REKLAMA

200 mln zł z funduszy UE wesprze rozwój turystyki w Polsce Wschodniej

2016-12-22 11:18
publikacja
2016-12-22 11:18

Ministerstwo Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały w czwartek umowę na realizację programu "Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka". Dzięki niej przedsiębiorcom z pięciu wschodnich województw udostępniono 200 mln zł na rozwój turystyki.

/ fot. Fot. Waldek Sosnowski / FORUM

Środki z funduszy unijnych w postaci kredytów i pożyczek sfinansują m.in. rozbudowę bazy noclegowej i infrastruktury turystycznej w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

"Stawiamy konsekwentnie na turystykę, oczekując wymiernych efektów ekonomicznych. Na mocy zawartej dziś umowy wprowadzimy do obiegu 200 mln zł. Pieniądze trafią do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Polski Wschodniej, najpierw w postaci preferencyjnych pożyczek, a w przyszłości - w zależności od odpowiedzi rynku - także w formie innych produktów finansowych" - poinformował na konferencji prasowej w Warszawie wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Firmy będą mogły ubiegać się o pieniądze na: budowę i remont obiektów infrastruktury uzdrowiskowej, związanej z rozwojem funkcji leczniczo-wypoczynkowych na terenach gmin uzdrowiskowych, budowę lub rozbudowę infrastruktury rekreacyjno-sportowej, wsparcie projektów na rzecz poprawy jakości świadczonych usług turystycznych i infrastruktury turystycznej, produkcję i sprzedaż ekologicznej żywności, tworzenie i rozwój parków tematycznych przyczyniających się do wzrostu ruchu turystycznego, rozwój produktów regionalnych i tradycyjnych, przywracanie tradycyjnych zawodów (rękodzieło i rzemiosło), czy budowę i rozbudowę obiektów noclegowych.

W przypadku wsparcia obiektów preferowane będą obiekty posiadające lub ubiegające się o status "Miejsca Przyjaznego Rowerzystom" w ramach Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

Pieniądze pochodzą jeszcze z poprzedniej perspektywy na lata 2007-2013. Są to spłaty wsparcia zwrotnego, które pozostają do dyspozycji Ministerstwa Rozwoju.

Resort zakłada, że kredyty lub pożyczki w ramach programu będzie można zaciągać już od trzeciego kwartału 2017 roku. Program przewidziano na 10 lat.

Hamryszczak wyjaśnił, że wśród instrumentów wsparcia znajdą się niskooprocentowane kredyty, udzielane na dogodnych warunkach, aby zainteresowani przedsiębiorcy mogli z nich skorzystać.

Pożyczka według ministra wyniesie do 500 tys. zł. Nie wykluczył on, że w określonych przypadkach - zależnie od potrzeb przedsiębiorcy - będzie mogła być wyższa. Od przedsiębiorcy wymagany będzie plan biznesowy oraz minimalny wkład własny.

"Z pewnością będzie się trzeba zwrócić do pośrednika finansowego, który zostanie wybrany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, złożyć odpowiedni wniosek aplikacyjny, bardzo mocno uproszczony, a kapitał szybko i bezpośrednio trafi do przedsiębiorcy" - tłumaczył wiceminister.

Funduszami zarządzać będzie BGK, dystrybucją zajmą się wyłonieni przez Bank pośrednicy.

Hamryszczak dodał, że MR zaoferuje również doradztwo dla zainteresowanych programem firm. (PAP)

zab/ pb/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (4)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Gdynia
Szczerze mówiąc-grosze...w postaci pozyczek i kredytów.Inaczej mówiąc,wrócą poprzez banki z odsetkami do zachodnich central.Tym sposobem np.Wrocław zadłuzył się juz na 2,5 miliarda.Gdańsk przyznaje się do 1,5 miliarda,ale w Gdańsku nikt nie wierzy tutejszej władzy.
.
~autor
Można powiedzieć, że te pieniądze już przepadły. Dostaną je co co żyją dobrze z obecna władzą. A że interes nie wypali, no cóż, trudno.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki