3900 stron dokumentów dotyczących śledztwa w sprawie katastrofy od MAK

Około 3900 stron dokumentów dotyczących śledztwa w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M przekazano w Moskwie przedstawicielowi naszego kraju. Akredytowany przy Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym pułkownik Edmund Klich twierdzi, że to nie wszystkie dokumenty, o które prosili polscy eksperci. MAK przekazał między innymi instrukcję obsługi samolotu w locie, ogólną instrukcję użytkowania, a także książkę eksploatacyjną.

Książka zawierająca zapisy dotyczące napraw, przeglądów, tankowań i innych działań związanych z funkcjonowaniem tupolewa, która znajdowała się na pokładzie rozbitej maszyny, jest zniszczona. Ma pobrudzone i poszarpane kartki. "Udało się ją poskładać z uszkodzonych kawałków w większej części" - poinformował wiceprzewodniczący MAK Oleg Jermołow. "Komisja techniczna zapoznała się już z książką i przekazujemy ją polskim kolegom" - dodał Jermołow.

Podpisujący protokół przejęcia dokumentów przedstawiciel naszego kraju pułkownik Edmund Klich powiedział Polskiemu Radiu, że to nie wszystkie dokumenty, o jakie prosiła strona polska. Podkreślił jednak, że otrzymane dziś dokumenty mają znaczną wartość dla prowadzonego w Polsce śledztwa. Przedstawiciel Polski przy MAK twierdzi, że strona rosyjska nie zamierza już przekazywać nam innych dokumentów. Pułkownik Klich twierdzi, że nie ma najważniejszych dokumentów dotyczących infrastruktury technicznej lotniska w Smoleńsku.

Akredytowany przy MAK Polak powiedział również, że polscy eksperci zgłaszają wiele wątpliwości co do hipotez stawianych przez Rosjan. Zdaniem polskiego przedstawiciela, różnimy się w ocenie chociażby procedur, jakie powinny obowiązywać na lotnisku w Smoleńsku. Rosjanie twierdzą, że cywilne, nasi eksperci - że wojskowe.

Informacyjna Agencja Radiowa
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil