REKLAMA

2 tysiące sklepów w Polsce korzysta w Polsce z marketingu zapachowego

2011-05-30 20:13
publikacja
2011-05-30 20:13

30.05. Gdańsk (PAP) - W Polsce ok. 2 tysiące sklepów korzysta z aromamarketingu, tj. marketingu zapachowego. Najczęściej wykorzystywane są zapachy na bazie kwiatu herbaty - poinformował przedstawiciel jednej z firm marketingowych podczas Kongresu Dyrektorów Marketingu w Sopocie.

W kongresie bierze udział ponad 400 osób odpowiedzialnych za rozwój, strategię, marketing i sprzedaż w firmach.

Przedstawiciel jednej z firm zajmujących się reklamą powiedział PAP w poniedziałek, podczas pierwszego dnia kongresu, że jednym z nowszych trendów w branży w Polsce jest aromamarketing. Chodzi o wywieranie wpływu na zachowanie klienta w miejscu sprzedaży za pomocą indywidualnie dobranych kompozycji zapachowych. Zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój takiego marketingu - "to są tysiące procent wzrostu tylko w ubiegłym roku".

Wyjaśnił, że celem aromamarketingu jest m.in. to, by ludzie lepiej czuli się w sklepie i zostali w nim na dłużej. Zauważył jednak, że nawet jeżeli zrobi się wiele w sprawie "budowania klimatu", a klient będzie miał nieprzyjemną obsługę, to i tak nic nie kupi.

Powiedział, że w Polsce w aromamarketingu najczęściej wykorzystuje się zapachy na bazie kwiatu herbaty. "Jest to zapach odświeżający, specyficzny, akceptowany przez ok. 70 proc. badanych klientów" - dodał. Z aromamarketingu korzystają m.in. galerie handlowe, hotele, kasyna, sieci sklepów obuwniczych. Powiedział, że w jednej z galerii handlowych w Lublinie o powierzchni 65 tys. m kw. emitowany jest zapach dymu drzewa sandałowego.

Rozmówca PAP ujawnił, że np. w sklepach, gdzie decyzje podejmują najczęściej kobiety, emitowane są zapachy afrodyzujące, np. piżma.

Przekonywał, że "marketing jest zabawą, a nie sztuczkami czy okłamywaniem. Próbujemy ludziom pokazać lepszy świat, fajniejszą rzeczywistość niż jest dookoła i o to w całym tym zagadnieniu chodzi". "Klient oczekuje nie tylko dobrej obsługi i ceny, ale też miłej i dobrej atmosfery i my w tym pomagamy poprzez muzykę, dobry przekaz i aromamarketing" - dodał.

Przedstawiciele branży mówili podczas kongresu, że przyszłością reklamy jest marketing 5D, czyli działający na wszystkie zmysły i zakładający interakcję z klientem.

Z kolei prezes spółki przygotowującej kongres powiedział PAP, że polski marketing za granicą postrzegany jest jako "zaściankowy". Świadczy o tym - jak mówił - mała liczba kampanii odważnych, przełamujących pewne konwenanse, które byłyby zauważalne. Przyczyn "zaściankowości" polskiego marketingu upatruje m.in. w obawach dotyczących skuteczności oraz w ograniczonym budżecie.

Podkreślił, że w marketingu liczy się pomysł. Przy wykorzystaniu internetu i mediów społecznościowych można przeprowadzić efektywne działania merketingowe przy relatywnie niskich nakładach finansowych - dodał.

W pięciodniowym Kongresie Dyrektorów Marketingu w Sopocie biorą udział osoby odpowiedzialne za rozwój, strategię, marketing i sprzedaż w firmach. Program spotkania przewiduje wystąpienia ponad 80 prelegentów z kraju i zagranicy m.in. na temat sprzedaży, mediów społecznościowych, badań i trendów oraz trendów w marketingu, internecie, komunikacji i mediach. (PAP)

bls/ pad/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Dikon
Będzie tego coraz więcej, szczególnie teraz idzie wyczuć błogą atmosferę unoszącą się w powietrzu w marketach i sklepach sieciowych, a jak wiadomo sieciówki narzucają to co robią mniejsi. Proponuje sobie więcej poczytać odnośnie marketingu zapachowego na stronach AromaCorp - sporo informacji https://www.facebook.com/aromacorpagency Będzie tego coraz więcej, szczególnie teraz idzie wyczuć błogą atmosferę unoszącą się w powietrzu w marketach i sklepach sieciowych, a jak wiadomo sieciówki narzucają to co robią mniejsi. Proponuje sobie więcej poczytać odnośnie marketingu zapachowego na stronach AromaCorp - sporo informacji https://www.facebook.com/aromacorpagency - ich facebook.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki