21 powodów, dla których mało zarabiamy

Dlaczego jesteśmy mniej efektywni niż bogate kraje Zachodu i co zrobić, by nasze wynagrodzenia były wyższe? – zastanawiają się autorzy raportu „Wspólnie budujmy naszą zamożność” opracowanego na zlecenie Fundacji „Pomyśl o Przyszłości.”

(EastNews)

Ekonomiści zawsze tłumaczą, że to właśnie niska efektywność (ew. produktywność) jest przyczyną niskich płac. Jednak ta nie bierze się znikąd. Raport wskazuje na 21 przyczyn, dla których nasze płace nie rosną w takim tempie, w jakim rosnąć by mogły.

Powód 1. Zbyt mało osób pracuje produktywnie, zbyt dużo w instytucjach biurokratycznych

Zaledwie 13 mln osób na 38 mln mieszkańców Polski pracuje w „realnej” gospodarce (czyli w przedsiębiorstwach), co sprawia że PKB wytwarzane przez 1 Polaka jest dzielone aż na 3 osoby. Tymczasem PKB wytwarzane przez jednego Niemca jest dzielone 2 osoby. Ta statystyka nabiera dodatkowego znaczenia w kontekście utrzymania systemu emerytalnego. Im mniej osób tworzy PKB, tym niższe emerytury.

Powód 2. Słabe prawo i sądownictwo

Zbyt wiele przepisów to wynik działalności lobbingowej. Służą one wybranej grupie interesu i przy ich tworzeniu nie bierze się pod uwagę realnego wpływu prawa na wzrost dobrobytu. Dodatkowo problemem jest sama egzekucja prawa. Średnia długość postępowania sądowego w Polsce to ponad 700 dni. W Niemczech niecałe 500, a w Korei Południowej niecałe 300.

Powód 3. Słabo rozwinięta infrastruktura

O wiele szybciej i taniej wyjechać na narty w Alpy niż do Zakopanego. Ten absurdalny stan to wynik wciąż niewystarczającej siatki nowoczesnych dróg oraz zaniedbanej infrastruktury kolejowej. Infrastruktura komunikacyjna to w Polsce oczywiście poważny problem, ale „infrastruktura” to pojęcie znacznie szersze – w jego zakres wchodzi także środowisko biznesowe, turystyczne, społeczne i sądownicze. Trudno na przykład oczekiwać, że do Polski będą ściągać turyści, jeśli np. polskim szpitalom i prywatnym klinikom nie opłaca się oferować im usług medycznych. Trudno oczekiwać, że Polacy staną się innowacyjni, jeśli „infrastruktura” pozyskiwania patentów w Polsce jest niewystarczająca.

Powód 4. Bariera „klimatyczna”

W Polsce nie ma klimatu dla tworzenia bogactwa, prywatne firmy są postrzegane jako „źródło zysku” właściciela, a nie jako „ogniwo gospodarczej wspólnoty”, gdy tymczasem „w kapitalizmie interes przedsiębiorcy jest interesem ogółu.” Konieczna jest edukacja i zmiana świadomości obywateli na bardziej przychylną przedsiębiorczości.

Powód 5. Zbyt mało firm rodzinnych

Tam, gdzie liczba firm rodzinnych o międzynarodowym zasięgu jest wysoka, wysokie jest również wynagrodzenie. Przykłady to: Szwajcaria, Holandia, Austria, Niemcy, czy Finlandia. Polsce niestety takie firmy rodzinne niemal nie istnieją! W krajach rozwiniętych rządy roztaczają nas swoimi „ambitnymi” firmami specjalną opiekę, dając im np. dostęp do infrastruktury badawczej, albo ulgi podatkowe. W Polsce firmom rodzinnym rzuca się raczej kłody pod nogi.

Wśród pozostałych 16 powodów niskich płac w Polsce raport wskazuje m.in.: fakt, że przedsiębiorcy tworzą mniej stabilne miejsca pracy, firmy nie posiadają efektu skali, konsumenci podejmują „niepatriotyczne” decyzje zakupowe, a Polska ma niekorzystny bilans handlowy (za mało eksportujemy).

Stojąca za raportem fundacja „Pomyśl o przyszłości” powstała z inicjatywy polskich firm sektora prywatnego, m.in. Fakro (producent okien), Atlas (kleje), czy Comarch (oprogramowanie). Jej celem jest wspieranie wzrostu gospodarczego Polski.

(oprac. SS)

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~Balsam

zlikwidować wszystkie przywileje kast uprzywilejowanych w tym krzykaczy i nierobów. Te pieniądze inwestować w Polsce w nowoczesne technologie i kupować rozwinięte i dochodowe firmy na świecie . Nasze pieniądze nie powinny być przeżerane przez kasty uprzywilejowane , pieniądze te powinny pracować i wytwarzać zysk dla Polaków , ale jak to zrobić skoro przy korytach siedzi 98 % kolesi nieudaczników.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~tapir

Dodałbym jeszcze jeden powód, może najważniejszy; w o l u m e n produktów. Idźmy do castoramy czy obi i przypatrzmy się; co i ile produkują Niemcy.

! Odpowiedz
0 1 ~roger45

Powod jest taki:
tona burakow jest duzo duzo tansza od tony Mercedesa

! Odpowiedz
1 9 ~Towarzysznaczelny

Kapitalizm o którym tak ochoczo się w Polsce wspomina to krótki okres po 89r działania "Ustaw Wilczka". To jest parę marnych lat gdzie Polska złapała oddech POkomuniźmie i POlska rozwijała się jak Chiny dzisiaj ...

! Odpowiedz
0 0 ~Tomb

chiny to już nie eldorado, maja duże problemy i nie sa już tak silna gospodarka. produkcje coraz częściej przenosi się do Indii..

! Odpowiedz
0 8 ~patriota

Ilu sk--ów dostało najwyższe odznaczenie w Polsce - Ordwer Orła Białego ? I kto im je dał ?
CDN.

! Odpowiedz
0 8 ~patriota

Zd...cy.

! Odpowiedz
1 11 ~piwi

W Polsce uprawia się kapitalizm bez własnego kapitału, a to prowadzi do tego, że Polacy mają do dyspozycji albo zatrudnić się u kogoś, kto zainwestował tylko dlatego, że siła robocza jest w Polsce tania, albo, ale o to już trudniej, jako bezpośredni nadzorca tych pierwszych. Bez własnego kapitału kapitalizm nie jest fajny i żadne prośby i krzyki tego nie zmienią. Problem w tym, że tego faktu nikt w Polsce nie dostrzega, żadne polskie tęgie głowy ani żadne polskie tzw. elity.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 ~crainer

A gdzie powód najważniejszy: podatki?

! Odpowiedz
6 12 ~Towarzysznaczelny

Do tych geniuszy proletariatu co to uważają , że pracodawcy płacą za mało : rzućcie etaty na czyimś , rozpocznijcie swoją działalność zacznijcie zarabiać duże pieniądze jako pracodawcy ... Co was towarzysze wstrzymuje przed polepszeniem sobie wreszcie życia ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.