REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

18 lat więzienia za szturm na Kapitol w 2021 r. Sąd wydał wyrok

2023-05-25 20:22
publikacja
2023-05-25 20:22

18 lat więzienia - taki wymiar kary usłyszał Stuart Rhodes za "zmowę w celu wzniecenia buntu", by nie dopuścić do przekazania władzy prezydenckiej 6 stycznia 2021 roku - poinformowała agencja AP. Rhodes inspirował uczestników szturmu na Kapitol do użycia przemocy, a jego działania wpisywały się w definicję terroryzmu.

18 lat więzienia za szturm na Kapitol w 2021 r. Sąd wydał wyrok
18 lat więzienia za szturm na Kapitol w 2021 r. Sąd wydał wyrok
fot. lev radin / / Shutterstock

Rhodes, prawnik, były spadochroniarz, założyciel skrajnie prawicowej grupy "Oath Keepers", jest pierwszą osobą skazaną za "zmowę w celu wzniecenia buntu".

Rhodes i 10 innych członków jego organizacji zostało zatrzymanych w styczniu. Prokuratorzy dysponowali nagraniami i szyfrowanymi komunikatami, które przesyłali sobie członkowie grupy. Posłużyły one jako dowody na to, że Rhodes i członkowie jego ugrupowania wkrótce po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich z 2020 roku zaczęli przygotowywać "zbrojną rebelię", by nie dopuścić do przekazania władzy nowemu szefowi państwa.

"Zmowa w celu wzniecenia buntu" to najpoważniejszy zarzut, jaki postawiono w związku ze szturmem na Kapitol.

W trakcie przemówień końcowych oskarżenie zwróciło uwagę na wypowiedzi i wywiady udzielane przez Rhodesa, który powtarzał niezgodne z prawdą twierdzenia o "kradzieży" wyborów i wzywał do "zmiany reżimu".

Obrona twierdziła, że Rhodes niesłusznie jest przedstawiany jako główna postać zamieszek i "twarz" szturmu. "Jeżeli chcecie nadać czyjąś twarz wydarzeniom z 6 stycznia", niech to będzie "twarz (prezydenta) Trumpa, prawicowych mediów czy polityków, ludzi, którzy stworzyli tę narrację" - powiedział adwokat.

Przed wygłoszeniem wyroku sędzia stwierdził, że Rhodes pozostaje "trwałym zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych". Dodał, że jest rzeczą jasną, iż "chciał on obrócić demokrację w przemoc" i że byłby gotowy "podnieść broń przeciwko rządowi" w momencie uwolnienia. (PAP)

os/ mms/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (15)

dodaj komentarz
ssmentek
"chciał on obrócić demokrację w przemoc" Sędzia nie wie nawet że US nie są demokracją tylko republiką?
darius19
widze ze trollnia bardzo zatroskana wymiarem sprawiedliwosci w US. Atak na Kapitol to jak atak na Sejm. Zasadniczo to zbrodnia zamachu stanu?
ssmentek
Wyłącz TV włącz myślenie :) Nie było żadnego "ataku an Kapitol". W USA jest powszechny dostęp do broni palnej a jedyną ofiarą była kobieta postrzelona w szyję przez policjanta. To co to za atak?
samsza
Opis strasznie chaotyczny, słaby fachowiec, czy "prawdy" nie dało się opisać inaczej. Z opisu nie wynika, żeby facet z grupką kolegów w ogóle na tym Kapitolu był, nie wiem jak było, trzeba by poszukać w sieci, ale z artykułu to nie wynika. Tytuł gołosłowny. Nie został skazany za "obalanie ustroju przemocą", tylko Opis strasznie chaotyczny, słaby fachowiec, czy "prawdy" nie dało się opisać inaczej. Z opisu nie wynika, żeby facet z grupką kolegów w ogóle na tym Kapitolu był, nie wiem jak było, trzeba by poszukać w sieci, ale z artykułu to nie wynika. Tytuł gołosłowny. Nie został skazany za "obalanie ustroju przemocą", tylko o zmowę, że kiedyś to niby zrealizuje. Wręcz przeczy to obecności ich na Kapitolu. O co chodzi?
ssmentek
To Kopiuj wklej z propagandy. Tak wygląda dzisiaj praca PAP. Jak by ich cofnąć 80 lat to miał byś przedruki z Goebelsa i z propagandy Sowietów.
ebm242
Czy w Federacji Rosyjskiej państwo zbuduje Rosjanom toalety aby nie korzystali w XXI wieku z wychodków? Czy też nie ma na to funduszy bo wszystkie są przekierowane na zakup rakiet w celu eksterminacji ludności cywilnej na Ukrainie?
usuniete_przez_moderatora
18 latek. Demokracja pełną gębą ja w Rosiiiji.
inwestor.pl
To ten szturm, gdzie ludzie sobie wkroczyli przez otwarte drzwi przez Policję jakby byli na wycieczce? Ciekawe, a na ile lat zostali skazani członkowie BLM, którzy plądrowali sklepy jak szarańcza i palili samochody?
talmudd
wie ktoś z nie-onuc o co tu chodzi.......nie może ustanawiać prawa dotyczącego ustanawiania religii ani zakazującego jej swobodnego praktykowania. Chroni wolność słowa, prasy, zgromadzeń oraz prawo do zwracania się do rządu o naprawienie krzywd.
a tu coś na deser........
„Drzewo wolności musi być od czasu do czasu odświeżane
wie ktoś z nie-onuc o co tu chodzi.......nie może ustanawiać prawa dotyczącego ustanawiania religii ani zakazującego jej swobodnego praktykowania. Chroni wolność słowa, prasy, zgromadzeń oraz prawo do zwracania się do rządu o naprawienie krzywd.
a tu coś na deser........
„Drzewo wolności musi być od czasu do czasu odświeżane krwią patriotów i tyranów”.

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki