4,5 tys. rodzin otrzyma bezpłatne owoce i warzywa z UE

4,5 tys. polskich rodzin z dwóch województw: kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego bezpłatnie otrzyma od września paczki z owocami i warzywami. To pilotażowy projekt Komisji Europejskiej Moja zdrowa rodzina.

Źródło: EastNews

W akcji uczestniczyć mogą dzieci w wieku od 10 do 15 lat, kobiety w ciąży oraz seniorzy powyżej 65. roku życia. Rodziny, w których znajduje się przynajmniej jedna osoba należąca do wymienionej grupy docelowej, mogą zgłosić się do programu za pomocą strony internetowej, telefonicznie lub pocztą, przesyłając formularz zgłoszeniowy - powiedziała PAP koordynatorka programu na region kujawsko-pomorski Magdalena Geraga.

Celem akcji jest promowanie nawyku zdrowego odżywiania, w tym jedzenia większej ilości owoców i warzyw.

W Polsce projekt realizowany będzie w województwie kujawsko-pomorskim i podkarpackim. Jak podkreśliła koordynatorka na Kujawy i Pomorze, obydwa regiony zbliżone są zarówno pod względem liczby mieszkańców, jak i ekonomicznym.

Spełniają tym samym obowiązujące w programie kryterium przychodu podstawowego - poniżej 50 proc. średniej w Unii Europejskiej - zaznaczyła Geraga. Dodała, że identyczny projekt obejmie też dwa regiony na Węgrzech.

Dystrybucja paczek rozpocznie się pod koniec września, tuż po zakończeniu procesu rekrutacji, potrwa do października przyszłego roku. W tym czasie, z wyłączeniem miesięcy wakacyjnych, zakwalifikowane do projektu rodziny (po 2225 z każdego z regionów) otrzymają 12 darmowych paczek (po jednej miesięcznie), w których znajdzie się od 1,5 do 2 kilogramów świeżych owoców i warzyw.

Produkty te pochodzić będą od lokalnych producentów lub - w przypadku owoców egzotycznych - od lokalnych dystrybutorów. Na razie nie wiadomo jeszcze, którzy przedsiębiorcy dostarczą owoce i warzywa; umowy z nimi zostaną podpisane w najbliższym czasie.

W paczkach znajdzie się przynajmniej jeden rodzaj owoców i jeden rodzaj warzyw, np. pomidory i winogrona, czy jabłka i marchewki. Każdego miesiąca będą to inne produkty - poinformowała PAP Sylwia Mazur, koordynatorka projektu na Podkarpacie.

Dodała, że paczki z owocami i warzywami będzie można odbierać w specjalnych punktach w Rzeszowie i 10 innych miastach Podkarpacia. Zapewniła, że będą to miejsca łatwo dostępne dla seniorów, jak np. szkoły, domy kultury i przychodnie.

Takie samo rozwiązanie wprowadzono w województwie kujawsko-pomorskim, przy czym adresy punktów odbioru paczek znane będą po zakończeniu rekrutacji.

Po zakończeniu programu, jesienią 2015 roku, każdy uczestnik otrzyma ankietę na temat zwyczajów żywieniowych. Komisja Europejska chce sprawdzić w ten sposób, czy projekt wpłynął na zmianę nawyków żywieniowych, czyli, czy w rodzinach uczestniczących w akcji jada się więcej owoców i warzyw, oraz czy produkty te kupowane są od lokalnych przedsiębiorców.

Mazur podkreśliła, że projekt ma charakter badawczy, i choć uczestnicy otrzymywać będą owoce i warzywa bezpłatnie, to nie jest to akcja charytatywna ani zapomoga.(PAP)

pie/ api/ amac/ mow/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~oburzony

w Chorzowie i okolicznych miastach dają w MOPsie paczki w postaci makaronu, kaszy itp. i potem dużo nie otwartych paczek ląduje w śmietniku, pytam czy to są potrzebujący, powinni zapracować robotami interwencyjnymi, bardziej by jedzenie szanowali, miasto marnuje pieniądze na meneli

! Odpowiedz
0 1 ~ciagov

"Warzywa dla biednych" - czyli powrót PRLU PELNA GEBA

! Odpowiedz
1 1 ~Stefa

Pomysl dobry .Ale stojac w kolejce po 1,5 czy 2 kg marchewek mozna sie usmiac. No ale cos przed wyborami sie dzieje. Gdzie stracone 7 lat rzadow Tuska. Przed przypuszczalnym odlotem z Polski oby szczesliwym wszystkie oszczednosci rozdaje.Brawo duza rozesmiana buzka.

! Odpowiedz
0 0 ~drbios

w tym przypadku PO chyba nie ma z tym nic wspolnego, ot kolejny 'blyskotliwy' pomysl UE...

! Odpowiedz
1 6 ~felek

A później będzie odsprzedaż za pół ceny lub wszystko wyląduje w śmietniku. Ostatnio znalazłem na śmietniku 2 paczki płatek kukurydzianych ''pomoc z UE'' od Agencji Rynku Rolnego. Kto to wyrzucił? Biedni? Nie... Jakiś pracownik z MOPSu, który sobie podkradł i mu nie posmakowało. Najlepsza pomoc to brak pomocy i zagonienie ludzi do pracy (jeżeli jest w 100% wolny rynek).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~endi

paczka zawierająca 1,5 kg owoców czyli pięć jabłuszek .... uśmiałem się serdecznie :))

! Odpowiedz
0 3 ~endi

albo sto mirabelek i dziesięć liści szczawiu :)))))))))))

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil