4 powody, dla których nie warto zakładać firmy

analityk Bankier.pl

Zostaw pracę na etacie i załóż firmę - to popularne hasło często wybrzmiewa na salach wykładowych, konferencjach i warsztatach. Wyższe dochody, samorealizacja, nienormowany czas pracy to tylko wybrane zalety prowadzenia własnej firmy, przywoływane przez piewców przedsiębiorczości. A my - złośliwie, ale obiektywnie - będziemy cię zniechęcać do prowadzenia biznesu.

 

biznesmen
foto: Image licensed by Ingram Image
 

Aż 73% Polaków jest pozytywnie nastawionych do przedsiębiorczości. To o 4% więcej niż średnia europejska w 16 przebadanych państwach - wynika z raportu firmy Amway. Postawa ta widoczna jest szczególnie u ludzi młodych, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia. Z kolei badanie Fundacji Initium dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wskazuje, że 78 proc. studentów chciałoby założyć własną firmę. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok - poważnie się zastanów. Oto kilka powodów, dla których nie warto zostać przedsiębiorcą.

1. Biurokracja

problem» Prowadzenie biznesu w Polsce to droga przez mękę

Nie raz w telewizji słyszałeś, że jednym z kluczowych problemów na starcie jest procedura rejestracji firmy. Zapewne myślisz sobie: "skoro mnie się udało przejść tę gehennę, to teraz będzie już tylko z górki". Nic bardziej mylnego. Rejestracja działalności w Polsce odbywa się szybko i nie jest żadnym problemem (zresztą nigdy nie była). Jeśli podczas tej prostej procedury miałeś chwile zwątpienia i nerwów na "urzędasów za biurkiem", jest to poważny sygnał, żeby zająć się czymś innym. W trakcie prowadzenia biznesu będziesz musiał bowiem odwiedzić dużo gorsze pokoje, a czasami ich lokatorzy odwiedzą ciebie. W Polsce około 40 instytucji może przeprowadzić kontrolę w przedsiębiorstwie.

Zdaniem Barbary Pawłowskiej, właścicielki firmy Felgi Terenowe ten, kto choć raz jako przedsiębiorca nie stanie oko w oko z urzędnikami w sądzie, urzędzie skarbowym czy ZUS-ie, kto nie zmierzy się z przepisami, akcyzami, opieszałymi księgowymi i całą rzeszą trybów i trybików wielkiej biznesowej machiny, ten nigdy nie pozna, co to znaczy prowadzić firmę.

2. Wysoki ZUS

Obiło ci się o uszy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych to zmora przedsiębiorców? To prawda. Co miesiąc płaci się kilkaset złotych do instytucji, która ma zapewnić emeryturę, ale już teraz twoje składki nie wystarczają na bieżące świadczenia. Z tym parapodatkiem musisz nauczyć się żyć zwłaszcza po dwuletnim okresie preferencyjnych składek. Od lutego 2013 roku z kont przedsiębiorców, którzy prowadzą firmę dłużej niż 2 lata, co miesiąc znika 1026,98 zł z tytułu zobowiązań wobec ZUS-u. Tylko od 2011 roku składki wzrosły o 15 proc.

składki ZUS

 

3. Praca 24h

praca za granicą» Biznes w Polsce czy za granicą?

W cukierkowych poradnikach na temat prowadzenia biznesu jedną ze wskazywanych zalet jest nienormowany czas pracy. "Wstajesz, o której chcesz i pracujesz, kiedy chcesz" - tymi słowami najczęściej zachęcani są młodzi ludzie. Rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana. Przygotuj się na to, że będziesz wstawał nie wtedy, kiedy chcesz, ale kiedy musisz, a będą dni, kiedy się w ogóle nie położysz.

Potwierdza to Sylwia Skotniczna, właścicielka firmy Rodzinka Cafe: - Chciałabym dojść do takiego momentu, w którym uznam, że już jest tak dobrze, iż mogę pozwolić sobie na chwilę odpoczynku. Odkąd 4 lata temu otworzyłam kawiarnię, miałam tylko 10 dni wolnego i to tylko dlatego, że akurat wypadały święta.

4. Kredy mieszkaniowy - mission (im)possible

Rozpoczynałeś działalność, żeby zarabiać więcej niż na etacie i zaspokajać potrzeby bytowe? Żona widzi, że interes się rozkręca, więc naciska na zakup wymarzonego mieszkania? Jeśli prowadzisz biznes od roku, to dla banku praktycznie nie istniejesz. Zazwyczaj dopiero po dwóch latach prowadzenia działalności bank zechce łaskawie z tobą porozmawiać. Nieważne, że od startu zarabiałeś więcej niż twoja żona na etacie z umową na czas nieokreślony. Mało istotne, że od pół roku przychody firmy rosną w tempie 10 proc. na miesiąc. Uśmiechnięta pani z okienka poprosi o dwa PIT-y z ubiegłych lat i dokładnie prześwietli twój biznes. A nawet jeśli szczęśliwie okaże się, że masz te dwa zeznania, to problemem mogą być duże koszty uzyskania przychodów (a co za tym idzie - niższe dochody), które celowo wykazujesz, żeby płacić niższe podatki. Bez zaświadczenia o niezaleganiu w US i ZUS-ie nawet nie wchodź. Nie chciało się płacić podatków i składek, to kredytu hipotecznego też nie będzie.

Z danych prezentowanych w rocznikach statystycznych GUS-u wynika, że ponad 30% nowo utworzonych firm plajtuje już w 1. roku, a dłużej niż 10 lat przetrwa najwyżej 5% firm.

Za tydzień przedstawimy powody, dla których warto założyć własną firmę.

Przeczytaj: 4 zalety prowadzenia własnej firmy

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Grzegorz Marynowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~menel

Na etacie nie martwisz się czy będą klienci, czy zapłacą na czas, czy starczy na podatki i ubezpieczenia. Na etacie odwalisz swoje 8 godzin i idziesz do domu się zrelaksować, a mając firmę na dorobku musisz wszystkiego pilnować sam bez względu na porę dnia, zabiegać o kontrahentów, targować się o ceny, a jeśli stajesz do przetargu, to musisz zniżyć cenę, aby wygrać i przetrwać, a potem pilnować pracowników, którzy tak naprawdę wszystko mają w d.. ( są wyjątki).
A jeśli ci się powiedzie, to wzbudzisz zazdrość u sąsiadów, którzy będą uważać, że musiałeś się dość nakraść, aby wyjść na swoje.

Pokaż cały komentarz !
0 0 ~b.biznesmen

w tych czasach ŁATWO UTOPIĆ KASĘ NIŻ ODNIEŚĆ SUKCES !!!! no i z każdej strony URZĘDASY WYCIĄGAJĄ CHCIWE ŁAPSKA by ciebie OGRABIĆ ,PAMIĘTAJ !!!!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~uprzejmie donoszę...

"A jeśli ci się powiedzie, to wzbudzisz zazdrość u sąsiadów, którzy będą uważać, że musiałeś się dość nakraść, aby wyjść na swoje."
doklanie nawet jak juz czegos sie dorobiles to nie pokazuj zbytnio, sasiad doniesie do US, a jak to nie pomoze to ochrone srodowiska nasle, ze chociazby dom ogrzewasz nie tym co trzeba

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Wojtek

Zgadzam się z autorem artykułu, że prowadzenie biznesu nie jest w Polsce łatwe. Od sześciu lat prowadzę działalność gospodarczą którą założyłem przez przypadek. Nie żałuje swojej decyzji choć nie raz miałem chwile zwątpienia, nie wyobrażam sobie również pracy na etacie.

! Odpowiedz
0 0 ~uyjhn

prowadziłem biznes przez 4 lata i dałem sobie spokój. kasy jest więcej ale nie ma życia, rodziny, wolnego. Niedziele święta, nocki. Non toper robota. nie warto za te nic nie warte kolorowe papierki poświęcać swojego życia i rodziny. A i tak przyjdzie albo urzedas albo inflacjia i wszystko zawinie.

! Odpowiedz
1 1 ~az

5 6 7........ powód aby nie zakładac to to że najpierw zasówasz na utrzymanie parti kościoła zusów urzędasów a później dopiero dla samego siebie ,
czy nie leppiej pracować w szarej strefie i wszystko mieć dla siebie!!!!! skoro to ja na to zapracowałem ????

! Odpowiedz
0 2 ~jack

SAM ZUS PONAD 1000 PLN. a gdzie podatki,biuro,samochód-y , koszty ??? Legalnie nic się nie opłaci po zapłaceniu wszystkiego trzeba niestety dołożyć !!! to WROGI-NIEPRZYJAZNY KRAJ DLA BIZNESU !!! jeszcze nic nie zarobiłeś a już urzędasy wyciągają ŁAPY PO KASĘ. skąd brać jak na działalność wziołeś porzyczkę z banku ? a ch...... ich to obchodzi-łupią od 1-dnia.Najlepiej wyjechać z tego BURDELU na stałe tak jak po kolei robią Młodzi Zdolni Ludzie-spierd...... jak najdalej i nie muszą słuchać tych bzdur wygłaszanych przez POpapraną chołotę i resztę głupków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~klin

mam takie samo zdanie .Jak za kilka kilkanaście lat chcecie być niewolnikami to słuchajcie wariatów proponujących zakładanie firm

! Odpowiedz
0 1 ~tomekkkkkkkkk

Co to za artyklul?? DEMOTYWATOR NARODU?? pewnie sponsorowany przez PO czyli Partie Oprawcow:)

! Odpowiedz
0 0 ~Ruben

Akurat w dzisiejszych czasach (bardzo niskie marże !) zakładanie własnej firmy nie jest rozsądne ale niech każdy sam sie przekona jak to jest słodko !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne