2 tys. osób straciło 600 mln zł. Zatrzymano podejrzanych o stworzenie piramidy finansowej

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 10 osób podejrzewanych o stworzenie piramidy finansowej - dowiedziała się PAP. W wyniku działania grupy ponad 2 tys. osób miało stracić 600 mln zł - wynika z ustaleń śledczych.

(CBA)

Zatrzymani zarządzali czterema funduszami inwestycyjnymi zamkniętych aktywów niepublicznych - wynika z informacji PAP. Szkody w mieniu funduszy oszacowano na co najmniej 90 mln zł.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził we wtorek PAP, że zatrzymań grupy dokonali agenci z poznańskiej delegatury CBA. Prowadzący śledztwo ustalili, że grupa miała działać na terenie całego kraju w latach 2012-17 - dodał.

Według śledczych zatrzymani wyłudzali od kolejnych osób pieniądze pod pozorem dalszego, wysokooprocentowanego inwestowania z gwarancją zwrotu środków. Minimalna kwota inwestycji wynosiła 40 tys. euro.

"Jak się okazało ewentualne wypłaty dla osób rezygnujących z inwestycji nie pochodziły z wypracowanego zysku, lecz z wpłat kolejnych naciągniętych osób" - powiedział PAP Brodowski. To schemat działania klasycznej piramidy finansowej - dodał.

Celem grupy było wyłudzenie od inwestorów znacznych środków pieniężnych, a następnie wycofanie działalności z ryku finansowego przez ogłoszenie upadłości - ustalili agenci CBA podczas śledztwa.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 30 karbinadel

Jak widać, Amber Goldy i Getbacki niczego nie nuaczyły, wciąż znajdują się chętni do inwestowania w cuda. Pozostaje tylko pytanie, jakim cudem te głąby doszły do jakichś pieniędzy?

! Odpowiedz
0 15 zenonn

W Investments (WI), które kilka lat temu aktywnie sprzedawało certyfikaty inwestycyjne funduszy zamkniętych.
Największym dystrybutorem WI był Alior Bank.
Sprzedawca bankowy wielokrotnie dobrze rekomendujący, proponuje kolejną rzecz, to ludzie majętni kupują.

! Odpowiedz
0 5 open_mind

„Jakim cudem te głąby doszły do jakichś pieniędzy” Rozsądne pytanie ale w życiu już tak jest: Los jest ślepy i nie wybiera jednemu zabierze drugiemu da.

! Odpowiedz
1 20 czarny_kuskus

ZUS?

! Odpowiedz
12 35 open_mind

Oj banksterzy, zaczyna się?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne