25 rocznica podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

W Rzeszowie uczczono 25 rocznicę podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich.

Strajk w Ustrzykach Dolnych rozpoczął się pod koniec 1980 roku. Na początku stycznia 1981 rolnicy połączyli się z robotnikami okupującymi Dom Kolejarza w Rzeszowie. Protest poparła Solidarność, w negocjacjach brali między innymi udział Lech Wałęsa, Andrzej Gwiazda, Andrzej Stelmachowski i Jadwiga Staniszkis. W całej Polsce organizowano strajki solidarnościowe .

Porozumienie podpisano w nocy z 18 na 19 lutego. Władze nie zgodziły się wtedy na rejestrację rolniczych związków zawodowych, co było najważniejszym postulatem, ale strajkujący zmusili rząd między innymi do zagwarantowania prawa do ziemi. Rejestracja NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych nastąpiła w maju 1981 roku. Pierwszym przewodniczącym związku został Jan Kułaj.

Sygnatariusze porozumienia biorący udział w uroczystościach zwrócili uwagę, że obecnie zagrożona jest wywalczona 25 lat temu własność ziemi. Niektórzy jako przyczynę takiego stanu rzeczy podawali wprowadzenie zasad wolnego rynku.

Zdaniem jednego z przywódców strajku Antoniego Kopaczewskiego - 25.rocznica porozumień powinna przypomnieć, jaka jest wartość solidarnej obrony swoich praw. Wskazał, że miejscowa społeczność musi zrozumieć, iż w celu wywalczenia postulatów należy się organizować.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil