REKLAMA

3 osoby z zarzutami ws. fikcyjnej sprzedaży paliwa i wyłudzenia 70 mln zł VAT-u

2017-12-14 12:04
publikacja
2017-12-14 12:04

Trzy osoby zostały zatrzymane i usłyszały zarzuty fikcyjnej sprzedaży paliwa oraz uszczuplenia wpływów z VAT na 70 mln zł - podało w czwartek biuro prasowe Prokuratury Krajowej. Do przestępstw miało dochodzić we Wrocławiu i w Warszawie w 2014 r.

fot. / / YAY Foto

Biuro prasowe PK poinformowało, że w śledztwie powierzonym Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, a nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, zatrzymanym zarzucono m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa znacznej wartości, poświadczanie i używanie nieprawdziwych dokumentów dla osiągnięcia korzyści majątkowej, używanie dokumentów poświadczających nieprawdę, bezpodstawnego uzyskania zwrotu podatku oraz prania brudnych pieniędzy.

Fikcyjna sprzedaż, w wyniku której wyłudzono podatek VAT, miała dotyczyć paliw płynnych pochodzących z Niemiec, a miało do niej dochodzić od 3 września do 29 listopada 2014 roku we Wrocławiu i w Warszawie - uważają śledczy. Używano do tego pustych faktur i nierzetelnych deklaracji podatkowych, co doprowadziło do uszczuplenia podatku VAT w kwocie nie mniejszej niż 69,8 mln zł.

W śledztwie ustalono, że przedstawiciele wrocławskich spółek "użyczyli" ich danych członkom zorganizowanej grupy przestępczej, umożliwiając im nabycie w Berlinie oleju napędowego i benzyny. Grupa sprzedała olej finalnym odbiorcom paliw w Polsce, unikając płacenia podatku przez szereg firm zakładanych na tzw. słupy.

Rzeczywiste pochodzenie paliw członkowie grupy maskowali pustymi fakturami. Jedna ze spółek wystawiła prawie tysiąc takich faktur na paliwo o wartości 138,2 mln zł brutto, a inna prawie 400 faktur na paliwo za 50,6 mln zł. Kolejna z firm wystawiła 1,3 tys. pustych faktur na 184,5 mln zł.

Biuro prasowe PK podało, że wobec wszystkich trzech osób prokuratura wystąpiła do sądu o areszt; sprawa rozwija się i planowane są zatrzymania kolejnych osób.

autor: Aleksander Główczewski

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki