1467 zł - tyle wystarczy Polakowi do życia

Centrum Badania Opinii Społecznej sprawdziło, jaki dochód netto na osobę pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb, jaki umożliwia życie na średnim poziomie, a jaki pozwala na dostanie życie. Okazuje się, że minimum dla Polaka to 1467 zł netto dochodu na osobę w rodzinie. 

Przeciętny dochód netto na osobę, który pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb, wynosi 1467 zł (mediana 1300 zł). Średni poziom to dla Polaków 2317 zł (mediana 2000 zł), a dostatnie życie możemy prowadzić przy dochodach netto 3605 zł (mediana 2500 zł).

(CBOS)

- Według danych GUS-u przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę wyniósł w 2017 roku 1598 zł, czyli sytuuje się między dochodem pozwalającym na zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb a dochodem umożliwiającym życie na średnim poziomie. Generalnie można zauważyć, że im wyższy poziom zaspokojenia potrzeb omawiali respondenci, tym większa była rozpiętość podawanych przez nich dochodów (rozstęp) oraz ich rozproszenie (odchylenie standardowe) - podaje Małgorzata Omyła-Rudzka w opracowaniu badania. 

Jak wynika z badania, poziom potrzeb gospodarstwa nie jest wprost proporcjonalny do liczby jego członków. W celu porównania oczekiwań dochodowych, czyli ustalenia dochodów ekwiwalentnych, zastosowana została oryginalna skala ekwiwalentności OECD. Biorąc to pod uwagę, dochód pozwalający na zaspokojenie podstawowych potrzeb wynosi już 1790 zł (mediana 1647 zł), umożliwiający życie na średnim poziomie 2835 zł (mediana 2414), a ten, który dostarczy nam dostatniego życia 4434 (mediana 3333 zł). 

(CBOS)

CBOS zbadał również, ile wynoszą aspiracje dochodowe w wybranych typach gospodarstw domowych. Jednoosobowe gospodarstwa deklarowały, że dochód netto zaspakajający podstawowe potrzeby wynosi około 2000 zł, umożliwiający życie na średnim poziomie - ok. 4000 zł. 

(CBOS)

- Wraz ze wzrostem liczby osób w gospodarstwie domowym wzrastają oczekiwania dochodowe, lecz nie wprost proporcjonalnie do liczby osób w gospodarstwie – postulowane dochody per capita spadają wraz z liczbą osób w gospodarstwie domowym - podaje Małgorzata Omyła-Rudzka w opracowaniu badania. 

Od września 2015 roku, kiedy ostatnio badano tę sprawę, oczekiwania dochodowe ankietowanych znacząco wzrosły.

WSZ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 turkusiczka

Do przeżycia brakuje mi 1000 zl..:) Skąd to wziąć? Moje cale życie to CUD...:) Chwała PANU..:)

! Odpowiedz
0 3 do_niczego

Nie ma się co dziwić,ŻYJĘ W kraju gdzie jeden drugiego patrzy tylko WYDYMAĆ za przeproszeniem by tylko jak najwięcej się dorobić.TAKA PRAWDA.Przykład idzie od wspaniałych POLITYKÓW.

! Odpowiedz
2 23 msciwy_ogorek

Przeżycie a życie to całkowicie 2 inne rzeczy...

! Odpowiedz
7 6 mironisko

Co to jest: "Centrum Badania Opinii Społecznej".

Bankier twoja jakosc spaaaaaada.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 23 nostsherlock

Czyli kwota wolna od podatku powinna wynosić 17604 PLN. Efektywna kwota wolna od podatku oczywiście spadła przez wprowadzenie progów dochodowych. Chyba że się mylę, to proszę mnie poprawić i podać argumenty

! Odpowiedz
15 14 do_niczego

1467 zł skoro tyle wystarczy Polakowi do życia to skąd jeżdżą po ulicach te drogie samochody warte nawet 100-200 tyś zł.

! Odpowiedz
0 5 highfive

To jest kwota dla survivalowców. Nie przejmuj się, wyniki tej ankiety są totalnie z 4 liter. Zresztą zastanów się: aby przeżyć wystarczy niecałe 1500 ale dwa razy więcej to już życie w dostatku :)

! Odpowiedz
5 58 kkk1111

jak to powiedzieć sa prawdy życia i prawdy GUS i opracowania COBOS-U czyli co zamówisz to masz

! Odpowiedz
3 69 sloneczkodzg

Czyli ....parlamentarzystom jeszcze zabrać bo i tak mają za dużo .

! Odpowiedz
5 37 niepelnosprawny_org

szczwane lisy, jak cieciwe mozna przekrzywic, raz mowia, ze za srednia nie wyzyjesz, raz mowia ci, ze za najnizsza masz cale niebo, a to do czego? do swoich planów by "potwierdzac swoja prawdomownosc"...

! Odpowiedz
8 103 hdrvn

Murzyn czy arab nigdy by się nie zgodził pracować za takie śmieszne pieniądze.

! Odpowiedz
51 14 londonern

Zalezy z jakiego kraju. Zreszta nikt Cie nie zmusza, tez mozesz nie pracowac za tyle i znalezc kilkukrotnie wyzsza stawke.

! Odpowiedz
4 64 jendreka

Czyli cały parlament pławi się w luksusach.

! Odpowiedz
14 68 ricozez

Tyle akurat zarabiam za 8 godz dziennie oprócz sobót i niedziel.Kraj kocham,Polaków też ale i nienawidzę to państwo stworzone przez nieudaczników !

! Odpowiedz
18 19 y2767651

zaloz wlasna firme, bedziesz plawil sie w bogactwie :]

PS wiecej wynosi pensja minimalna, wiec cos krecisz :P

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne