14 rocznica powołania Rady Języka Polskiego

Mija 14 lat od powołania Rady Języka Polskiego. O jej zadaniach mówił w Sygnałach Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceprzewodniczacy rady profesor Jerzy Bralczyk. Językoznawca wyjaśnił, że instytucja ta ma przede wszystkim dbać o jakość naszego dyskursu, nie tylko publicznego.

Gość Sygnałów Dnia podkreślał, że z upływem czasu język znacznie się zmienia. Jak zaznaczył, Rada Języka Polskiego musi zaakceptować wyrażenia, używane przez 90 procent społeczeństwa. Dlatego też za dopuszczalne uważa się takie wyrażenia, jak edycja festiwalu czy kondycja przemysłu, które do niedawna uznawane były za niepoprawne.

"Nie możemy wyrokować, jak powinniśmy mówić, czy też jakie znaczenia słowom przydawać, bo język jest organizmem żywym"- powiedział profesor Bralczyk. Jak dodał, Rada może co najwyżej decydować w sprawach najbardziej wymagających regulacji, na przykład ortografii. Jerzy Bralczyk wyjaśnił, że w ramach polityki językowej, eksperci dbają na przykład o to, by język polski nie był zaśmiecany niepotrzebnymi anglicyzmami.

Rada Języka Polskiego to 36-osobowa komisja specjalistów powołana 9 września 1996 roku jako Komisja przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Od maja 2000 roku działa na mocy Ustawy o języku polskim z października 1999 roku. Rada Języka Polskiego jest instytucją opiniodawczo-doradczą w sprawach używania języka polskiego. Jej pierwszym przewodniczącym był profesor Walery Pisarek, który obecnie pełni funkcję honorowego przewodniczącego, a od maja 2000 roku stanowisko to objął profesor. Andrzej Markowski.

Członkami Rady są zarówno specjaliści z zakresu językoznawstwa, jak i dziedzin wiedzy niezwiązanych z lingwistyką, takich jak prawo, medycyna, informatyka czy fizyka.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil