400 pilotów pozywa Boeinga za zatajenie wad konstrukcyjnych

Ponad 400 pilotów dołączyło do pozwu zbiorowego przeciw amerykańskiemu konstruktorowi samolotów Boeing; domagają się odszkodowania za "bezprecedensowe zatajenie znanych (firmie) wad konstrukcyjnych" samolotów 737 Max - podał w niedzielę australijski nadawca publiczny.

(fot. Jason Redmond / Reuters)

W marcu br. wszystkie Boeingi 737 Max zostały uziemione w rezultacie dwóch katastrof - w Indonezji w październiku ub.r. i w Etiopii w marcu - w których łącznie zginęło 346 ludzi. Przyczyną tych katastrof był najprawdopodobniej błąd oprogramowania systemu MCAS, który automatycznie zapobiega utracie siły nośnej.

Od tego czasu pozwy przeciw Boeingowi wniosły, domagając się odszkodowań, rodziny niektórych ofiar oraz przewoźnicy, np. Norwegian Air.

Jak czytamy na portalu australijskiego nadawcy publicznego ABC, złożona w piątek w sądzie w Chicago najnowsza skarga pilotów latających Boeingami Max 737 to pierwszy pozew zbiorowy przeciwko konstruktorowi. Skarżą się oni, że od uziemienia samolotów stracili część zarobków oraz cierpią z powodu problemów natury psychicznej.

W treści skargi, którą przytacza ABC, piloci zarzucają Boeingowi "bezprecedensowe zatajanie znanych wad konstrukcyjnych" maszyn, które "prawdopodobnie doprowadziły do katastrof (...), a następnie do uziemienia wszystkich tych samolotów".

Od koncernu domagają się odszkodowań, argumentując, że m.in. "odczuwają znaczący spadek zarobków".

Przyczyną tragicznych katastrof było najprawdopodobniej oprogramowanie kontrolujące system MCAS, który automatycznie zapobiega przeciągnięciu (utracie siły nośnej). Wszystkie samoloty 737 MAX, będące w posiadaniu linii lotniczych na całym świecie, zostały wycofane z eksploatacji do czasu uzyskania nowego certyfikatu dopuszczającego je do lotów z pasażerami. 737 Max był najlepiej sprzedawanym samolotem amerykańskiego koncernu w historii.

W maju Boeing poinformował, że zakończył pracę nad aktualizacją oprogramowania. Wprowadzono też poprawki w oprogramowaniu symulatora lotów dla maszyn 737 Max.

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) przewiduje, że samoloty Boeing 737 Max pozostaną uziemione co najmniej do połowy sierpnia.

W środę Boeing podpisał list intencyjny z konsorcjum linii lotniczych IAG w sprawie sprzedaży 200 samolotów 737 Max. Jest to pierwsze zamówienie na te maszyny po ich marcowym uziemieniu. International Consolidated Airlines Group (IAG) to spółka matka m.in. linii British Airways i hiszpańskiej Iberii.

ulb/ mal/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 4 antek10

VW zatajał dane o spalinach i go wykonczyli. Ciekawe czy Trump bedzie łaskawy dla Boeninga?

! Odpowiedz
0 6 jes

Wykończyli VW??? To jakaś nowość. W Europie jeszcze VW dostanie odszkodowanie zamiast płacić kary.

! Odpowiedz
8 7 loool

Teraz kolejna pora na wszystkich pasażerów którzy lecieli kiedykolwiek tym samolotem za narażenie na niebezpieczeństwo i nieodwracalny uraz psychiczny > To jest ameryka, tu wszystko jest możliwe. Te wszystkie pozwy o odszkodowania nie powstają w głowach ludzi ale w chytrych łbach prawników czekających jak sepy na padlinę.

! Odpowiedz
1 12 anality

Ciekawa percepcja.
Firma zataja informacje o nieprawidłowym działaniu oprogramowania (narazając świadomie, z czystej chciwości, na utratę życia nie tylko pilotów ale i pasażerów).
A Ty nazywasz chytrymi tych którzy, mają kompetencje do tego aby dochodzić sprawiedliwośći i walczyć o odszkoddowanie za te czyny ponad 300 ofiar.
Do tego dochodzą potencjalne katastrofy, których udało się uniknąć.
Jasne, że na tzw. zbiorówkach prawnicy zarabiają krocie w USA, ale gdybyś choć trochę zrozumiał jaki nakład pracy i czasu Ci prawnicy muszą zainwestować (czsami za darmo - jeśli nie wygrają) aby taką zbiorówkę holistycznie ogaranąć to byś pewnie na to inaczej spojrzał.
Zapoznaj się z tysiącami oddzielnych spraw, przesłuchaj osoby, przeanalizuj każdego z nich sporządź akta, linię ataku, przestuiuj historię w poszukiwaniu precedenu etc - coś mi mówi, że życia by Ci zabrakło - ale krytykować jest zdecydowanie łatwiej :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 jes

I bardzo dobrze. Dlatego w USA firma woli zrobić bezpieczny produkt by uniknąć pozwów. W Europie ma to gdzieś bo ewentualne odszkodowanie to będzie ułamek zysków.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.