20 proc. ankietowanych z kadry zarządzającej uważa, że korupcja jest powszechna

20 proc. ankietowanych z kadry zarządzającej w Polsce uważa, że korupcja jest zjawiskiem powszechnym. To o prawie połowę mniej, niż wynosi średnia dla 55 badanych krajów i regionów - wynika z 15. światowego raportu nadużyć gospodarczych "Uczciwość pod lupą", które przygotowała firma doradcza EY.

96 proc. ankietowanych uważa, że uczciwość i etyczne zachowania są bardzo ważne w biznesie. Według Mariusza Witalisa z EY, patrząc na wyniki, wydaje się, że jest lepiej. Jednak po dokładnym przyjrzeniu się pojawiają się pewne rysy. Z badania wynika na przykład, że po to, by ratować swój biznes, by pomóc firmie w kryzysie, 30 proc. polskich ankietowanych byłoby gotowych postępować nieetycznie. "Tylko 4 proc., jeżeli mówmy o klasycznej łapówce w formie gotówki, takie działanie w celu ratowania firmy by podjęło. To mniej niż średnia, ale już 16 proc. dałoby prezent i 16 proc. dałoby tak zwaną nadmierną gościnność" - wyjaśnił Mariusz Witalis.

Co piąty Polak uważa, że praktyki korupcyjne to częste zjawisko w biznesie. To dużo mniej niż w 2016 roku, gdy wskazywało tak 34 proc. badanych. Na skrajnych miejscach znalazły się takie kraje jak: Brazylia, Kolumbia i Nigeria - ponad 90 proc. przekonanych o korupcji - oraz Szwajcaria - 2 proc. i Niemcy - 0.

15. Badanie Nadużyć Gospodarczych EY zostało przeprowadzono od października 2017 roku do lutego bieżącego roku wśród 2550 przedstawicieli kadry zarządzającej z 55 krajów, w tym Polski.

IAR K.P. /Siekaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 samsonn

a najwiecej etycznego zachowania jest w NFZ

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne