3 osoby z zarzutami ws. fikcyjnej sprzedaży paliwa i wyłudzenia 70 mln zł VAT-u

Trzy osoby zostały zatrzymane i usłyszały zarzuty fikcyjnej sprzedaży paliwa oraz uszczuplenia wpływów z VAT na 70 mln zł - podało w czwartek biuro prasowe Prokuratury Krajowej. Do przestępstw miało dochodzić we Wrocławiu i w Warszawie w 2014 r.

(YAY Foto)

Biuro prasowe PK poinformowało, że w śledztwie powierzonym Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, a nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, zatrzymanym zarzucono m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa znacznej wartości, poświadczanie i używanie nieprawdziwych dokumentów dla osiągnięcia korzyści majątkowej, używanie dokumentów poświadczających nieprawdę, bezpodstawnego uzyskania zwrotu podatku oraz prania brudnych pieniędzy.

Fikcyjna sprzedaż, w wyniku której wyłudzono podatek VAT, miała dotyczyć paliw płynnych pochodzących z Niemiec, a miało do niej dochodzić od 3 września do 29 listopada 2014 roku we Wrocławiu i w Warszawie - uważają śledczy. Używano do tego pustych faktur i nierzetelnych deklaracji podatkowych, co doprowadziło do uszczuplenia podatku VAT w kwocie nie mniejszej niż 69,8 mln zł.

W śledztwie ustalono, że przedstawiciele wrocławskich spółek "użyczyli" ich danych członkom zorganizowanej grupy przestępczej, umożliwiając im nabycie w Berlinie oleju napędowego i benzyny. Grupa sprzedała olej finalnym odbiorcom paliw w Polsce, unikając płacenia podatku przez szereg firm zakładanych na tzw. słupy.

Rzeczywiste pochodzenie paliw członkowie grupy maskowali pustymi fakturami. Jedna ze spółek wystawiła prawie tysiąc takich faktur na paliwo o wartości 138,2 mln zł brutto, a inna prawie 400 faktur na paliwo za 50,6 mln zł. Kolejna z firm wystawiła 1,3 tys. pustych faktur na 184,5 mln zł.

Biuro prasowe PK podało, że wobec wszystkich trzech osób prokuratura wystąpiła do sądu o areszt; sprawa rozwija się i planowane są zatrzymania kolejnych osób.

autor: Aleksander Główczewski

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.