REKLAMA

„4 mkw. za 3500 euro miesięcznie". Protest włoskiej artystki przeciw absurdalnie wysokim cenom wynajmu

2023-03-18 08:00
publikacja
2023-03-18 08:00

Rekordowo wysokie ceny wynajmu mieszkań w Mediolanie wywołują oburzenie i rozgoryczenie, ale mogą też inspirować do artystycznego protestu. Udowodniła to artystka Cristina Donati Meyer, która zamknięty kiosk z gazetami przekształciła w miniaturowy dom "do wynajęcia" za maksymalnie wysoką cenę.

„4 mkw. za 3500 euro miesięcznie". Protest włoskiej artystki przeciw absurdalnie wysokim cenom wynajmu
„4 mkw. za 3500 euro miesięcznie". Protest włoskiej artystki przeciw absurdalnie wysokim cenom wynajmu
/ Facebook

Nieczynny kiosk na mediolańskim Piazza del Tricolore artystka zamieniła w domek z cegły ze złotymi wrotami i małymi namalowanymi okienkami. Szybko stał się często fotografowaną atrakcją.

Na murze autorka zawiesiła prowokacyjnie brzmiące rzekome ogłoszenie agencji nieruchomości, którą nazwała „Drogi dom”. W anonsie napisała: „4 metry kwadratowe za 3500 euro miesięcznie w centrum Mediolanu”. Wspomniała też o dużym przylegającym ogrodzie, „wspaniałym widoku” i „eleganckim wykończeniu wnętrza”.

#HOME EXPENSIVE HOME Installazione L’opera potrebbe anche strappare un sorriso, ma molto amaro, perché la situazione...

Posted by Cristina Donati Meyer on Tuesday, March 14, 2023

W ten sposób porzucony kiosk stał się dziełem sztuki i jednocześnie wyrazem protestu.

„Moja praca może wywołać uśmiech, ale bardzo gorzki, bo sytuacja z wynajmem i na całym rynku nieruchomości w Mediolanie i w innych wielkich miastach wyrwała się całkowicie spod kontroli” - powiedziała Cristina Donati Meyer, cytowana przez dziennik „La Repubblica”.

“Każdego dnia - dodała - widzimy szalone i wygórowane oferty, które nigdy nie będą odpowiedzią na rosnący popyt na mieszkania ze strony młodych par, pracowników w trudnej sytuacji, studentów, ale i klasy średniej”. Jak zauważyła artystka, coraz więcej osób musi opuścić Mediolan z powodów finansowych, przy - zaznaczyła - braku reakcji ze strony miejscowych władz.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (3)

dodaj komentarz
samsza
Wynajem przejdzie na wyższy stopień absurdu, jak wejdą unijne przepisy o ocenianiu emisyjnym nieruchomości, a za tym zakaz sprzedaży lub wynajmu mieszkań ze złą oceną.
salad77
W Wodzisławiu Śląskim za 40 tysięcy euro kupi sobie drupokojowe mieszkanie w bloku (albo nawet trzypokojowe do remontu). Zapraszamy włoską artystkę do Wodzisławia.
monuz
Skoro ludzie są gotowi tyle płacić, to cena jest uczciwa, widocznie w Mediolanie zarabia się 10 000 euro miesięcznie.

Powiązane: Korespondencja z Włoch

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki