

! Odpowiedz
1 8 ~SynAgoga

Zdecydowanie coś poszło nie tak!
Wrzesień będzie miesiącem zmian, wielkich zmian.

! Odpowiedz
0 5 ~mike1969

Też o tym pisałem. Jak się Niemcy ogarną z sytuacją DB - tego nie wiem. Jak się Włosi ogarną ze swoimi bankami - też trudno przewidzieć. Nastają niespokojne czasy. Dodruk pieniądza ma się w Europie zakończyć we wrześniu tego roku ... Mnóstwo złych informacji z rynku finansów i papierów. W tej sytuacji dla złotka jest jedyny scenariusz :))

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 5 ~Grzegorz

Witam,

Dolar ma pokrycie w materiale( jako szeroko rozumiany surowiec) którym jest ropa naftowa, zerwanie z systemem z Bretton Woods tylko umocniło Amerykę. W Latach 70 tych większość państw OPEC przyjęło dolara jako jedyną walutę wymiany za ropę.

fragment jednego z artykułów:

"Obecnie rozliczeń za ropę można dokonywać jedynie w dolarach. Ponieważ każdy kraj na świecie kupuje ropę, musi poprzez ten fakt posiadać rezerwy w dolarach za które można tą ropę nabyć. Dzięki temu dolar jest najpotężniejszym pieniądzem rezerwowym a USA nie musi obawiać się inflacji, gdyż każda ilość wydrukowanego dolara natychmiast znajduje chętnych nabywców. Tym sposobem cały świat finansuje deficyt USA – gdyby pozbawić dolara tego statusu, imperium USA rozsypało by się niczym domek z kart. "

polecam wpisanie w wyszukiwarkę frazy: Ropa nie jest ważna – ważne czym za nią się płaci.
oraz: OPEC parytet dolara

źródła będą różne ale warto przeczytać kilka artykułów

Ogólnie polecam tematykę, można się dowiedzieć dlaczego wybuchło kilka wojen.
Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~Anakonda

Wszystko prawda, tylko coraz więcej krajów odchodzi od dolara w rozliczeniach handlowych (na Bliskim wschodzie nieudane próby mają za sobą Saddam Husain i Kaddafi - wiemy jak się skończyło, ale Iran z powodzeniem sprzedaje ropę za euro, chociaż USA dyszy im na karku od czasu do czasu grożąc wojną). Fantastyczna prezentacja (niestety po angielsku) tu: https://www.youtube.com/watch?v=OgNb83Y0CoY

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 15 ~RICO

Wspomnicie,że wrócimy do przelicznika waluty na złoto,może platynę a może jeszcze coś innego.Nie da się w nieskończoność rżnąć wszystkie narody przez polityków i bankierów.System oparty na długu padnie !!!

! Odpowiedz
15 5 ~rgr

powrot do metali jest niemozliwy. Platyna czy złoto sa rzadkie tylko n powierzchni Ziemi, a górnictwo kosmiczne zbliza się wielkimi krokami. ROzwiązaniem jest blockchain, a nie złoto. W sensie monetarnym, Bitcoin dziala identycznie jak złoto (uczciwy pieniądz poza kontrolą jednego rządu), jest jednak wygodniejszy w czasach elektroniki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 ~ciekawy odpowiada ~rgr

Kto płaci kopaczom za wydobywanie bitcoinów?

! Odpowiedz
6 0 ~pawel_s odpowiada ~ciekawy

sami sobie płacą i płacą elektrownią za prąd... kolega kopie ale to przeciętny interes

! Odpowiedz
2 4 ~klp odpowiada ~pawel_s

To nie lepiej placic sobie za dlubanie w nosie , przynajmniej z tego jest konkretny efekt.

! Odpowiedz
4 6 ~manetekel__

w najbliższych kwartałach ujrzymy krach balonów usraelskich i zjazd o jakieś 70-80% co w prostej konsekwencji doprowadzi do niekontrolowanych rewolucji, wojen i samosądów tudzież konfiskat bilionów ukradzionych przez banksterskich bandytów spod znaku bilderberga.

! Odpowiedz
4 8 ~Le

4 biliony? a co z 20 bilionami rządowych długów? i 100 bilionami pozostałych?

! Odpowiedz
33 11 ~Hiob

Ludziom wydaje się że będą żyć wiecznie, nie będą! Złota do gara nie wsadzisz, nie ogrzejesz mieszkania. Jeżeli nie będzie innowacyjnej konkurencyjnej gospodarki to nic nie da posiadanie złota, następne pokolenia będą głodować i marznąć.

! Odpowiedz
9 19 ~Reporter

Dokładnie : Ustaw się po pożyczkę i pokornie ją spłacaj.

! Odpowiedz
2 13 ~Le

Za to makulaturą napalisz w piecu tylko na jak długo?

! Odpowiedz
3 4 ~Mises

NIe da sie stworzyć skomplikowanej gospodarki opartej na wymianie bezpośredniej. Bedzie hiperinflacja, na bazie złota można tworzyć waluty lokalne, żeby utrzymać gospodarke.

! Odpowiedz
20 7 ~Jan

Co się zaś tyczy tego czy warto trzymać swoje oszczędności w złocie. To powiem że warto. A czy warto inwestować w złoto? To powiem że nie warto. A to dlatego że np. 100 lat temu 1 kilogram złota miał wartość kilograma złota, więc ktoś kto przechowywał swoje oszczędności dziś może z dumą uznać że po 100 latach nic nie stracił i jego bogactwo ciągle warte jest 1 Kg złota. Ale jeśli ktoś zrobił to z myślą o zysku to ja się pytam po co? Przecież jego 1 kg złota sprzed 100 lat ma dzisiaj wartość 1 kg złota. Co zyskał?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 11 ~as

Zyskał to, że nie stracił.

! Odpowiedz
4 6 ~as

Zyskał to, że nie stracił.

! Odpowiedz
4 3 ~Le

Ano to ,że jak miał tak ma 1kg złota ,a za to co zarabiał może kupić dziesięć razy ,albo 100 razy mniej niż myślał że zarobił, to samo na odsetkach ,jeszcze dołożył kilka razy tyle.. zamiast zarobić ...

! Odpowiedz
2 1 ~rgr

złoto, jak kazdy inny pieniądz, jest jest towarem i jego wartosc się waha. A zatem jest to rynek do inwestowania jak kazdy inny. Za 1 kilogram złota dzisiaj mozesz kupic 1000x wiecej usług niz 100 lat temu. Złoto owszem, ma mniej wiecej stałą wartosc, ale w bardoz długim okresie. W skali dekad/stuleci jkego wartosc moze sie wahac bardzo mocno.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 13 ~Jan

Tak było. Nixon był zmuszony w odstąpić od parytetu złota przymuszony szantażem że kraje posiadające olbrzymie ilości Petro dolarów, były to zwykłe dolary tylko że ze względu że pochodziły za zapłatę za ropę i Dolary wpompowane w ewopę zachodnią w ramach pomocy na odbudowę zniszczonych krajów tzw. Plan Marszala żwe kraje te wystąpią w niewielkim okresie czasu o wymianę swoich dolarów na złoto. Od tamtego czasu pieniądz finicjalny zastąpił pieniądz mający pokrycie w kruszcu. Nazwa pieniądz finicjalny bierze się od tego że, wymyślili go Fenicjanie. Taki pieniądz ma wartość nabywczą nominału proporcjonalnie do dóbr występujących na rynku w tym momencie. To jest bardzo dobry pieniądz o ile nominalna ilość pieniądza jest stała. Jednak złodziejska międzynarodówka szybko się spostrzegła że mając możliwość emisji czyli dodruku mogą bezkarnie okradać ludzi się tym pieniądzem posługujących. Kiedyś prawo do tzw. bicia monety miał Cesarz lub Król. Dzisiaj wystarczy być socjalistą. I wmówić hołocie że robi się to dla jej dobra. (po części to prawda) Oni to robią naprawdę dla naszego dobra. Tym sposobem my mamy tych dóbr coraz mniej a oni coraz więcej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 7 ~proste

Kapitaliści nie drukują pieniędzy. Kapitaliści budują fabryki, mają warsztaty samochodowe, firmy remontujące samoloty czy prowadzą małe sklepiki osiedlowe czy wielopokoleniowe rodzinne biznesiki, ale bynajmniej nie mają czasu na drukowanie pieniędzy, ani nawet możliwości robienia tego bez perspektywy odsiedzenia w kiciu - taką możliwość ma za to finansjera idąca za rączkę z rządami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 32 ~johnrambo

...złoto zawsze sie obroni ...tylko komuchy tzn polytycy/socjaliści/+banksterka z banków centralnych chce wyeliminować gotówkę z obiegu i wprowadzić walute wirtualną tzn transakcje bezgotówkowe i skonfiskować zgodnie z prawem/dekretem złoto fizyczne ciułaczy...... bo komuchy kochają hodowanie ludzi i cudze pieniądze - jasne jak słońce

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 8 ~ma

naćpałeś się narodowym-socjalizmem

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 26 ~Reporter

Cała prawda o metalach: Do 1971 były wspaniałym środkiem przenoszenia wartości. Obecnie też jest, ale dla drobnych ciułaczy. Banki nadrukowały tyle waluty, że jak by bogacze chcieli trzymać w złocie swoje bogactwo to by musieli je kupować tonami, jest po prostu za tanie do ich możliwość. Złoto powinno kosztować obecnie około - tak dobrze czytacie około 80 do 120 tysięcy dolarów za uncje aby zaspokoić możliwości bogaczy i zniszczenie waluty jakie się w tym czasie dokonało. Tak - tak elity zniszczyły złoto. Przykład Clintonowie zarobili tylko w zeszłym roku ponad 30 milionów dolarów, to znaczy, uncja około 1345 $ = ponad 22.3 tysiące uncji co równa się około 0.6935 tony czyli ponad połowa tony czystego złota! Teraz widzicie jak złoto zostało zmaltretowanie i dlaczego musi przyjść reset. Tak - papier zawsze powracał to swojej wartości początkowej czyli zero. Złoto jak dotychczas nigdy. Złoto to pieniądz cała reszta to waluty, i oto cała walka aby drobni ciułacze nie stali się potentatami a „Clintonowie” biedakami. Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~marceli801

0,6935 tony to cale nie jest gabarytowo dużo. To jest kostka wielkości dużego garnka.

! Odpowiedz
2 5 ~tom odpowiada ~marceli801

dokladniej to ok. 37 litrow zlota. Taka objetosc to ma garnek dla plutonu piechoty.

! Odpowiedz
10 15 ~Leszczu

Hmmmm. My Polacy kochamy teorie spiskowe, ale po 5 latach czytania Bankier.pl sam zaczynam miec podejrzenie ze Pan Kolany bardzo lubi zloto...

! Odpowiedz
3 7 ~Eltor

Nie wszystko Kolany co się świeci. ;)

! Odpowiedz
3 7 ~ZŁOTO

czy Maria Andrejczyk zdobędzie złoto i co na to inwestorzy?

! Odpowiedz
4 7 ~apociong

jak odkrycie złtego pocionku wpłynie na ceny złota na świecie? proszę o analizę i symulację

! Odpowiedz
9 8 ~plutarch

Aaaa.... kupujta! :-D

! Odpowiedz
7 14 ~japa

Złoto zastąpiły papierki, które są zastępowane impulsami na koncie. A jak zrobi się niebezpiecznie to ktoś zrobi pstryk i wszystko się wyzeruje.

! Odpowiedz
29 4 ~Klaus

"Od 45 lat żadna waluta narodowa nie ma oparcia w kruszcu". Raczej przed 71 żadna waluta nie miała oparcia w złocie. Teraz każdy może nabyć dowolną ilość złota po cenie prawie giełdowej, a przed 71 był zakaz kupowania złota inwestycyjnego, a na czarnym rynku złoto kosztowało parę razy drożej niż cena oficjalna.
A co do powiązania waluty ze złotem. Wyobraźcie sobie ze w Polsce przyrost gotówki zwiększa się o 10% rocznie. Przy konieczności pokrycia każdej złotówki złotem po stałym kursie doprowadziłoby to tylko do spadku przyrostu pieniądza, wzrostu stóp procentowych i zahamowaniu wzrostu gospodarczego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 9 ~Oz

Dokładnie - obecny system też nie jest dobry ale poprzedni wcale nie był lepszy. w XXI wieku czas na nowy system.

! Odpowiedz
50 6 ~seth

Powiązanie waluty ze złotem to najgłupsza rzecz jaką można zrobić niestety jak ktoś ma niskie wykształcenie to tego nie zrozumie.

! Odpowiedz
21 4 ~zez odpowiada ~seth

prawda, złoty pieniądz miał sens ale kilka wieków temu a i wtedy nie było różowo wbrew temu co się wydaje różnym "wolnorynkowcom"

! Odpowiedz
4 31 ~BigWit odpowiada ~seth

No pewnie ,lepiej drukować bezwartościowe papierki i dodawać zera w kompie , chyba ty masz niskie wykształcenie jeżeli nie pojmujesz do czego nas to zaprowadzi .

! Odpowiedz
15 3 ~arti odpowiada ~BigWit

Tylko zapomniałeś o jednym, że ludzi na Świecie szybko przybywa, a złota nie za bardzo
trzymanie kurczowo się złota doprowadziło by do katastrofy, bo z kąt wsiąść złoto ?
Jeżeli dziś nas jest 7,2 miliarda ludzi, a w latach 60 kiedy dolar był oparty na złocie ludzi było 3 miliarda

! Odpowiedz
18 1 ~zez odpowiada ~BigWit

Idź weź swoją sztabkę złota i spróbuj zapłacić nią w warzywniaku za rogiem to się przekonasz czy pieniądz papierowy jest mniej czy bardziej wartościowy niz twoje złoto :)

! Odpowiedz
4 15 ~Eltor odpowiada ~zez

Mam wśród krugerrandów jeden, który był wybity w 1976.
Teraz powiedz mi ile jest warty ten krugerrand z 1976.
Ile jest wart frank francuski z 1976?
Ile jest warta marka niemiecka z 1976?
Ile jest warta złotówka z 1976?
Ile jest wart rubel z 1976?
Ile jest warta drachma z 1976?

! Odpowiedz
1 5 ~proste

@BigWit ależ on to doskonale pojmuje. Rzecz w tym, że możliwość niemal nieograniczonego kreowania pieniądza dla osób zaangażowanych jest wspaniałą okazją do kręcenia lodów. Natomiast dla pozostałych jest po prostu sprytnym sposobem na uszczuplania ich oszczędności bez odejmowania cyferek z konta czy podbierania ze skarpety - i żadne straszenie tym, że bez tego popyt by się załamał mnie nie przekona do tego, że jest to metoda ta jest bardziej uczciwa, moralna czy jak by jej nie bronić niż bezpośrednie zmuszenie kogoś, by albo wydał swoje pieniądze, albo je oddał.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~dfsgfw odpowiada ~proste

teraz nie opłaca się oszczędzać więc bedzie krach bo ileż można drukować papierka bez
inflacji ?

! Odpowiedz
4 19 ~Reporter

„relacja ceny jednej waluty względem drugiej jest efektem działań rynkowych i decyzji banków centralnych” Hahaha: Relacja jest efektem spekulacyjnym Elit świata o wysokim stopniu zaangażowania.. Szczególnie tych co mają specjalne lotniskowce od wprowadzania tej zależności!

! Odpowiedz
10 5 ~mały

Jakoś nie widzę żeby szwajcaria miała lotniskowce a frank rośnie, rośnie i rośnie.

! Odpowiedz
3 14 ~Reporter odpowiada ~mały

„Jakoś nie widzę żeby Szwajcaria” Pełna zgoda. Też nie widzę aby Szwajcaria wprowadzała na świecie demokracje przy pomocy lotniskowców.

! Odpowiedz
0 0 ~Le odpowiada ~Reporter

Szwajcaria ma w konstytucji zapisany zakaz kreowania długu na walucie i właśnie zabezpieczenie w prawdziwym złocie, ale i tak musi np kupować amerykańskie obligacje i ich bank centralny musi inwestować kilkaset miliardów $ na amerykańskiej giełdzie....

! Odpowiedz
11 4 ~BartoszW

A nie było tak, że ilość złota po prostu za mało przyrasta w stosunku do wzrostu PKB? W takim przypadku byłaby wieczna deflacja.

! Odpowiedz
16 3 ~seth

Dokładnie o to chodzi. Złota nie można wytworzyć a ludzi na ziemi przybywa co oznaczało by praktycznie permanentne zubożanie społeczeństwa. Ponadto były by nieustanne wojny o kopalnie czy skarbce pełne złota ponieważ to byłby najłatwiejszy sposób wzbogacenia.

! Odpowiedz
3 10 ~Eltor

Deflację mamy od dawna w nowoczesnych sektorach gospodarki. Jakoś się doskonale rozwijają. Najwyraźniej to nie przeszkadza, że ceny danych dóbr są coraz niższe.
Po coś niby bawimy się w ten rozwój, po coś produkujemy więcej, taniej, szybciej.

! Odpowiedz
8 1 ~Klaus odpowiada ~Eltor

Deflacja w pewnych gałęziach gospodarczych jest w porządku. Ale w wielu przypadkach jest ona efektem nie wzrastającej produktywności ale spadającej marży. Czyli koszty wytworzenia produktu nie spadają ale cena sprzedaży spada. Powoduje to spadek inwestycji przedsiębiorstw, cięcia w zatrudnieniu, co w konsekwencji może prowadzić do kryzysu gospodarczego i bezrobocia.
Niestety oba rodzaje deflacji mogą występować jednocześnie w różnych gałęziach a ekonomiści nie potrafią dobrze ocenić z czym mają do czynienia i jedynym ich narzędziem jest dodruk pieniądza.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Le odpowiada ~seth

Za to prościej drukować i manipulować walutą i obligacjami i bez wojny grabić dowolny kraj..

! Odpowiedz
8 8 ~Reporter

Swoją drogą Nie można odmówić polotu gościowi który pierwszy „krzyknął” że złoto to: Przestarzały stary barbarzyński relikt. I to działa do dziś szczególnie w USA gdzie na podium mają przede wszystkim drukarki coś tak jak święte krowy w Indiach.

Ps. Tym „krzykaczem” Był John Austin Stevens w październiku 1873 roku, stwierdzając, że "złoto to relikt barbarzyństwa dla wszystkich cywilizowanych narodów".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 ~żart

"Nie srebro, nie złoto, lecz młodym być (więcej nic)..." - piosenka.
Ulżyli trochę "niewolnkom" kopiącym złoto (nie czarne).
"Midas" to miał talent ( co dotknął to obracało się w złoto) - zmarł z głodu.


! Odpowiedz
31 5 ~Tomek

Co za glupi artykuł? Czego ma dowodzic?
Ze byla zmowa dot zlota? A moze prosze napisac wywod czemu zlota? Bo wybrali soebie ten metal? Pisanie o czyms co jest jednym z losowych elementow zycia jaki ma sens?
Kiedys ludzie wierzyli w zloto, teraz nagle maja bitcoiny? I Teraz prosze pokazac zaleznosc czegos(bitcoina) do uncji zlota? Czego to ma dowodzic?
Statystyka w niczym nie pomaga, tylko chwilowe korzysci.
Podam jeden pomysl. W 1800 roku bylo ok 500 mln ludzi, powiedzmy bylo 5000 ton zlota. Czyli an jednego czlowieka bylo 0,1 kg zlota. Teraz mamy 7 mld a 10000 ton. Czyli 0,01kg. Wobec tego ludziki dąza do odzyskania 0,1 kg i jakos im sie nie udaje.
Teraz sa inne problemy. o ktorych Pan sceptyk Kolany nie ma pojecia. Co w Etiopii lub Sudanie poludniowym obchodzi ich parytet Nixona. Ludzie nie maja szklanki wody, szklanki, nie buteliki PET, czy obiadu, talerza, kubka itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 35 ~Reporter

Nie przejmuj się że nie rozumiesz tematu – nie ma takiego obowiązku, obyś tylko posłusznie zaciągał pożyczki, to wszystko co od ciebie się wymaga.

! Odpowiedz
3 8 ~dav

Ale naprawdę, nie bardzo wiadomo, o co Ciebie idzie.

! Odpowiedz
4 13 ~Gerald_Celente odpowiada ~dav

Jemu się rozchodzi oto że złoto zna tylko z z opowiadań.

! Odpowiedz
7 6 ~gość

Przecież to jest pisane na zamówienie Sorosa ... nie widzisz powiązania z jego ruchami?!

! Odpowiedz
18 3 ~Klaus

Jakoś żaden z tych wszystkich krzykaczy wierzących w złoto nie trzyma w nim oszczędności. Wszyscy wolą gotówkę i do banku na procent (jakikolwiek on teraz nie jest). Złoto jest barbarzyńskim reliktem bo kiedyś było najwygodniejszym środkiem płatniczym, mało ważyło a miało sporą wartość. Teraz natomiast jest jednym z wielu sposobów chroniących przed inflacją . Bo w porównaniu z pieniądzem nie traci na wartości ponieważ przybywa go wolniej niż pieniędzy. Ale w odróżnieniu od pieniędzy nie można go zainwestować, nie daje żadnej stopy zwrotu większej niż inflacja (w dłuższym okresie), a za przechowywanie w banku trzeba słono płacić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 12 ~Eltor odpowiada ~Klaus

Ale daje ochronę przed stratą, co zaczyna być istotne przy ujemnych stopach procentowych.
Poza tym nie myl tego, co mamy dziś, waluty, z pieniądzem. Złoto faktycznie było pieniądzem. Tak naprawdę nadal jest. Waluty fiducjarne pieniądzem nie są. To tylko płacidło, którego użycie jest wymuszone państwową przemocą i które wiszą jedynie na wierze w ich wartość i owym aparacie przemocy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~Zyta

w każdym razie daje do myślenia fakt że ilość całego złota wydobytego do tej pory przez ludzi to kostka o podstawie 21m. I żebyśmy się nie wiem jak napięli to go lawinowo nie przybędzie

! Odpowiedz
0 2 ~Anakonda odpowiada ~Zyta

Zyta, parytet złota polegał na tym, że w banku siedziało złoto, a ludzie i tak płacili papierkami (bo tak jest rzeczywiście wygodniej). Na konto tej kostki złota o której mówisz, można wydrukować więcej papierów, więc nie bój żaby - papieru dla wszystkich zawsze wystarczy.

! Odpowiedz
6 14 ~PL

Rośli na początku bo mogli dodrukować ile chcieli waluty, którą świat uznał za "świętą"

! Odpowiedz
3 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
39 31 ~rsd

Kapitalizm = wyzysk. Bogacze na wszelkie sposoby okradają ludzi, również poprzez manipulacje kursami walut.

! Odpowiedz
18 38 ~men

Komunizm = wyzysk, poniżenie i śmierć.

! Odpowiedz
26 12 ~woman odpowiada ~men

widać, że w komunizmie nigdy nie żyłeś.

! Odpowiedz
11 13 ~trep

Jak ktoś mówi że bogacze okradają ludzi, to powinna nam się wszystkim zapalić czerwona lampka: na 90% ten ktoś jest chciwym urzędnikiem państwowym, który chciałby zabierać bogatym i dawać biednym.

! Odpowiedz
5 3 ~wanker odpowiada ~men

do mena: no chyba nie masz racji. Wszystkie "rodziny" biznesowe, medialne i towarzyskie mają korzenie w tamtym systemie. Prześledź życiorysy. I wzbogać o refleksję jak oni się razem trzymają, jak są hermetyczni. I napisz kim sam jesteś, bo wpis wygląda mi na prowokatorski slogan.

! Odpowiedz
2 4 ~kreg odpowiada ~trep

Czytałeś ten artykuł w całości?
"Bogaci stawali się coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi. Rozpoczął się trwający do dziś proces marginalizacji klasy średniej i wzrostu znaczenia jednego promila najbogatszych Amerykanów."
Jak widzisz decyzja urzędnika (w tym przypadku tego najwyższego czyli prezydenta) spowodowała powiększenie się rozwarstwienia. Zawsze jak urzędnik (współcześnie Obama) mówi że zabierze bogatym i da biednym to w rzeczywistości zrobi odwrotnie (przez 8 lat prezydentury Obamy rozwarstwienie w USA znacznie się zwiększyło).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~trep odpowiada ~kreg

Mój wpis był odpowiedzią na brednie {rsd}, który napisał: "Bogacze na wszelkie sposoby okradają ludzi". W rzeczywistości największym złodziejem jest rząd i cieszę się że to dostrzegasz.

! Odpowiedz
2 4 ~kreg odpowiada ~trep

Jeszcze raz. W jakim kierunku przepłynęła kasa w wyniku tego złodziejstwa rządu? Od bogatych do biednych czy odwrotnie?

! Odpowiedz
2 0 ~Le odpowiada ~woman

Jeszcze gorzej jest w państwach religijnych ,zresztą wszystkie państwa z fanatykami w rządzie tak samo kończą..

! Odpowiedz
5 25 ~Eltor

Jak wrzucacie tłumaczenia artykułów z Zerohedge.com (a robicie to często), to chociaż miejcie tyle przyzwoitości, by o tym napisać.

! Odpowiedz
6 5 ~Reporter

Możesz być pewien że nie tylko zerohedge pamięta o tym wiekopomnym malwersacyjnym dla świata cywilizacyjnego wydarzeniu. Bankier.pl nie napisał nawet 10% o przyczynach do tego doprowadzającego, i że bezpośrednio został zainspirowany (przymuszony) przez Francję i armadę wojenna która podpłynęła do USA po złoto - Tak historia się kłamie. Tak że zielone łapki weźcie na wstrzymanie, najlepiej Doppelherz aktiv.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 1 ~Eltor odpowiada ~Reporter

Tak, ale Zerohedge dziś akurat opublikował artykuł dokładnie pod takim samym prawie tytułem. Zrobili to rano, a kilka godzin później Smutny Krzysztof wrzuca "swój" artykuł będący praktycznie zrzynką.

! Odpowiedz
2 67 ~Shrek

A ruscy i chińczycy kupują całe dostępne złoto i za kilka lat powiedzą pozostałym sprawdzam.

! Odpowiedz
10 4 ~men

Ruscy i chiny kupują to złoto które wydobywają u siebie. Choć chiny uruchamiają w Londynie skarbiec złota inwestycyjnego.

! Odpowiedz
14 42 ~anty_ryży-kutong

od tej pory ludzie stali się zwykłymi niewolnikami banków.
James A. Garfield, (zamordowany prezydent USA) powiedział: "Moc tworzenia pieniędzy powinna zostać odebrana bankom i zwrócona ludziom"
JF.Kennedy, (zamordowany prezydent USA) wydał rozkaz wykonawczy 11110 i miał zamiar odebrać Rezerwie Federalnej władzę do drukowania pieniędzy

a wy głosujecie na żydów w Polskim sejmie :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 4 ~prezes

a co ma oparcie waluty o złoto do wzrostu PKB ? można wykazać gdzieś taką zależność bo ja jej nie dostrzegam

! Odpowiedz
7 2 ~prezes

a i dynamika wzrostu jest od innej bazy w poszczególnych latach

! Odpowiedz
5 20 ~Eltor

Oderwanie płacidła od złota powoduje, że możesz sobie je drukować w dowolnych ilościach. Te "pieniądze" wydaje państwo w coraz większych ilościach, "tworząc" PKB.
To raz. Dwa, że jak zaczniesz kreować płacidło na masową skalę, to jego wartość zacznie spadać, w związku z czym ceny wyrażone w tym płacidle zaczną rosnąć, a PKB to "wartość wytworzonych dóbr i usług", wyrażona w tym płacidle. Nawet jak dóbr i usług bedzie tyle samo co rok wcześniej, to jeśli ich ceny wzrosną, masz wzrost PKB.
Generalnie jest to taki syntetyczny wskaźnik, który tak naprawdę ma się nijak do rzeczywistości i tego jak się naprawdę ludziom żyje, ale to temat na kiedy indziej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~nadprezes

Przecież masz w tabelce na końcu artykułu.

! Odpowiedz
4 21 ~Ron2000

Uncja złota obecnie to ok. 5700 zł, czyli ok 1500 USD, ergo obecne 1500 USD jest warte 35 USD z 1971 roku. Nixon zrobił to najpewniej za pieniądze, lub nawet pod presją śmierci ze strony bankierów. Za niechęć w odejściu od parytetu zginął Kennedy, a wcześniej wielu innych prezydentów USA. Polecam "Wojna o pieniądz" Hong Song Binga.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 ~hehe

pokłosie: 8 lat temu Satoshi Nakamoto otworzył "bitcoinowe okno"

! Odpowiedz
3 2 ~Sebel

Że Bretton to rozumiem. Ale Wodds? A wcześniej pisał Pan poprawnie.
Byłbym pomyślał, że to chochlik - ale dwa razy?

! Odpowiedz
8 11 ~ze

to była zakamuflowane bankructwo USA. Z drugiej strony pokazało jednak, że złoto nie jest tak ważne jak się wielu wydaje, bo pomio odjscia od standardu zlota USA nie zbankrutowały przeciez...

! Odpowiedz
1 7 ~oko

Dług zrolowano śmieciowym dolarem.
Żadne państwo nie zbankrutowalo. Każde nazywa to inaczej. Noie wiesza sie banksterów i polityków za jaja by powoli i boleśnie konali pozbawiajac ich potomstwo organów.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD 0,44% 3,8475
2020-01-24
ZŁOTO 0,58% 1 571,10
2020-01-24 22:59:00
USD/PLN 0,52% 3,8593
2020-01-27 00:06:00
EUR/PLN 0,26% 4,2558
2020-01-27 00:06:00
EUR/USD -0,24% 1,1028
2020-01-27 00:06:00
CHF/PLN 0,41% 3,9761
2020-01-27 00:06:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil