REKLAMA
PIT 2023

4 tygodnie czy kilka miesięcy? Sprzeczne terminy zakończenia walk w Strefie Gazy

2023-12-10 01:28
publikacja
2023-12-10 01:28

Premier Netanjahu zapewnił prezydenta USA Bidena, że operacje w Khan Younis w południowej Gazie będą trwały jeszcze przez 3–4 tygodnie. Izraelska ofensywa w Strefie Gazy prowadzi do śmierci i kapitulacji wielu bojowników Hamasu, których "system się rozpada" – potwierdził szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela generał Herci Halewi.  Z kolei media spekulują, że intensywne walki potrwają jeszcze dwa miesiące. 

4 tygodnie czy kilka miesięcy? Sprzeczne terminy zakończenia walk w Strefie Gazy
4 tygodnie czy kilka miesięcy? Sprzeczne terminy zakończenia walk w Strefie Gazy
fot. WAFA / /  Zuma Press / Forum

Z doniesień medialnych wynika, że administracja Bidena spodziewa się, że później walki w Gazie staną się bardziej skoncentrowane i mniej intensywne.

Portal Times of Israel dodaje, że urzędnicy z Białego Domu zaprzeczyli wcześniejszym doniesieniom jakoby Biden wyznaczył termin zakończenia walk do końca roku.

Media: Intensywne walki w Strefie Gazy potrwają jeszcze dwa miesiące

Po okresie intensywnych walk nie nastąpi rozejm, a oddziały izraelskiej armii będą nadal rozlokowane w pobliżu Strefy - poinformowali rozmówcy Kan.

Na "pewnym etapie" operacji wojskowych prowadzonych w najbliższych miesiącach władze Izraela pozwolą części mieszkańców Strefy Gazy na powrót do domów; będzie to odpowiedź na "wniosek Stanów Zjednoczonych oraz operacyjna konieczność" - podała izraelska telewizja.

Portal Times of Izrael przekazał, że według mediów palestyńskich powiązanych z Hamasem w nocy z soboty na niedzielę Izraelskie Siły Obronne przeprowadziły ataki na północy Strefy Gazy i w rejonie największego ośrodka miejskiego na jej południu - Chan Junis.

Szef Sztabu Generalnego Izraela: Hamas zaczyna się rozpadać, musimy uderzyć mocniej

"Każdego dnia widzimy coraz więcej zabitych terrorystów, coraz więcej rannych terrorystów, a w ostatnich dniach widzimy poddających się terrorystów, czyli znak rozpadu systemu, znak, że musimy naciskać mocniej" – oświadczył generał Halewi podczas zapalania świec chanukowych z żołnierzami pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie.

Tego samego dnia szef izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego ocenił w wywiadzie dla telewizji Channel 12, że w wojnie przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy zginęło ponad 7 tys. palestyńskich bojowników. "To minimalne szacunki. Może być więcej, ponieważ nie wiemy wszystkiego o miejscach, które się zawaliły, tunelach itp. Ale to ostrożne szacunki" – podkreślił Hanegbi.

"Amerykanie nie wyznaczyli żadnego terminu" zakończenia operacji w Strefie Gazy – powiedział Hanegbi zapytany o to, jak długo potrwa wojna z Hamasem. Jego zdaniem, czas potrzebny do osiągnięcie celów wojny w Strefie Gazy "nie może być mierzony w tygodniach (…) i nie jestem pewien, czy może być mierzony w miesiącach".

Cytowany przez portal Times of Izrael Hanegbi uważa, iż przywódca Hamasu Jahja Sinwar będzie chciał, by jego organizacja walczyła do końca. "Ale jeśli go zabijemy, a taki jest plan, możliwe jest, że przywództwo, które go zastąpi, zrozumie, że aby uniknąć jego losu, będzie musiało opuścić Gazę, pokonane" - dodał szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

krp/ ap/

wr/ fit/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
abcx
Walki się zakończą kiedy nie będzie już żadnego Palestyńczyka w Strefie Gazy
trpaslik
Holocaust 2 mln Palestyńczyków w Gettcie Gaza to spore wyzwanie logistyczne. Potrzeba trochę czasu. Cały cywilizowany świat nie ma czasu się tym zajmować, ponieważ kupuje prezenty na Boże Narodzenie. A potem ten teren się wysprząta i zbuduje tam riwierę, gdzie szczęśliwi Europejczycy będą wykupować w last minute wakacje i jakoś zapomną Holocaust 2 mln Palestyńczyków w Gettcie Gaza to spore wyzwanie logistyczne. Potrzeba trochę czasu. Cały cywilizowany świat nie ma czasu się tym zajmować, ponieważ kupuje prezenty na Boże Narodzenie. A potem ten teren się wysprząta i zbuduje tam riwierę, gdzie szczęśliwi Europejczycy będą wykupować w last minute wakacje i jakoś zapomną że pluskają się w Morzu Śródziemnym, w którym woda jest zmieszana z krwią pomordowanych Palestyńczyków. Wesołych Świąt.
dididif
Serce się raduje :)
camele będą miały enklawę pod czujnym okiem Niezwyciężonej Armii Izraela i będzie spokój :)

Powiązane: Izrael-Palestyna - wojna w Strefie Gazy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki