REKLAMA
PIT 2023

2,6 tys. na rękę - tyle chcą zarabiać młodzi

2016-10-17 12:16
publikacja
2016-10-17 12:16

Granicę samodzielności wyznaczają na 25 lat, w czasie nauki w szkole średniej uważają, że wykształcenie pomoże im w osiągnięciu wysokich zarobków, a przed trzydziestką już ponad połowa z nich mówi o braku związku między studiami a pracą zawodową. Co myślą o pracy i ile chcą zarabiać młodzi Polacy?

fot. / / YAY Foto

Młodzi w wieku 15-19 lat uważają, że dobra płaca zaczyna się od stawki 2596 zł netto – wynika z raportu przeprowadzonego przez agencję Kantar Millward Brown na zlecenie Provident Polska. Ich zdaniem nauka jest kluczem do sukcesu – studia otworzą im drogę do znalezienia dobrego zatrudnienia. Ostatnio na łamach Bankier.pl pisaliśmy o starszej grupie wiekowej, która jako minimum płacowe wskazywała 3,7 tys. złotych netto. 

– Przekaz, że nauka jest kluczem do sukcesu, był wyraźny i wiarygodny w XX wieku. Zdobywanie wiedzy i kwalifikacji dawało możliwości znalezienia dobrego zatrudnienia, bo na rynku pracy występował głód kompetencji. Pod koniec XX i na początku XXI wieku coraz częściej okazywało się, że o sukcesie zawodowym i życiowym decyduje osobowość, odwaga, kreatywność, a nie wyłącznie akademicka wiedza – komentuje raport Katarzyna Korpolewska, psycholog społeczny.

Trzy czwarte ankietowanych w wieku 25-30 lat dysponuje stałym budżetem – połowa z nich posiada już własne oszczędności. Co trzecia osoba przed trzydziestką ma już jedno dziecko, wynika z raportu. Granicą samodzielności jest ukończenie 25 roku życia, czyli tuż po studiach. Jednak „Badanie Młodych” pokazuje, że niemal co trzeci 29-latek nadal mieszka z rodzicami.

Pozytywnym wnioskiem płynącym z raportu jest to, że większość młodych ludzi – 81 proc. - ceni pracę, 62 proc. deklaruje ogólne zadowolenie z życia, a jedynie 31 proc. ankietowanych uważa wykonywanie swoich obowiązków zawodowych jako przykrą konieczność. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (149)

dodaj komentarz
~ppp
fajnie byłoby zarabiać 2600zł na rękę w wieku 25lat. Niestety nasze państwo wycenia pracę 30letniego lekarza na 2275zł na rękę, więc o czym my tu mówimy...
~taka_prawda_lekarz
Lekarz, nie płacz bo w wieku 30 lat to ty musisz doświadczenia nabrać żeby kogoś na "drugą stronę" nie wysłać. Odbijesz sobie na prywatnej praktyce jak doświadczenia nabierzesz i dostaniesz stopień w tym waszym lekarskim środowisku.

Dyżury pewnie bierzesz i inne dodatki, więc akurat was lekarzy nie jest mi wcale
Lekarz, nie płacz bo w wieku 30 lat to ty musisz doświadczenia nabrać żeby kogoś na "drugą stronę" nie wysłać. Odbijesz sobie na prywatnej praktyce jak doświadczenia nabierzesz i dostaniesz stopień w tym waszym lekarskim środowisku.

Dyżury pewnie bierzesz i inne dodatki, więc akurat was lekarzy nie jest mi wcale żal. Każdy lekarz jakiego znam w wieku 40 lat ma duży dom, dwa ekstra samochody i egzotyczne wakacje w tym wyjazdy z koncernów farmaceutycznych więc nie płacz.
Swoją drogą ostatnio prawie nie zaleczyliście na śmierć bliskiej mi osoby bo robiliście to po prostu źle. I nie ma na was bata.
~Kleo
Zostań programistą, to w wieku 25 lat możesz zarabiać 3x tyle :P
~yk odpowiada ~taka_prawda_lekarz
Buahaha.
Jeśli faktycznie masz infromacje o egzotycznych wakacjach zgłoś na policję. Ale obawiam się, że to tylko wymysły.
Może zamiast być zawistnym zacznij pracować, to też nie będziesz biedny materialnie. Intelektulanie nie wiem czy cokolwiek Ci pomoże.
~sebastian
no wiadomo, że wynagrodzenie to kluczowy element, chociaż ja szukałem też firmy, która będzie blisko domu i która oferuje elastyczny czas pracy... na szczęście udało się. a oprócz wynagrodzenia ludzie podobno też zwracają uwagę na takie elementy:http://blog.impel.pl/oferta-pracy-co-poza-wynagrodzeniem-warto-rozwazyc/
~dnodna
bieda z nedza przez ten kraj ida ciapaty dostaje wiecej socjalu niz nasz wyksztalcony mlody bialy niewolnik..
~123
W latach 90tych prawie wszyscy Polacy byli Milionerami teraz są UNIJNYMI frajerami po denominacji złotówki.Politycy wyprzedali kraj zachodowi wraz z tanią siłą roboczą.jaką są Polacy.PO Denominacji złotego to tak jakby POLACY zaczynali ŻYCIE od nowa ceny szybko zaczęły rosnąć bo wiadomo trzeba równać z zachodem a pensje niewolnicze.W latach 90tych prawie wszyscy Polacy byli Milionerami teraz są UNIJNYMI frajerami po denominacji złotówki.Politycy wyprzedali kraj zachodowi wraz z tanią siłą roboczą.jaką są Polacy.PO Denominacji złotego to tak jakby POLACY zaczynali ŻYCIE od nowa ceny szybko zaczęły rosnąć bo wiadomo trzeba równać z zachodem a pensje niewolnicze.Sam pracuje w firmie której właścicielem jest obcokrajowiec,zlikwidował firmę w swoim kraju i jeszcze w innym bo były nie opłacalne. Powiedział niedawno na zebraniu że firma w Polsce przynosi jemu większe zyski niż 3 placówki razem wzięte.Polacy więcej pracują i są tani.Macie Polacy UNIĘ EUROPEJSKĄ otworzyć fabryki mercedesa,Toyoty itp i płacić wygurujeok 3000zł(kilkaset EURO polakom będą zadowoleni.
~KK
Nigeryjczycy są miliarderami wg ciebie?
~jaro
E. Bieńkowska: "Za 6 tys. zł to pracuje złodziej albo idiota"
a za 2,6 to kto?
~szarak
Bieńkowska mówiła o poziomie wiceministra. Ale rzeczywiście, teraz nastała #DobraZmiana, do rządu będą wchodzić Misiewicze za dużo więcej, niż 6 tys..

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki