16 rocznica awarii elektrowni w Czarnobylu

W Mińsku, kierownictwo ministerstwa do spraw sytuacji nadzwyczajnych uczestniczyło w mszy żałobnej w kaplicy Matki Boskiej Czarnobylskiej, którą celebrował prawosławny metropolita Filaret.

Okolicznościowe wiece odbywają się pod pomnikami ofiar czarnobylskiej katastrofy. Prezydent Aleksander Łukaszenka przebywa w obwodzie homelskim, który najbardziej ucierpiał w wyniku katstrofy.

Białoruska opozycja organizuje po południu demonstracje dla upamiętnienia rocznicy awarii w Czarnobylu. Władze Mińska nie wydały zgody na przemarsz demonstrantów główną arterią komunikacyjną stolicy prospektem Skaryny. Wyznaczyły przemarsz kolumny boczną ulicą.

W demonstracji ma wziąć udział około10 tysięcy ludzi. Oświadczenie liderów białoruskiej opozycji, opublikowane przez niezależną prasę mówi, że w wyniku katastrofy w Czarnobylu zginęło ponad 200 tysięcy Białorusinów, o 50% wzrosła liczba osób z wrodzonymi chorobami psychicznymi, a tylko 15% dzieci kończących szkołę podstawową jest całkowicie zdrowych. Opozycja żąda od władz pełnej realizacji programu, mającego na celu przezwyciężenie następstw awarii w czarnobylskiej elektrowni atomowej.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil