32 osoby z zarzutami ws. kupowania fikcyjnych faktur VAT

32 osoby z zarzutami kupowania w internecie fikcyjnych faktur VAT i ujmowania ich w deklaracjach podatkowych – to dotychczasowy efekt śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalne we Wrocławiu. Według wstępnych i wybiórczych analiz Skarb Państwa stracił na tym procederze co najmniej 20 mln zł.

(fot. Marcin Smoliński / Shutterstock)

Nadzorowane przez wrocławską prokuraturę śledztwo powadzone jest przez Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu oraz organy Krajowej Administracji Skarbowej – podała w środę w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Śledztwo dotyczy kupowania przez internet fikcyjnych faktur VAT w celu uchylania się od płacenia podatków.

Prokuratura podała, że na obecnym etapie śledztwa udało się ustalić tożsamość około tysiąca osób, które kupowały takie faktury. Jak podano, na podstawie wstępnych i wybiórczych analiz Skarb Państwa stracił na tym procederze co najmniej 20 mln zł.

Do tej pory w sprawie zarzuty postawiono 32 osobom. „Podejrzani po nabyciu nierzetelnych faktur VAT przez internet ujmowali je w księgach i deklaracjach podatkowych; w następstwie czego uchylali się od opodatkowania lub uzyskiwali nienależne zwroty podatku naliczonego” - podała w komunikacie PK.

Prokuratura podał, że niemal wszyscy podejrzani zatrzymani w tej sprawie przyznali się od postawionych zarzutów. Większość z nich złożyła korekty deklaracji podatkowych i zapłaciła należny podatek. Dwie osoby zostały aresztowane, a wobec pozostałych prokuratura zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze.

Prokuratura Krajowa w komunikacie przypomniała, że od 1 marca 2017 r. używanie nierzetelnych faktur VAT opiewających na kwotę przekraczającą 5 mln zł lub ich wykorzystanie w sposób stanowiący stałe źródło dochodu stanowi zbrodnię, za którą grozi co najmniej 3 lat więzienia. „Natomiast jeżeli wystawiono lub użyto faktur, których łączna wartość ogółem przekracza 10 milionów złotych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności” - podała prokuratura.

Jednocześnie nadzorująca śledztwo Prokuratura Regionalna we Wrocławiu zwróciła się z apelem do podatników, wobec których nie wykonano jeszcze czynności procesowych, o korygowanie deklaracji podatkowych co do fikcyjnych faktur VAT, oraz zgłaszanie się do prokuratury w celu złożenia wyjaśnień - co umożliwi złagodzenie odpowiedzialności karnej i karnej skarbowej. (PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ robs/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 12 search

Jak masz telefon do Banasia, to krysztalowe chlpaki cie zwolnia z podatku

! Odpowiedz
11 4 wlkp1982

Boli oj boli , ale ma boleć. Jechać z oszustami ,walczyć z płaceniem pod stołem, niech do systemu wpływa więcej pieniędzy . Brawo "Ziobryści " tak trzymać nie ulegać

! Odpowiedz
3 6 search odpowiada wlkp1982

Masz racje scigac trzeba, tylko dzis ten co ma legitymacje PIS jest bezkarny, wystarczy telefon do Mr 0 a moze i prezydent rzuci kolo roatunkwe

! Odpowiedz
1 7 andregru odpowiada wlkp1982

Aby wymagać uczciwości od społeczeństwa politycy sami muszą być bez skazy . System potrzebuje coraz więcej na płacenie takim jak ty - policjantom , wojskowym (coraz więcej u nas generałów ) , budżetówce i innym darmozjadom których musimy utrzymywać .

! Odpowiedz
1 2 wlkp1982 odpowiada andregru

Nie, albo kolego jesteś uczciwy albo jesteś oszust . Ja prowadząc firmę od 20 lat nigdy nie oszukiwałem i nie płaciłem swoim ludziom pod stołem a Polską rządzili oszuści z SLD i PO . A ten tekst , że "takim jak ja" , że "ktoś mi musi płacić" , sorry ale zarabiam na siebie i aby wyeliminować nieuczciwą konkurencję która oszukuje na VAT , nieuczciwie zaniża podatek dochodowy i odprowadza niskie składki za pracowników jestem za uszczelnieniem tego systemu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 wlkp1982 odpowiada search

Chyba zapomniałeś ja to było za SLD i PO kręcili lody i przeżyłeś , teraz kręcą lody i też przeżyjesz , przyjdą następni też będą kręcić i też przeżyjesz . Rób swoje i nie napinaj się tak na ten PIS , bo takie podejście jest niezdrowe.

! Odpowiedz
5 13 arudni

Hehe "nawet 25 lat więzienia". Czyli wychodzi na to, że w naszym cudownym kraju lepiej gwałcić i zabijać bo za to są mniejsze kary niż za kręcenie lodów na vacie.

! Odpowiedz
7 10 adam.1983

Kara ma odstraszać więc dobrze że jest wysoka, za podrabianie pieniędzy wymiar kary jest taki sam a przecież to nie zabójstwo, co gorsze dotyczy także kwot mniejszych niż 10mln, więc zamiast podrabiać kasę zaczęli podrabiać FV bo odpowiedzialność była mniejsza.

! Odpowiedz
2 18 fakty odpowiada adam.1983

Szkoda, że kara dotyczy szaraczków, którzy próbują wiązać koniec z koniec, walcząc z bandyckimi podatkami. Jakoś nie słyszałem o podobnych zarzutach dla zarządu Getback czy Kanii, gdzie lewe FV prawdopodobnie opiewały na dziesiątki milionów złotych. Państwo z g.wna, silne wobec słabych, słabe wobec silnych.

! Odpowiedz
0 0 adam.1983 odpowiada fakty

Getback i podobne przekręty to inny paragraf, i ci co doprowadzili do tego oszustwa też powinni słono beknąć ale nie mów że wystawienie lewych faktur na 10mln zł to próba wiązania końca z końcem, a przy takiej wartości pojawia się możliwa max kara 25lat odsiadki. Raczej mały prywaciarz "szaraczek" nie jest takim rekinem żeby mieć tego typu obroty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne