REKLAMA
PILNE

ZUS: 25 sierpnia ruszy wypłata "czternastek". Nie trzeba składać żadnego wniosku

2022-07-07 06:12
publikacja
2022-07-07 06:12
ZUS: 25 sierpnia ruszy wypłata "czternastek". Nie trzeba składać żadnego wniosku
ZUS: 25 sierpnia ruszy wypłata "czternastek". Nie trzeba składać żadnego wniosku
fot. vivooo / / Shutterstock

Od 25 sierpnia tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał 14. emeryturę. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku - wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Świadczenie na rękę w pełnej wysokości wyniesie 1217,98 zł.

"Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS" - przekazała szefowa ZUS.

Jak dodała, prawo do świadczenia będzie badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego. Świadczenie na rękę wyniesie 1217,98 zł.

"Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł" - wyjaśniła prof. Uścińska.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia to: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września.

Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc – otrzymają "czternastkę" w październiku.

"Czternastka" będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" dla niesamodzielnych.

Rząd szacuje, że w tym roku na "czternastkę" może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (9)

dodaj komentarz
barnabka
Emeryci mają niskie świadczenia i to właśnie ci dostaną 14-stki. Wiec w sumie dobrze ze ktos o nich pamięta. Ja sobie sama na przyszłą emeryturę odkładamy w ppk. Nie chce dożyć sytuacji, jaką dzis maja niektórzy emeryci.
inwestor.pl
Czyli we wrześniu ceny o kolejne 10% w górę. Dziękujemy PiSowi.
tb2
Tak narracja jest na rekę putinowi :-D
Sorry, ale tylko takie argumenty ma PiS :-)
polonu
okradacie ludzi z dorobku całego życia a później dają 14 emeryturę a co się dzieje z pieniądzmi z tych składek jak ktoś odkładał 45 lat na emeryturę i na jeden dzień przed nabyciem prawa emerytalnego umiera , co wtedy gdzie pieniądze ,gdzie jest złodziej , szukamy .
naiwniak69
tych pieniędzy które ktoś odłożył przez 45 lat życia nie ma już dawno...zostały skonsumowane na bieżące wydatki (system Bismarca). System działa w ten sposób że obecnie pracujący placą na świadczenia emerytów. Jak Tusk zrobił skok na ofe z którego przetransferował sobie 160 mld to nikt nie wyszedł na ulice żeby się temu przeciwstawić,tych pieniędzy które ktoś odłożył przez 45 lat życia nie ma już dawno...zostały skonsumowane na bieżące wydatki (system Bismarca). System działa w ten sposób że obecnie pracujący placą na świadczenia emerytów. Jak Tusk zrobił skok na ofe z którego przetransferował sobie 160 mld to nikt nie wyszedł na ulice żeby się temu przeciwstawić, za to walczyć o prawa kobiet lażą wszyscy. Nie mówię że nie trzeba walczyć o prawa kobiet mówię tylko że ludzie angażują się w rzeczy które są w stanie ogarnąć swoimi małymi mózgami....a że ekonomii i jej pochodnych nie rozumieją....

PS. Nie jestem zwolnikiem żadnej partii czy to PIS czy PO, bo dla mnie każda partia i sam utrwalony system partyjno-demokratyczno-socalistyczny to nowotwór.
tb2
Kiedy 15?
Bo z tych dwóch tj. 13 i 14 nie kupię tony węgla. Potrzebna 15.
inwestor.pl
Jaka tam 15 od razu 20, bo zanim dostaniesz 17 to wydasz już 18.
jarunia

"Raj" jednak istnieje? ... mgławica jest pełna alkoholu!Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki