13 krajów UE z nadwyżką, a Polska w czerwonym obozie w UE [Wykres dnia]

13 krajów Unii Europejskiej odnotowało w 2017 r. nadwyżkę w sektorze instytucji rządowych i samorządowych. Polska, z deficytem na poziomie 1,4 proc. PKB, nie znalazła się w tym gronie.

W 2017 r. największą nadwyżkę w sektorze finansów publicznych odnotowała Malta (3,5 proc. PKB), a na kolejnych miejscach znalazły się Cypr (1,8 proc.) i Szwecja (1,6 proc.). Po drugiej stronie znalazły się: Hiszpania (-3,1 proc.), Portugalia (3 proc.) i Rumunia (-2,9 proc.).

(Bankier.pl)

Cała UE była 1 proc. na minusie - łączny deficyt sięgnął 150,25 mld euro, o ponad 100 mld euro mniej niż rok wcześniej. Nominalnie największą nadwyżkę odnotowały Niemcy (34 mld euro), a deficyt - Francja (61,4 mld euro).

Polska, wraz z 14 innymi krajami Unii, znalazła się w "czerwonym obozie". Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł 1,4 proc. PKB, co i tak jest najlepszym wynikiem co najmniej od 1995 r. (dokąd sięgają wyliczenia GUS). Jest to także wynik lepszy od kwietniowych szacunków (1,7 proc.).

Eurostat opublikował również statystyki dotyczące zadłużenia publicznego państw UE. Relatywnie najmocniej zadłużone były: Grecja (176,1 proc. PKB), Włochy (131,2 proc.) i Portugalia (124,8 proc.). Najmniejszy dług miały: Estonia (8,7 proc. PKB), Luksemburg (23 proc.) i Bułgaria (25,6 proc.).

(Bankier.pl)

Najmocniej dług zredukował Cypr (-9,4 proc. PKB). Tylko w dwóch krajach zadłużenie sektora finansów publicznych wzrosło - o 2,3 proc. w przypadku Luksemburga i 0,3 proc. - Francji.

Saldo sektora instytucji rządowych i samorządowych obejmuje m.in. budżety rządu i samorządów, ale również funduszy (ZUS, KRUS, NFZ, KFD) i innych jednostek organizacyjnych zależnych od finansowania z publicznej kasy, dlatego lepiej ilustruje stan finansów kraju niż samo saldo budżetu państwa, najczęściej przyciągające uwagę opinii publicznej.

MKa

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
37 32 search

Jeszcze do sytuacji Grecji jest duzo przestrzeni by pozyczac kase i dystrybuowac na projekty rozwojowe +

! Odpowiedz
3 38 wht

hulaj dusza piekła nie ma

! Odpowiedz
8 15 kerad_

W drodze do Grecji musimy jeszcze dogonić Niemcy i Francję!

! Odpowiedz
18 31 and00

Tylko że u nas zadłużenie jako % PKB maleje, w przeciwieństwie do czasów jak rządził Tusk, który zadłużał kraj 4-8% rocznie niezależnie od koniunktory, i wtedy faktycznie goniliśmy Grecję.
Ale co tam ważne napisać post, fakty się nie liczą, nie?

! Odpowiedz
21 42 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
58 48 search

I tu dochodzimy do prawdziwych slow premiera, robic za miske ryzu i mamy rozwoj wspanialej kato ojczyzny. Elita Panow i I sort bedzie miec sie dobrze.
Co do populacji to Kaczor powinien placic bykowe, zadnego dzieciora nie splodzil, byczek zyje na koszt panstwa, chodzi jakby byl wciazy i mial rodzic. Sytuacje ratuje bratanica 3 facetow i 3 dzieciorow

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 23 silvio_gesell odpowiada search

Robi się za miskę ryżu wtedy, gdy rodzi się za dużo dzieci, a nie za mało.

! Odpowiedz
5 22 matpoz1

Aby rozbroić bombę demograficzną jedynym rozwiązaniem jest ściąganie imigrantów do pracy, bez możliwości uzyskania przez nich obywatelstwa, korzystania z systemów socjalnych emerytalnych itp. i obciążeniem ich specjalnym podatkiem tak jak to robi np. Arabia Saudyjska.

! Odpowiedz
1 20 matpoz1 odpowiada silvio_gesell

Przy takim niedoborze roczników, od ponad 20 paru lat, rocznie rodzi się o 40% dzieci za mało ,czeka na bida z nędzą na starość, a raczej tych szczęśliwców, którzy nie zachorują na nowotwór czy inne kosztowne choroby, bo państwowa opieka zapewne będzie funkcjonować, ale w ograniczonym zakresie.

! Odpowiedz
3 5 silvio_gesell odpowiada matpoz1

To prawda, choć imigracja nie pomoże na niską dzietność, bo prowadzi do radykalizacji krajów z których pochodzą migranci i być może nawet do wojny.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil