14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski

Senat poparł w czwartek ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Nie będzie to jednak dzień wolny od pracy.

(fot. Maciej Jarzębinski / FORUM)

Za ustawą głosowało 64 senatorów, przeciw było 7, od głosu wstrzymało się 13 senatorów. Pod koniec lutego projekt przyjął Sejm, teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Ustawa głosi, że dzień 14 kwietnia ustanawia się Świętem Chrztu Polski w celu upamiętnienia tego wydarzenia, "zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego". Święto ma mieć charakter państwowy.

Jak zaznaczają pomysłodawcy ustawy, nowe święto nie będzie obciążeniem dla budżetu państwa lub samorządowych. Dzięki temu chcieli zachęcić Polaków do wywieszenia w tym dniu flagi państwowej i wywołania refleksji.

Przeciwnicy pomysłu daty święta, chcieli przesunąć ją na 15 kwietnia, jednak poprawki zakładające tę zmianę zostały odrzucone już w Sejmie. Argumentem przeciwko ustanowieniu Święta Chrztu Polski na 14 kwietnia było to, że właśnie tego dnia 1934 roku powstał Obóz Narodowo-Radykalny

PAP/bp.pl

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 karbinadel

Pomijając wątpliwości historyczne, odnośnie tzw. chrztu Polski (odbył się jedynie chrzest księcia Mieszka) to po co komu takie święto, które świętem nie będzie?

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.