23 października PE będzie głosował nad poparciem dla nowej KE

23 października w Strasburgu Parlament Europejski będzie głosował na sesji plenarnej nad poparciem dla nowej Komisji Europejskiej - wynika z przyjętego w czwartek przez Konferencję Przewodniczących PE kalendarza prac europarlamentu.

(fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl)

W skład Konferencji Przewodniczących wchodzi przewodniczący PE David Sassoli i szefowie parlamentarnych grup politycznych. W czwartek przyjęli oni kalendarz przesłuchań kandydatów na komisarzy. Wynika z niego, że rozpoczną się one 30 września i potrwają do 8 października.

Kandydaci będą musieli przedstawić na przesłuchaniach swój program i wizję pracy. Przesłuchania odbędą się przed odpowiednimi dla zakresu ich obowiązków komisjami parlamentarnymi. Następnie komisje, obradując za zamkniętymi drzwiami, przygotują ocenę wystąpienia oraz kompetencji kandydata. W przeszłości zdarzyło się, że negatywna ocena spowodowała wycofanie kandydatury.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem 15 października Konferencja Przewodniczących Komisji (europarlamentu) dokona oceny wyników wszystkich przesłuchań i przekaże swoje wnioski Konferencji Przewodniczących PE. To ostatnie ciało jest odpowiedzialne za ostateczną ocenę i decyzję o zamknięciu przesłuchań lub kontynuowaniu prac w PE.

Jeśli potrzebne będą dodatkowe przesłuchania dotychczas zgłoszonych kandydatów lub alternatywnych, odbędą się one 14 i 15 października, a następnie zostaną ocenione przez Konferencję Przewodniczących Komisji 16 października, przed ostateczną decyzją o zamknięciu przesłuchań przez Konferencję Przewodniczących PE 17 października.

Cały skład KE musi zostać następnie zatwierdzony przez PE w jednym głosowaniu. Odbędzie się ono na sesji plenarnej 23 października w Strasburgu. Przewodniczący i komisarze po zatwierdzeniu przez europarlament są oficjalnie mianowani przez Radę Europejską, która stanowi większością kwalifikowaną.

Szczegółowy harmonogram zawierający informacje, który desygnowany komisarz zostanie wysłuchany przez które komisje i w jakim terminie, zostanie ustalony przez Konferencję Przewodniczących PE na jej następnym posiedzeniu 19 września.

Przyszła szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła we wtorek kandydatów na komisarzy z przypisanymi do nich zadaniami. Po zatwierdzeniu proponowanego składu KE przez europarlament Rada Europejska oficjalnie mianuje Komisję Europejską.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ulb/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil