REKLAMA

22 mln zł miesięcznie na funkcjonowanie szpitala na Stadionie Narodowym? Resort zdrowia tłumaczy

2020-11-26 17:25, akt.2020-11-27 12:08
publikacja
2020-11-26 17:25
aktualizacja
2020-11-27 12:08
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Model szacowania kosztów funkcjonowania szpitala tymczasowego został opracowany na podstawie rzeczywistych danych finansowo-księgowych udostępnianych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przez szpitale - tak resort zdrowia odpowiada na zarzuty posłów KO.

W przekazanym PAP komentarzu do zarzutów posłów KO Michała Szczerby i Dariusza Jońskiego Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że "model szacowania kosztów funkcjonowania szpitala tymczasowego został opracowany na podstawie rzeczywistych danych finansowo-księgowych udostępnianych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przez szpitale".

"Przy wartościach zadanych w modelu, oszacowane całkowite miesięczne koszty funkcjonowania 500-łóżkowego szpitala (w tym 50 łóżek OiT oraz Punkt przyjęć - PktP) wynoszą nieco ponad 21,5 mln zł. Koszty zarządu stanowią 2,9 proc. całkowitych miesięcznych kosztów funkcjonowania szpitala tymczasowego. Natomiast koszty wynagrodzenia personelu oddelegowanego do pracy z szpitalu tymczasowym zostały przyjęte domyślnie w wartości 200 proc. (przy obsłudze 500-łóżkowego szpitala, w sumie ponad 900 osób)" - zaznacza MZ.

Dodaje, że model szacowania kosztów funkcjonowania szpitala tymczasowego umożliwia wyliczenie kosztów w przeliczeniu na dzień oraz miesiąc funkcjonowania szpitala (także w przeliczeniu na oddział oraz łóżko wolne i zajęte), przy modyfikacji takich zmiennych jak: liczba łóżek na oddziale zwykłym oraz na OIT; liczba personelu w podziale na kategorie (definiowanie niezbędnej liczby personelu jednoczasowo na oddziale); stawka wynagrodzenia personelu; źródło finansowania poszczególnych pozycji kosztów funkcjonowania szpitala; obłożenie łóżek na poszczególnych oddziałach.

W czwartek posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba byli na kolejnej kontroli w spółce PL2012plus, która jest operatorem stadionu PGE Narodowy.

"Dzisiaj możemy powiedzieć wprost, pismo ministra zdrowia (że resort nie brał udziału w przygotowywaniu szpitala na SN - PAP) poświadcza nieprawdę. Dotarliśmy w ramach kontroli poselskiej do dokumentu, którym jest zlecenie ministra zdrowia z 29 października br., wydane Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, by agencja ta przygotowała propozycję modelu szacowania kosztów szpitala tymczasowego" - powiedział Szczerba po zakończeniu kontroli.

Joński dodał, że model ten zakłada m.in że miesięczny koszt funkcjonowania szpitala na Stadionie Narodowym to 21 mln 583 zł, a miesięczne koszty zarządu szpitala to 624 tys. 416 zł; z kolei NFZ za utrzymywanie jednego dostępnego łóżka w szpitalu na Stadionie Narodowym płaci 820 zł, natomiast w zwykłym szpitalu 100 zł., utrzymanie jednego stanowiska respiratorowego kosztuje na Narodowym 3773 zł, a w zwykłym szpitalu 200 zł. "To jest o tyle istotne, że na Narodowym jest 60 stanowisk respiratorowych, co oznacza że miesięcznie ponad 6 mln zł jest wyrzucane w błoto, ponieważ te stanowiska respiratorowe nie są w ogóle używane" - powiedział Joński.

Gigantyczne koszty, dwudziestu pacjentów

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym generuje gigantyczne koszty, a służy dwudziestu kilku pacjentom; nie może być tak, że karetki "odbijają się" od szpitali, a placówka tymczasowa stoi pusta - wskazywali w piątek posłowie KO Marcin Kierwiński i Robert Kropiwnicki.

Politycy poinformowali przed warszawską Centralą NFZ o planowanej kontroli poselskiej w siedzibie Funduszu, związanej z funkcjonowaniem szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. Jak stwierdził Kropiwnicki, posłowie chcą spytać m.in. o to, "kto ustalał te złe, zawyżone stawki funkcjonowania" szpitala tymczasowego oraz "jak to będzie rozliczane".

Kierwiński przypomniał, że politycy KO od początku mówili, że szpitala narodowy i inne szpitale tymczasowe są potrzebne, "ale po to, by pomagać pacjentom, a nie generować gigantyczne koszty". Według niego, szpital miał przyjmować 500 pacjentów, później zmieniono liczbę łóżek na 1200, a "okazuje się, że szpital ten służy dwudziestu paru pacjentom".

"Wydatkowane są gigantyczne środki finansowe, wiemy, że w planie funkcjonalnym tego szpitala zapisano prawie 20 mln zł na funkcjonowanie miesięczne tego szpitala, 600 tys. to koszty zarządu" - powiedział. Jego zdaniem to "dość spore pieniądze jak na 26 pacjentów" i w sytuacji, gdy "szpitale warszawskie, mazowieckie walczą o każdą złotówkę".

"Wiemy, że - wbrew propagandzie sukcesu pana wojewody (Konstantego) Radziwiłła, pana ministra (Adama) Niedzielskiego, pana premiera (Mateusza) Morawieckiego - w szpitalach warszawskich brakuje miejsc. Ludzie czekają na SOR-ach, nie mogą doczekać się na łóżko, wtedy, gdy liczy się każda minuta. (...) A nieopodal jest przygotowany szpital za ciężkie pieniądze" - stwierdził Kierwiński.

Politycy KO pytani podczas konferencji m.in. o czwartkowe słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział, że szpitale tymczasowe, zgodnie z przedstawioną przed sześcioma tygodniami strategią walki z pandemią, mają stanowić "czwartą linię obrony". "Ja będę najszczęśliwszy, jeżeli w tych szpitalach nie będzie żadnego pacjenta, a będę jeszcze bardziej szczęśliwy, jeśli nie będzie już pacjentów COVID-19 w ogóle, jeżeli pożegnamy się z epidemią" - mówił Morawiecki.

"Proponuję, by premier pojechał na SOR w szpitalu w Międzylesiu, na Bródnie, do dowolnego szpitala i zobaczył pacjentów, którzy tam są, ludzi, którzy czekają na pomoc, jak heroicznie każdego dnia lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarki walczą o życie pacjentów i jak często nie mają na to środków. Jak pan premier wtedy powie takie zdanie, że będzie szczęśliwy, że szpital narodowy stoi pusty, to wtedy powiem, że z panem premierem niestety coś jest nie tak" - stwierdził Kropiwnicki.

"Uważam, że jeżeli wydawane jest 20 mln zł miesięcznie, a może więcej, to łóżka, które są przygotowane, powinny pomagać ludziom. Nie może być tak, że karetki odbijają się od szpitala do szpitala, bo nie ma wolnych łóżek, a szpital narodowy stoi pusty" - oświadczył.

Do pojawiających się zarzutów wobec funkcjonowania szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym odnosił się w piątek rano w Programie Pierwszym Polskiego Radia kierujący placówką doktor Artur Zaczyński. Wskazywał m.in. że szpital osiągnął w tej chwili pełną gotowość operacyjną.

"Od kilku dni są pełne załogi, które przyjmują pacjentów, którzy przyjeżdżają do nas, zdrowieją, wychodzą do domu, przyjmujemy nowych. Coraz więcej jest zgłoszeń. (...) Praktycznie kwalifikacja jest na poziomie 80 procent, czyli wszystkie telefony, które zwracają się do nas, praktycznie są akceptowane i pacjenci są przenoszeni" - przekonywał Zaczyński.

Szef placówki wskazywał również, że na całym świecie na szpitale tymczasowe wykorzystywane są duże hale, takie jak stadiony czy sale widowiskowe, "które w zależności od temperatury zewnętrznej są w stanie po pierwsze na dużej powierzchni pomieścić dużą liczbę chorych, by zminimalizować potrzeby kadrowe".(PAP)

Autorka: Sylwa Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (13)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejestrowany2
A kto budował ten stadion? Wina Tuska
eagleeye
Czyli tak personel szpitala w 5 gwiazdkowym hotelu, stawka godzinowa 100 zyla plus kasa za utzymanie łóżka w gotowości w kosmicznych kwotach.

Aż boję się pomyśleć jaka kwota będzie za demontarz tej pokazówki pod zamówienie WHO bo raczej nie zrobiono tego dla ludzi a dla blichtru.
darius19
bllask fleszy i entuzjastyczny reportaz w "szczujni" TVP...
meryt
darius19
'bllask fleszy i entuzjastyczny reportaz w "szczujni" TVP"

Szczujesz :)
antek10
łahahahahahahaha - czekamy na konferencje panie Morawiecki.
zenonn
Kiedy rządzący złodzieje trafią do więzień pozbawieni majątku rodzin?
Wolacy nic sie nie stało.
Głosujecie na złodziei.
Fuj


zenonn
Szpital polowy w Katowicach powstanie w MCK, choć niedaleko stoi pusta lecznica

https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,26427532,szpital-polowy-mck-zamiast-w-pustym-szpitalu-na-ul-ceglanej.html?disableRedirects=true
meryt
zenonn "Kiedy rządzący złodzieje trafią do więzień pozbawieni majątku rodzin?"

Powoli kolejne lata rządzących się przedawniają.
meryt
"Tradycyjny: 1347,27 zł [w tym średnia za gotowość 717,27 zł i leczenie pacjenta stawką 630 zł]. Do tej kwoty dolicza się dodatk. wynagrodz. dla personelu

Tymczasowy: 1026,40 zł [w tym za gotowość z leczeniem 651,55 zł i 374,85 zł dodatk. wynagrodz.]"

https://twitter.
"Tradycyjny: 1347,27 zł [w tym średnia za gotowość 717,27 zł i leczenie pacjenta stawką 630 zł]. Do tej kwoty dolicza się dodatk. wynagrodz. dla personelu

Tymczasowy: 1026,40 zł [w tym za gotowość z leczeniem 651,55 zł i 374,85 zł dodatk. wynagrodz.]"

https://twitter.com/NFZ_Centrala/status/1330846057924882434
niedowiary
" Narodowym płaci 820 zł, natomiast w zwykłym szpitalu 100 zł., utrzymanie jednego stanowiska respiratorowego kosztuje na Narodowym 3773 zł, a w zwykłym szpitalu 200 zł "

kryminał

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki