REKLAMA

14 osób oskarżonych o oszustwa podatkowe przy handlu katodami miedziowymi

2021-06-10 09:57
publikacja
2021-06-10 09:57
14 osób oskarżonych o oszustwa podatkowe przy handlu katodami miedziowymi
14 osób oskarżonych o oszustwa podatkowe przy handlu katodami miedziowymi
fot. beejung / / Shutterstock

14 osób tworzących, zdaniem prokuratury, zorganizowaną grupę przestępczą odpowie przed sądem za przestępstwa skarbowe związane z fikcyjnym obrotem miedzianymi katodami oraz pranie brudnych pieniędzy. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowego w Legnicy.

Miedziane katody – według ustaleń śledztwa – były kupowane przez polskie firmy za granicą, w ramach nabyć wewnątrzwspólnotowych z zerową stawką podatku VAT. Następnie towar trafiał do jednej ze spółek na terenie Dolnego Śląska.

"Pierwsza polska firma - nabywca towaru z zagranicy, powiększała wartość towaru o podatek VAT 23 proc., który następnie nie był odprowadzany do Skarbu Państwa. Wykorzystywano przy tym mechanizm tzw. +znikającego podatnika+" - podała w czwartek w komunikacie rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka.

Prokuratura ustaliła, że cześć spółek wykorzystywanych w tym przestępstwie nie prowadziła działalności gospodarczej, a jedynie uczestniczyła w oszustwie podatkowym wprowadzając do obrotu gospodarczego fikcyjnych faktur VAT. "Nie dokonywały one sprzedaży katod miedzianych, gdyż nie dysponowały takim towarem, a wystawione przez nie faktury nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych" - wskazał rzeczniczka.

Zdaniem śledczych, faktyczny przepływ towaru odbywał się za pośrednictwem wynajętych przewoźników bezpośrednio z zagranicy do spółki - odbiorcy, z pominięciem polskich podmiotów.

Osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej wystawiły ponad 80 nierzetelnych faktur VAT o wartości ponad 52 mln zł.

"Jeden z oskarżonych, kierujący grupą przestępczą, uzyskane z przestępczego procederu środki finansowe lokował w nieruchomościach, które nabywali jego rodzice i partnerka. Wszystkie zostały zabezpieczone w toku postępowania przygotowawczego" - dodała prokurator Bylicka. (PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki