REKLAMA
WEBINAR

BADANIE41 proc. Polaków uważa, że przez Ukraińców płace rosną wolniej

2023-03-31 06:00
publikacja
2023-03-31 06:00

45 proc. polskich pracowników ma wobec Ukraińców neutralny stosunek, a 35 proc. myśli o nich pozytywnie – wynika z badania Barometr Polskiego Rynku Pracy firmy Personnel Service. Wskazano, że 41 proc. Polaków obawia się, że Ukraińcy obniżają tempo wzrostu płac w Polsce.

41 proc. Polaków uważa, że przez Ukraińców płace rosną wolniej
41 proc. Polaków uważa, że przez Ukraińców płace rosną wolniej
fot. Waldek Sosnowski / / FORUM

45 proc. polskich pracowników ma neutralny stosunek do Ukraińców, 35 proc. myśli o nich pozytywnie (spadek o 3 pp. w porównaniu do poprzedniej edycji badania w listopadzie ub.r.), a negatywny stosunek ma 14 proc. – wynika z badania Barometr Polskiego Rynku Pracy firmy HR Personnel Service.

Zgodnie z badaniem 68 proc. pytanych nie obawia się, że osoby z Ukrainy zabiorą im pracę - to tyle samo co w listopadzie 2022 r. Podkreślono jednak, że "rok do roku widać wzrost obaw".

"Wtedy 8 na 10 pracowników było spokojnych o swoje miejsca pracy z punktu widzenia napływu Ukraińców do Polski. Było to pochodną tego, że migracja z Ukrainy miała charakter komplementarny a nie substytucyjny, co oznacza, że pracownicy ze Wschodu wypełniali luki tam, gdzie nie było Polaków do pracy" – stwierdzono.

41 proc. respondentów obawia się, że Ukraińcy obniżają tempo wzrostu płac w Polsce (o 3 pp. więcej niż w poprzedniej edycji badania), a 36 proc. uważa, że imigracja ze Wschodu nie jest zagrożeniem dla podwyżek. Jednocześnie 55 proc. osób między 18 a 24 rokiem życia twierdzi, że przez Ukraińców dochodzi do obniżania tempa wzrostu wynagrodzeń, natomiast w najstarszej grupie wiekowej, czyli osób powyżej 55 roku życia, to samo twierdzenie popiera co czwarty badany.

"Rosnące obawy Polaków wynikają z trudnego otoczenia gospodarczego. Stopa bezrobocia nadal jest niska, ale w lutym liczba bezrobotnych w porównaniu do stycznia wzrosła o 8,5 tys. Widać też spadającą liczbę wakatów. Do tej pory utrzymywała się ona na poziomie ok. 150 tys. Natomiast już w ostatnim kwartale ubiegłego roku było to 115 tys." – ocenił, cytowany w raporcie, założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot.

Badanie pracowników w Polsce przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie losowo-kwotowej wynoszącej 1106 osób w wieku od 18-tu lat wzwyż. Badanie realizowane w dniach 6-10 lutego 2023 roku. (PAP)

ra/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
andrettoni
Mamy też inny problem. Innowacyjność. Jeśli mamy tanią siłę roboczą to nie ma potrzeby kupować koparki czy robota. Chińczycy masowo instalują roboty by zapełnić lukę demograficzną, a my rozmnażamy miejsca pracy za "miskę ryżu".
tomitomi
...to chyba normalne , ale nie zdrowe dla społeczeństwa polskiego . Podaż rąk do pracy , zbija cenę pracy ,,,,,
nepot_synekurzasty
Wy tam w tej stolycy wciąż jesteście z info 100 lat za Murzynami - są duże rejony Polski, skąd Ukraińcy pouciekali, bo nie byli w stanie tak ciężko pracować, w dodatku dostając tyle, że nie byli w stanie za to przeżyć. Teraz masowo sciąga się jakichs Azjatów - za nich już żadnych podatków nie trzeba płacić, a chociaż jacyś wyjątkowo Wy tam w tej stolycy wciąż jesteście z info 100 lat za Murzynami - są duże rejony Polski, skąd Ukraińcy pouciekali, bo nie byli w stanie tak ciężko pracować, w dodatku dostając tyle, że nie byli w stanie za to przeżyć. Teraz masowo sciąga się jakichs Azjatów - za nich już żadnych podatków nie trzeba płacić, a chociaż jacyś wyjątkowo silni nie są to pracują non stop

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki