13 mld euro mniej z UE dla Polski. Przez ekologię

Bruksela potrzebuje pieniędzy na ekologię. A to oznacza cięcia, na których Polska straci najwięcej - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Dodaje, że nawet 13 mld euro może stracić nasz kraj w nowym wieloletnim budżecie UE w porównaniu z projektem Komisji Europejskiej sprzed ponad roku.

(fot. Kacper Pempel / FORUM)

Jak podkreśla dziennik, już tamten projekt nie był dla Polski korzystny. "Przewidywał w sumie 91,4 mld euro, czyli o 14,5 mld euro mniej niż w obecnym okresie budżetowym 2014-2020 (liczone w cenach stałych z 2018 roku)" - czytamy.

Gazeta przypomniana, że był to efekt zarówno spadku dochodów (po przewidywanym brexicie), konieczności finansowania nowych celów, jak i zmiany kryteriów przyznawania unijnych funduszy.

"Rzeczpospolita" wskazuje, że negocjacje nowego budżetu na lata 2021-2017 przyspiesza przewodnicząca obecnie pracom UE Finlandia. "Z naszych nieoficjalnych rozmów z dyplomatami w Brukseli, znającymi kulisy tych negocjacji, wynika, że może być znacznie gorzej, niż wynika to z propozycji KE" - stwierdza gazeta.

Zaznacza, że od 1 listopada kadencję rozpoczyna bowiem nowa Komisja pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen, której priorytetem ma być tzw. zielony ład. "I na to trzeba znaleźć pieniądze" - czytamy.

Wysoki rangą zachodni dyplomata powiedział "Rzeczpospolitej", że "można zaoszczędzić 100 mld euro na polityce rolnej i polityce spójności". Jak podaje dziennik, z polityki rolnej zabrano by około 60 mld euro, a z polityki spójności 40 mld euro. "To oznacza ubytek kolejnych 12,9 mld euro z koperty przeznaczonej dla Polski" - napisała gazeta.(PAP)

maja/ wus/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 marianpazdzioch

Przestanie kapać jałmużna z Brukseli i to wszystko będzie siadać, bo PL w XXI wieku opiera swój rozwój na ...rolnictwie i budowaniu dróg z dotacji. A ekologia to tylko koszty. Są to drogie jednorazowe wydatki, z których nie będzie ani złotówki zwrotu.

! Odpowiedz
9 7 tristans

Tak się 'przypadkiem' składa że niemieckie koncerny rozbudowały moce produkcyjne różnorodnych zielonych rozwiązań. Oczywiście te zielone źródła energii mają energetycznie ujemny bilans i wymagają dotacji. Dlatego jak zwykle niczyje publiczne pieniądze powędrują na szczytny cel ratowania środowiska, i wszyscy będą udawać że są zadowoleni, z wyjątkiem niemiec, które jedyne na tym skorzystają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 13 antybolszewik

I pisze to Polak gdzie konwencjonalne źródła energii są dotowane w dziesiątkach miliardów złotych. Od zeszłego roku energia z niedotowanych OZE jest już tańsza od energii konwencjonalnej. Żyjesz czasem PRLu

! Odpowiedz
20 28 _jasko

Jak zabraknie tych unijnych miliardów, kolejny rządowy program (czyste powietrze) będzie finansowany z pieniędzy odzyskanych od "mafii vatowskiej"....

! Odpowiedz
50 42 grzegorzkubik

13 mld euro na ekologię:)) NA NOWE STANOWISKA I NA DROGIE WINO I SZAMPANY. POLSKA TRACI OD SAMEGO POCZĄTKU INTEGRACJI. WYSTARCZY POLICZYĆ ILE STRACILIŚMY NA LIKWIDACJI DWÓCH STOCZNI. Te obostrzenia kwotami mlecznymi, te podwyżki podatków. UE drenowała Polskę przez wiele lat a teraz gdy się buntujemy, organizują pogadanki na temat demokracji w Polsce. :)) Nie chcę za dużo pisać ale ta całą UE to taka duża agencja towarzyska. Dobrze, że UK opuszcza ten padół. Daje dobry wzór dla innych krajów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
43 46 _jasko

Człowieku, czy zdajesz sobie sprawę, że wiecznie cytujesz TVPiS?

! Odpowiedz
23 25 grzegorzkubik odpowiada _jasko

To mnie zaskakuje bo ja mało oglądam telewizję. Muszę się tam chyba zatrudnić.

! Odpowiedz
5 44 mareknast

Do tych dwóch stoczni dopłacaliśmy o ile pamiętam ok. 400 mln. złotych rocznie. Tyle były na minusie. Po ich likwidacji liczba miejsc pracy w przemyśle stoczniowym spadła z ok. 33 do ok. 23 tys. aby jakiś 3 może 4 lata później z powrotem wzrosnąc do ponad 30 tys. Wzrosły tez przychody przemysłu stoczniowego do poziomu sporo powyżej tego sprzed likwidacji tych dwóch stoczni i wreszcie jest on rentowny. Ja współczuję ludziom którzy wtedy stracili pracę ale jak w moim miasteczku padło ELGO to pies z kulawa nogą nie upomniał się o jego pracowników. Nikt nie finansował go z budżetu. Padł a ludzie poszli na bruk. Nie może być tak, że w kraju są równi i równiejsi (górnicy czy stoczniowcy)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 25 anna_domagalczyk

grzegorzkubik jak codzień wnosi porcję humoru przekazem dania z Nowogrodzkiej. No, fakt, że to musiało zaboleć rząd, który stoi węglem i górnikami i prawie zlikwidował energię wiatrową, póki nie dostał sygnału o zakręceniu kurka z UE i możliwych zwrotach. Ale na tym forum takie prymitywne naganianie nie wystarczy, to nie klub GP ;-). Może warto pomyśleć żeby jakoś różnicować przekaz w zależności od odbiorców.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 31 antybolszewik

Już i tak za dużo z EU bierzemy. Pora zająć się ekologią a nie betonować wszystkie polskie miasta kostką.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil